Uroczystości odbyły się w ich rodzinnych parafiach: św. Marii Magdaleny w Tychach i Wszystkich Świętych w Łaziskach Rybnickich.

Pierwsza konsekrowana została Jadwiga Sieczka w Tychach. – Wcześniej czułam, że chcę się ofiarować Bogu, ale wiedziałam, że klasztor nie jest dla mnie. Wolę być w świecie, ewangelizować między ludźmi – wspominała.

W tyskim kościele obecna była również Weronika Włodarz, która swoją konsekrację przeżywała dzień później. – Bardzo się cieszę, że mam taką próbę generalną – żartowała. – Jak miałam 15 lat, zakochałam się w Panu Bogu. Wiedziałam, że nie powołuje mnie do zakonu. Szukałam dla siebie miejsca. Trochę to trwało – dodaje.

Obrzędom konsekracji w obu parafiach przewodniczył bp Adam Wodarczyk, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. W swoim słowie przypomniał on fundamentalne zasady, jakimi na co dzień powinna się kierować dziewica konsekrowana. Zwrócił uwagę, że podstawą jest miłość Chrystusa, który jest sensem życia. – Stan dziewictwa konsekrowanego czyni wychwalanie Chrystusa bardziej spontanicznym, posłuszeństwo Jego Słowu szybszym, służbę Jemu bardziej radosną, a okazję oddania Mu miłosnego pokłonu częstszym. Ale dziewictwo konsekrowane to nie przywilej, ale raczej dar Boży, który zakłada mocne zobowiązanie do naśladowania Go i bycia Jego uczniem. Podążanie za Barankiem w niebie zaczyna się na ziemi od pójścia wąską ścieżką. Twoja więź z Chrystusem będzie tym bardziej radykalna, im większa będzie twoja miłość do Chrystusa i im jaśniejsza będzie świadomość znaczenia twojej konsekracji w dziewictwie – mówił bp A. Wodarczyk.

Kaznodzieja przypomniał również o tym, jak ważna jest miłość do Kościoła i Matki Bożej. Zaznaczył jednocześnie, że obrzęd konsekracji nie obiera dostępu do codzienności. – Twoja całkowita i wyłączna miłość do Chrystusa nie wyłącza Cię z miłości skierowanej ku wszystkim mężczyznom i kobietom, braciom i siostrom, ponieważ horyzonty twojej miłości miłosiernej – dlatego właśnie, że należysz do Chrystusa – są takie same jak horyzonty Chrystusa. Ale przecież nie wyobcowuje cię to z wielkich wartości tworzenia i z tęsknot ludzkości, ani też nie uwalnia od cierpienia ziemskiego miasta, od jego konfliktów i trosk spowodowanych wojną, głodem, chorobami i szeroko rozprzestrzenioną „kulturą śmierci”. Miej miłosierne serce i dziel te cierpienia braci. Zaangażuj się w obronie życia, promowaniu kobiety i szacunku dla jej wolności i godności. Wiedz o tym dobrze: „Ty, która jesteście dziewicą dla Chrystusa”, stajesz się „matką według ducha”, współpracując z miłością w ewangelizacji i promowaniu człowieka – mówił bp A. Wodarczyk.

GALERIA ZDJĘĆ

Najnowsze

19 październik 2021

Konferencja przed beatyfikacją

Spotkanie odbyło się w Warszawie. Było okazją do przybliżenia postaci męczennika ze...

18 październik 2021

Pobłogosławienie nowej dzwonnicy

W liturgiczne święto św. Jadwigi Śląskiej patronki Ośrodka Spotkań i Formacji archidiecezji...

18 październik 2021

Słowo do pracowników służby zdrowia

Metropolita katowicki przesłał okolicznościowe słowo z okazji patronalnego święta służby zdrowia z...

17 październik 2021

Śp. ks. Kazimierz Szalasta

Z przykrością zawiadamiamy, że 16 października 2021 roku, po długiej i ciężkiej...

17 październik 2021

Inauguracja synodu o synodalności

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. otwierającej diecezjalny etap XVI Zwyczajnego Posiedzenia Ogólnego...

17 październik 2021

Prof. Bańka o otwarciu procesu synodalnego w Rzymie

Delegat Kościoła w Polsce na to wydarzenie zrelacjonował swój udział po Mszy...