– Ks. Jan Macha mógłby być duchowym patronem Dnia Ubogich – powiedział w Radiu eM abp Wiktor Skworc. Zachęcił też do uczestniczenia w beatyfikacji ks. Jana Machy osobiście lub za pośrednictwem transmisji radiowej i telewizyjnej.

– Warto te 2 godziny poświęcić nowemu błogosławionemu, którego świętość wyrosła w lokalnym Kościele – mówił Metropolita Katowicki zapraszając na uroczystości beatyfikacyjne do katowickiej katedry w sobotę 20 listopada. – Tych, którzy się nie wybierają, proszę żeby uczestniczyli dzięki transmisjom telewizyjnym i radiowym – dodał arcybiskup. Zauważył, że dla księży z archidiecezji katowickiej będzie to pielgrzymka i spotkanie formacyjne.

Mówiąc o przypadającym w niedzielę (14.11) Światowym Dniu Ubogich, abp Wiktor Skworc przypomniał, że papież Franciszek zachęca, by nie czekać aż ubodzy zapukają do nas, ale iść tam, gdzie oni są. – Taki był Jan Macha. Okazją były dla niego odwiedziny duszpasterskie – powiedział arcybiskup. W tym kontekście zaznaczył, że w wielu radach parafialnych i wspólnotach duszpasterskich toczy się dyskusja nad formą odwiedzin kolędowych w czasie pandemii. Wyjaśnił, że parafie opowiadają się za rozwiązaniem hybrydowym, czyli zaproszeniem wiernych do parafialnej świątyni i przyjęcie zaproszenia od tych, którzy chcą duszpasterza gościć u siebie.

W kontekście sytuacji na granicy z Białorusią Metropolita Katowicki zauważył, że niedawno odbyło się spotkanie w Moskwie Sekretarza Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej abp. Paula R. Gallaghera z premierem Rosji i ministrem spraw zagranicznych, na którym ten temat był poruszony. Metropolita katowicki zaapelował też do chrześcijan po wschodniej stronie granicy, by jeśli to możliwe nieśli pomoc zgromadzonym tam migrantom.

Najnowsze

25 styczeń 2022

Tablica poświęcona śp. Teresie Trzeciak

W kościele akademickim w krypcie katedry Chrystusa Króla metropolita katowicki pobłogosławił tablicę...

24 styczeń 2022

Abp Skworc prosi diecezjan o modlitwę o pokój

- Przywołujmy ku pomocy Królową Pokoju i męczenników II wojny światowej, zwłaszcza...

24 styczeń 2022

"Włączcie się w „rzemiosło” pokoju"

Abp Wiktor Skworc skierował słowo do dziennikarzy z okazji wspomnienia św. Franciszka...

23 styczeń 2022

Abp Skworc: „nie” dla jakiejkolwiek formy wojny

W Bazylice oo. franciszkanów w Katowicach-PanewnikachAbp Wiktor Skworc przewodniczył centralnemu nabożeństwu Tygodnia...

21 styczeń 2022

Sąd uniewinnił byłych członków Komisji Majątkowej

Sąd Okręgowy w Krakowie uniewinnił w czwartek wszystkich dziewięciu członków Komisji Majątkowej...

21 styczeń 2022

Wszystkie Kościoły powinny modlić się o pokój na Ukrainie

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan wszystkie Kościoły powinny modlić się i...