Do połowy listopada w pomieszczeniach dawnej drukarni archidiecezjalnej przy ul. Wita Stwosza można oglądać obrazy Anetty Küchler-Mocny.
Wystawę pod patronatem Arcybiskupa Metropolity Katowickiego zorganizowana została przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną świętująca 25-lecie działalności we współpracy z Instytutem Polskim w Düsseldorfie.
- Pochodząca z Bydgoszczy Anetta Küchler-Mocny to jedna z najznamienitszych polskich malarek, tworzących poza granicami kraju. W swojej twórczości szczególnie wrażliwie odnosi się tak do przeszłych, jak i współczesnych problemów Polski, czego świetnym przykładem są obrazy poświęcone zbrodni katyńskiej czy tragedii smoleńskiej. Artystka wypracowała własny absolutnie niepowtarzalny styl swojej twórczości, wprowadzając odbiorcę jej sztuki w świat zadumy i głębokiej refleksji – powiedział podczas otwarcia wystawy Wojciech Jerzy Poczachowski, dyrektor Instytutu Polskiego w Düsseldorfie.
Laudację na wernisażu wygłosił prof. dr Thomas Sternberg.
Ważne miejsce w sztuce malarki zajmują także postaci wielkich Polaków, wśród których znaleźli się św. Jan Paweł II, Bolesław Chrobry, Józef Piłsudski czy Fryderyk Chopin. M. in. liczącą prawie 40 m kompozycję przedstawiającą Papieża Polaka można podziwiać właśnie w katowickiej galerii „W drukarni”.
Obrazy Anetty Küchler-Mocny można oglądać w Galerii „W drukarni” od poniedziałku do piątku w godz. 10-18 i w soboty w godz. 10-13.