W auli Wydziału Teologicznego w Katowicach odbyło się coroczne spotkanie kapłanów posługujących w szpitalach, hospicjach i innych placówkach opiekuńczo-leczniczych. Wziął w nim udział także metropolita katowicki.

Spotkanie rozpoczął ks. Marcin Niesporek, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia. Przypomniał, że posługa kapelana wobec chorego stoi w centrum misji Kościoła. - W naszej archidiecezji docieramy do wielu chorych. Są to konkretne łóżka, za którymi znajdują się konkretni chorzy: 11409 w szpitalach, 562 w hospicjach, 998 w domach pomocy społecznej, 790 w zakładach opiekuńczo-leczniczych - wyliczał.

Ksiądz Niesporek zachęcał, aby w przeżywanym aktualnie w Kościele Roku św. Józefa odkrywać duchowe ojcostwo wobec powierzonych chorych i personelu medycznego. - Jako kapelani mamy być cieniem Ojca Niebieskiego, mamy szczególnie docierać do tych, którzy w chorobie są pozbawieni nadziei, oczekują od nas słowa pociechy i wsparcia, a szczególnie pragną konkretnego spotkania z Chrystusem w Eucharystii, pokucie i namaszczeniu chorych - zaznaczył.

Słowo do kapelanów skierował metropolita katowicki, nawiązując do ich posługi w czasie trwającej pandemii. - W tym ostatnim okresie daliście dowód, że potraficie obejmować rzeczywistość "ojcowskim sercem". Zdajemy sobie sprawę, jak pandemia skomplikowała waszą posługę i jak bardzo ją utrudniła, a nawet czasem wręcz uniemożliwiła - zauważył. - Nade wszystko bardzo wam dziękuję za to, że mieliście odwagę posługiwać na oddziałach covidowych, mimo trudności i niedogodności.

Wraził wdzięczność za posługę wśród chorych na COVID-19, szczególnie w szpitalach tymczasowych w Centrum Kongresowym w Katowicach i na lotnisku w Pyrzowicach. - Posługa kapelanów w tych miejscach była bardzo ważna i wzmacniająca więzi społeczne. Myślę, że jako Kościół lokalny zdaliśmy egzamin - podkreślił.

Arcybiskup Skworc wspomniał także o rozpoczynającym się synodzie o synodalności, prezentując ogólne wytyczne na temat jego realizacji i zapraszając kapelanów do współpracy. Na zakończenie nawiązał do przyszłej beatyfikacji ks. Jana Machy. - To święto duchowieństwa i całej archidiecezji katowickiej. Czujcie się zaproszeni na tę uroczystość - zaapelował.

Uczestnicy spotkania wysłuchali zdalnego świadectwa Barbary Kocel-Jamroz, pracującej w szpitalu geriatrycznym w Lyonie, która podzieliła się swoim doświadczeniem posługi osoby świeckiej wśród chorych. Z kolei ks. prof. UŚ Antoni Bartoszek zaproponował wykład na temat relacji między duchowością w medycynie i duszpasterstwem chorych, a dr n. med. Marcin Świerad opowiedział o posłudze kapelana z perspektywy lekarza.

W archidiecezji katowickiej pracuje 65 kapelanów, wśród których 46 posługuje w szpitalach.

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...