– Przyzywajmy nowego błogosławionego, Jana Machę w modlitwie o pokój – zachęcał w Radiu eM abp Wiktor Skworc. Przypomniał, że Jan Franciszek Macha to ofiara wojny. Może być naszym orędownikiem w modlitwie o rozwiązanie konfliktu na wschodniej granicy.

Metropolita Katowicki zachęcał w „Rozmowie poranka”, aby jutro (20.11) poświęcić 2 godziny na spotkanie z nowym błogosławionym podczas uroczystości beatyfikacji w katedrze w Katowicach. Podkreślił, że Jan Macha jest przykładem miłości bliźniego. – Będziemy działać na rzecz tego, żeby nowy błogosławiony stał się patronem dzieł charytatywnych, Caritas archidiecezji katowickiej, ale nade wszystko dzieł powołań w archidiecezji i seminarium duchownego.– Ta uroczystość podkreśla nasz związek ze Stolicą Apostolską – podkreślił arcybiskup – ponieważ będzie w niej uczestniczył wysłannik samego papieża, którym będzie Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Metropolita zwrócił też uwagę na list, który episkopat Niemiec wystosował do rządu niemieckiego i władz Unii Europejskiej, w którym biskupi apelują o pomoc w rozwiązaniu konfliktu na granicy polsko-białoruskiej. Dodał, że niemieccy biskupi zauważają w tym liście działania Kościoła w Polsce.

Najnowsze

25 styczeń 2022

Tablica poświęcona śp. Teresie Trzeciak

W kościele akademickim w krypcie katedry Chrystusa Króla metropolita katowicki pobłogosławił tablicę...

24 styczeń 2022

Abp Skworc prosi diecezjan o modlitwę o pokój

- Przywołujmy ku pomocy Królową Pokoju i męczenników II wojny światowej, zwłaszcza...

24 styczeń 2022

"Włączcie się w „rzemiosło” pokoju"

Abp Wiktor Skworc skierował słowo do dziennikarzy z okazji wspomnienia św. Franciszka...

23 styczeń 2022

Abp Skworc: „nie” dla jakiejkolwiek formy wojny

W Bazylice oo. franciszkanów w Katowicach-PanewnikachAbp Wiktor Skworc przewodniczył centralnemu nabożeństwu Tygodnia...

21 styczeń 2022

Sąd uniewinnił byłych członków Komisji Majątkowej

Sąd Okręgowy w Krakowie uniewinnił w czwartek wszystkich dziewięciu członków Komisji Majątkowej...

21 styczeń 2022

Wszystkie Kościoły powinny modlić się o pokój na Ukrainie

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan wszystkie Kościoły powinny modlić się i...