W słowie społecznym podczas pielgrzymki kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich metropolita katowicki metropolita katowicki zachęcał, aby aktualny czas i jego wyzwania obejmować "matczynym sercem" na wzór Maryi

Stanowicie piękną reprezentację świata kobiet archidiecezji i metropolii. Reprezentację, która kobiecym, matczynym sercem obejmuje całą rzeczywistość ojcowizny i ojczyzny, rodziny i Kościoła – powiedział abp Skworc do pątniczek licznie zgromadzonych na kalwaryjskim wzgórzu.

Apostołki Eucharystii

Nawiązując do treści przeżywanego aktualnie programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, skoncentrowanego wokół Eucharystii, metropolita katowicki, zachęcił do świadomego korzystania z sakramentów, do których dostęp został ograniczony na skutek pandemii.

- Bądźcie apostołkami Eucharystii. Odważnie stawajcie na straży świętości niedzieli! Zapraszajcie Waszych bliskich, rodziny, znajomych i sąsiadów do gromadzenia się na świętej wieczerzy w parafialnych wieczernikach, przypominajcie o chrześcijańskim obowiązku niedzielnej Mszy św. – zaapelował.

W kontekście trwającej walki z pandemią, po raz kolejny podziękował tym wszystkim, którzy byli i nadal pozostają na pierwszej linii front. - Doceniamy rolę i poświęcenie kobiet pracujących w służbie zdrowia, lekarek, pielęgniarek, ratowniczek medycznych, również tych pracujących w DPS-ach oraz posługę całego personelu pomocniczego. Bóg zapłać za poświęcenie w wymagającej walce z realnym, chociaż niewidzialnym wrogiem – podkreślił.

Szczepimy się

Abp Skworc przypomniał, że Kościół w Polsce wspiera prowadzoną akcję szczepień nie z obawy przed kolejną falą epidemii czy nowymi mutacjami koronawirusa, ale przede wszystkim „z racji moralnego obowiązku przestrzegania piątego przykazania Bożego”. – Przykazanie miłości Boga i bliźniego wskazuje, że do samych siebie mamy odnosić zasadę, którą kieruje się także medycyna – primum non nocere – przede wszystkim nie szkodzić – zaznaczył i zachęcił do dalszego trwania w postawie społecznej solidarności i gotowości do pomocy.

Podziękował kobietom za podtrzymywanie więzi międzypokoleniowych. – Nie ma przyszłości bez Was. Wy dajecie życie i ożywiacie matczynym duchem, duchem miłości, najbliższych, rodzinę, społeczeństwo i rodzinę Kościoła – zaznaczył.

Zachęcił również do pamiętania osobach starszych. - Ta nuta wdzięczności wobec pokolenia babć i dziadków niech tu mocno wybrzmi, bo wszyscy mamy im za co dziękować. Uczmy młode pokolenia wdzięczności wobec tego pokolenia, które przekazuje nam tak wiele z miłości do Boga i ojcowizny – podkreślił.

Powrót do szkoły

W obliczu rozpoczynającego się wkrótce nowego roku szkolnego metropolita wezwał do modlitwy za uczniów, nauczycieli, rodziców i wychowawców, a także za tych, którzy decydują o kształcie systemu edukacji. Podziękował kobietom za rodzinne przybywanie do Piekar Śląskich. - Bóg zapłać Wam, że tu, do Matki Bożej Piekarskiej pielgrzymujecie z nimi: z dziećmi, z wnukami, z młodym pokoleniem, bo pielgrzymka to rodzaj uzdrawiającej duchowej terapii - dodał.

W kontekście szkoły, nauki i rodziny przywołał przykład doktor Jolanty Wadowskiej - Król, która w latach 1974–1981 uratowała przed zachorowaniem na ołowicę tysiące dzieci mieszkających w pobliżu huty Szopienice w Katowicach. W ostatnim czasie władze Uniwersytetu Śląskiego przyznały jej doktorat honoris causa.

- Dzięki jej działaniom około 2 tys. dzieci wyjechało do sanatoriów. Wyburzono dwie ulice familoków położonych w bezpośrednim sąsiedztwie huty oraz domy przy innych ulicach w jej pobliżu. Wywieziono 200 tys. ton skażonej ziemi – wyliczał.

W trosce o środowisko

Arcybiskup zaapelował o działania mające na celu troskę o środowisko naturalne w duchu encykliki papieża Franciszka Laudato si. – Chodzi nie tylko o korzystanie z dotacji do wymiany pieców czy instalacji fotowoltaicznych, lecz także o odnoszenie się do świata jako do Bożego daru – z szacunkiem i miłością – podkreślił i zachęcił do wypracowywania w sobie konkretnych proekologicznych nawyków.

- Działania ochronne są proste i dostępne dla każdego: zaplanowane zakupy, nieuleganie reklamie, dzielenie się żywności – to elementy duchowości chrześcijańskiej, których nie może zabraknąć w edukacji rodzinnej i szkolnej – przypomniał.

Na zakończenie zachęcił do odważnego trwania w Kościele, także w obliczu aktualnych trudności i kryzysów. Podziękował kobietom za ich apologetyczne i apostolsko-misyjne świadectwo.

– Tak wiele od was zależy w Kościele. Pełnicie w nim wiele ważnych funkcji i zadań. Nade wszystko ofiarujcie wspólnocie Kościoła wytrwałą modlitwę i swój czas – jak powiedział sługa Boży Stefan kardynał Wyszyński: kto daje czas, ten daje miłość – zaznaczył.

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...