Po beatyfikacji winniśmy prosić ks. Jana Machę, aby był inspiratorem i formatorem posługi każdego z nas – pisze do kapłanów archidiecezji katowickiej abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki zaprasza księży do aktywnego udziału w uroczystości beatyfikacyjnej 20 listopada br. w katowickiej katedrze.

LIST ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO DO KAPŁANÓW PRZED BEATYFIKACJĄ SŁUGI BOŻEGO KSIĘDZA JANA MACHY

Drogi Bracie!

Uroczystość Wszystkich Świętych przypomniała nam powołanie do świętości wszystkich ochrzczonych, w tym i powołanie każdego z nas, co dobitnie podkreśla kanon 276 §1 KPK: „Duchowni (...) - będąc konsekrowani Bogu z nowego tytułu przez przyjęcie święceń – stają się szafarzami Bożych tajemnic dla służenia Jego ludowi”. Obowiązek dążenia do świętości przypomina nam dziś Sługa Boży Jan Franciszek Macha, który w kazaniu wygłoszonym 7 kwietnia 1940 r. w kościele p.w. św. Józefa w Rudzie Śląskiej powiedział:

„Najbardziej charakterystycznym znamieniem dobrego pasterza, którego Pan Jezus opisuje w swojej przypowieści, przedstawiając w niej samego siebie, jest to, że pasterz dobry zasłania samym sobą owieczki przed napastnikiem i życie swe oddaje w obronie owiec. Znać i szukać potrafi niejeden pasterz. Paść i żywić słowami – to potrafi niejeden. A iluż mamy takich, co by życie swe dali za owce swe? Takim jest dobry Pasterz Pan Jezus”.

Nie od dziś wiemy, że ks. Jan, kapłan naszej diecezji, w ciemną noc okupacji oddał swoje życie w obronie owiec. W sobotę 20 listopada br. będziemy ze wzruszeniem przeżywali jego beatyfikację, czyli wyróżniające ukazanie Go przede wszystkim w naszym Kościele lokalnym jako osoby wyjątkowej poprzez heroiczność posługi i męczeńskiej śmierci. Wierzymy, że ta wyjątkowość dotyczy również relacji Błogosławionego z Bogiem, innymi świętymi i błogosławionymi. Dlatego po beatyfikacji winniśmy Go szczególnie intensywnie przywoływać; powierzać mu siebie i codzienność naszej kapłańskiej drogi oraz prosić, aby był inspiratorem i formatorem posługi każdego z nas.

Jest wielką łaską papieża Franciszka, że akt beatyfikacji zostanie dokonany w naszym kościele katedralnym przez papieskiego delegata, kardynała Prefekta Kongregacji ds. Kanonizacyjnych. Jest też wielką łaską, że możemy w tym  wydarzeniu uczestniczyć i niejako spotkać się z osobą Beatyfikowanego, zaprzyjaźnić się z Nim, aby Go przywoływać i naśladować. W ten sposób  beatyfikacja stanie  się naszym tegorocznym spotkaniem formacyjnym.  

Nawiązując do wypowiadanych już wcześniej zaproszeń, ponawiam serdeczne zaproszenie do udziału w tym ważnym wydarzeniu w życiu naszego lokalnego Kościoła, wpisanym w liturgię Najświętszej Ofiary; zapraszam Księdza do jej koncelebrowania, dodając, że koncelebransi nie ograniczą liczby wiernych,  którzy mogą wypełnić naszą katedrę.

Jestem przekonany, że spotkanie z Dobrym Pasterzem i Jego wiernym naśladowcą – ks. Janem – umocni nas w naszej posłudze w czasie, w którym doświadczamy wielu przeciwności i kulturowej wojny.

† Wiktor Skworc

Arcybiskup
Metropolita Katowicki

Katowice, 10 listopada 2021 r., we wspomnienie św. Leona Wielkiego

Najnowsze

27 listopad 2021

Ustanowienie animatorów liturgicznej służby ołtarza

W krypcie katedry Chrystusa Króla w Katowicach metropolita katowicki przewodniczył Mszy św...

27 listopad 2021

Śp. ks. Marek Antosz

Z przykrością zawiadamiamy, że w piątek, 26 listopada 2021 r., w szpitalu...

27 listopad 2021

Prośmy bł. ks. Jana Machę o orędownictwo za nami

Prośmy bł. ks. Jana Machę o orędownictwo za nami – pisze do...

26 listopad 2021

2 grudnia - liturgiczne wspomnienie bł. Jana Machy

W tym roku będzie to także dzień dziękczynienia w parafiach za beatyfikację...

26 listopad 2021

WŚSD otrzyma 2 grudnia patronat bł. Jana Machy

Nadanie patronatu bł. Jana Machy Wyższemu Śląskiemu Seminarium Duchownemu 2 grudnia zapowiedział...

25 listopad 2021

Potrzeba prawdziwej "ekologii ludzkiej"

Msza św. w intencji pracowników Wyższego Urzędu Górnictwa rozpoczęła tegoroczne obchody barbórkowe.