Uczestnicy wakacyjnych rekolekcji w niedzielę spotkali się na Dniu Wspólnoty w katedrze Chrystusa Króla. Dziękowali za wakacyjne wyjazdy i modlili się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Eucharystii przewodniczył abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Koncelebrowali ją bp Grzegorz Olszowski, moderatorzy diecezjalni: Ruchu Światło-Życie oraz Domowego Kościoła i księża zaangażowani w Ruch w parafiach. – Ruch Światło-Życie bywa nazywany również Oazą. Słowo to popularnie oznacza miejsce, gdzie jest woda, gdzie jest życie. Możemy powiedzieć, że dla nas chrześcijan, Oazą jest niedziela, Dzień Pański, bo właśnie w tym dniu spotykamy Tego, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Ten dzień jest pod ochroną prawa Bożego i kościelnego. Chcielibyśmy, aby w naszym kraju był również pod skuteczna ochrona prawa stanowionego, ustawowego – mówił metropolita.

W swoim słowie abp W. Skworc przypomniał trzecie przykazanie Boże i wyjaśnił, że w prawie żydowskim odnosiło się ono do szabatu. – Dla chrześcijan dniem szabatu jest niedziela, Dzień Pański – pamiątka Zmartwychwstania Chrystusa, dnia, w którym nasz Zbawiciel wyprowadził nas z niewoli grzechu i obdarzył życiem wiecznym. Wzrastanie w osobistej świętości domaga się więc wolnej niedzieli jak Oazy, która stwarza możliwości budowania więzi z Bogiem poprzez modlitwę, rozważanie słowa Bożego i uczestnictwo w Eucharystii owocującej miłością siostrzana i braterską, prospołecznymi postawami. Skoro dla ludzi wierzących, dla chrześcijan niedziela jest dniem Pańskim, uobecnieniem Zmartwychwstania Pańskiego i czasem zawiązania wspólnoty, a dla wszystkich obywateli może być dniem wyciszenia, odpoczynku, spotkania z kulturą i naturą, to być może warto raz jeszcze uwierzyć nadziei, że jedynie łącząc siły w takim przeżywaniu niedzieli, możemy do czegoś dojść, czegoś razem dokonać, coś razem zbudować! Wspólnotę, bo „fratelli tutti” jesteśmy – jak tego chce św. Franciszek, a za nim papież Franciszek – przypomniał.

Abp W. Skworc zwrócił się do zgromadzonych z prośbą o poparcie (np. listami poparcia skierowanymi do posłów i senatorów) poselskiego projektu złożonego w Sejmie 29 lipca br. „o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, święta oraz niektóre dni”, którego celem jest uniemożliwienie obchodzenia ograniczeń handlu w niedzielę. – Wzmacniajcie swoją modlitwą i podpisem, póki nie jest za późno, społeczny ruch w obronie niedzieli jako dnia Boga i człowieka, jako dnia wolnego od niekoniecznej pracy, bo „Niedziela jest Boża i nasza”, jak to od lat płynęło i płynie z Piekar Śląskich – mówił. – Godzina Eucharystii, godzina świętej wieczerzy, jest godziną Jego przyjścia i zbawienia. Bądźcie wierni tej Godzinie! Bądźcie strażnikami Niedzieli. Niech zawsze i dla każdego będzie Oazą! – zakończył swoje słowo.

Po Mszy św. przyszedł czas na podziękowania. – Dziękujemy za nasze spotkanie, za to, że możemy tutaj być. Stajemy z owocami letnich oaz, rekolekcji – mówił ks. Waldemar Maciejewski, moderator Ruchu Światło-Życie. Podziękował za obecność i zaangażowanie metropolicie katowickiego, bp. Grzegorzowi Olszowskiemu, moderatorom, animatorom i odpowiedzialnym w rejonach. – Czas dnia wspólnoty w katedrze to czas, w którym nowe osoby podejmują odpowiedzialność za nasze rejony. Od tego roku nową parą diecezjalną są Dorota i Jan Anderka i chcemy ich przywitać. Dziękujemy tym, którzy przez ostatnie trzy lata podejmowali odpowiedzialność za Domowy Kościół – Marysi i Krzyśkowi, za wasze otwarte serca, Mogliśmy od was uczyć się służby dla Ruchu Światło-Życie, całego Kościoła – mówił ks. W. Maciejewski.

Z rąk abp Wiktora Skworca w czasie niedzielnego spotkania osiem nowych par rejonowych przyjęło świece, a moderator Domowego Kościoła – ks. Krzysztof Jarczyk – wręczył posłanie do nowej posługi. Swoje dekrety odebrało również 14 nowych moderatorów rejonowych.

Po wspólnej Mszy św. oazowicze wzięli udział w przeglądzie piosenki oazowej oraz w koncercie zespołu niemaGOtu. W tym roku w organizację wydarzenia włączył się Panteon Górnośląski, instytucja kultury powstająca w podziemiach katedry Chrystusa Króla.

Najnowsze

17 wrzesień 2021

Nie posługujmy się tylko prawdami zasłyszanymi

- Nie posługujmy się tylko prawdami zasłyszanymi. Musimy doświadczyć osobiście rzeczywistości i...

11 wrzesień 2021

Inauguracja nowego Roku Katechetycznego

W katedrze Chrystusa Króla abp Wiktor Skworc odprawił Mszę św. z okazji...

10 wrzesień 2021

Istnieje rzemiosło pokoju

Za funkcjonariuszy Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego poległych, zamordowanych i zaginionych...

09 wrzesień 2021

Spotkanie pracowników Kurii Metropolitalnej i instytucji archidiecezjalnych

Po przerwie spowodowanej pandemią w siedzibie Kurii Metropolitalnej odbyło się spotkanie pracowników...

08 wrzesień 2021

Istnieje związek między pokojem a uśmiechem

O tym, że z czczonego w Pszowie obrazu Maryja uśmiecha się do...

05 wrzesień 2021

Bądźcie strażnikami niedzieli

Uczestnicy wakacyjnych rekolekcji w niedzielę spotkali się na Dniu Wspólnoty w katedrze...