- Wiele spraw z życia ks. Jana Machy powinniśmy przenieść do naszego życia – powiedział w Radiu eM ks. dr hab. Damian Bednarski, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Machy.

Znamy już datę beatyfikacji tego męczennika II wojny światowej, nastąpi ona 20 listopada w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Ks. dr hab. Damian Bednarski potwierdził, że uroczystości beatyfikacyjnej będzie przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Marcello Semeraro, który będzie reprezentował samego papieża. Dniem liturgicznego wspomnienia przyszłego błogosławionego będzie 2 grudnia, czyli dzień, w którym ks. Jan Macha dowiedział się o swojej egzekucji (3.12.1942) wykonanej przez Niemców w katowickim więzieniu.

– W trakcie procesu beatyfikacyjnego musieliśmy udowodnić, że Kościół w naszych czasach potrzebuje takiego błogosławionego i to nam się udało – zaznaczył postulator. Określił ks. Jana Machę, jako człowieka „W”: wrażliwości, współpracy z innymi, wierności, wytrwałości… – Jest wiele cech i spraw, które powinniśmy z życia ks. Machy przenieść w nasze życie – powiedział.

Gość „Rozmowy poranka” Radia eM zwrócił uwagę na różne inicjatywy już teraz związane z kultem przyszłego błogosławionego. To m.in. gra planszowa wydana przez Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej, czy spektakl teatralny przygotowywany przez młodzież z Teatru Cordis w Jastrzębiu Zdroju.

Najnowsze

19 czerwiec 2024

Wakacyjne wyjazdy rekolekcyjne

W archidiecezji katowickiej nie brakuje inspirujących inicjatyw adresowanych do dzieci i młodzieży. 

16 czerwiec 2024

List Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony życia

"Wyrażamy wielki szacunek i uznanie dla matek, które z miłością służą życiu...

14 czerwiec 2024

Abp Galbas: na żadnym targowisku świata nie ma stoiska z nadzieją

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w ośrodku w Gorzycach z okazji 40-lecia...

12 czerwiec 2024

Cykl wykładów dla nowych administratorów

Przez trzy dni księża uczestniczyli w spotkaniach dotyczących zarządzania parafią

12 czerwiec 2024

Orędownicy na trudne czasy

25 lat temu Jan Paweł II wyniósł na ołtarze ks. Józefa Czempiela i ks...

10 czerwiec 2024

Spotkanie z żywym Bogiem

W niedzielę 9 czerwca do katowickiej katedry pielgrzymowały dzieci, które w tym roku po...