- Pijcie z wody żywej, która wypływa z nowego błogosławionego - mówił kardynał Marcello Semeraro w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym. Kardynał przyjechał do Katowic, żeby 20 listopada przewodniczyć Mszy św. beatyfikacyjnej ks. Jana Machy.

Kardynał Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, przewodniczył 19 listopada 2021 r. Mszy św. w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Absolwentem tego seminarium jest ks. Jan Macha, który w sobotę 20 listopada zostanie ogłoszony błogosławionym.

W homilii kardynał Semeraro nawiązał do oczyszczenia świątyni jerozolimskiej przez Jezusa. Mówi o tym odczytywany dzisiaj w kościołach fragment Ewangelii. Gość z Watykanu zaproponował, żeby nie patrzeli na to tylko jako na wydarzenie historyczne, ale żeby każdy odniósł je do swojego własnego serca.

- Co zobaczyłby Jezus, gdyby wszedł w tym momencie nie do świątyni jerozolimskiej, o której mowa w Ewangelii, ale do tej świątyni, którą ja jestem? - zapytał kardynał Semeraro. - Zobaczyłby we mnie jakiegoś gołąbka, albo jakieś inne zwierzę do wyrzucenia ze mnie? Miałby jakiś stragan do przewrócenia? - zawiesił głos.

Kardynał przywołał też obraz świątyni z wizji proroka Ezechiela. W tej wizji sprzed świątyni wypływała woda, która następnie rozlewała się na pustynnych, martwych obszarach. Wszędzie, gdzie dotarła, pojawiało się życie. - Jezus kiedyś w tej świątyni powiedział: Kto jest spragniony, niech przyjdzie do Mnie. Ja Jestem źródłem wody żywej. Niech pije ze mnie. I dodał, że z Jego wnętrza wypłyną źródła wody żywej - przypomniał.

Przywołał też postać księdza Machy, którego w sobotę ogłosi błogosławionym: - Kiedy żywy, zmartwychwstały Pan Jezus wszedł do świątyni życia ks. Machy, powiedział: Z wnętrza tego nowego błogosławionego też wypłyną źródła wody żywej. Kiedy Kościół obwołuje błogosławionym naszego współbrata, syna tej ziemi, mówi właśnie to: pijcie z tej wody żywej, która z niego wypływa, wypływa z nowego błogosławionego - powiedział. - I naśladujcie go w tym, że zrozumiał, iż dwa podstawowe przykazania tak naprawdę są jednym: Miłujcie Boga z całego serca i miłujcie bliźniego jak siebie samego - dodał.

Najnowsze

19 czerwiec 2024

Wakacyjne wyjazdy rekolekcyjne

W archidiecezji katowickiej nie brakuje inspirujących inicjatyw adresowanych do dzieci i młodzieży. 

16 czerwiec 2024

List Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony życia

"Wyrażamy wielki szacunek i uznanie dla matek, które z miłością służą życiu...

14 czerwiec 2024

Abp Galbas: na żadnym targowisku świata nie ma stoiska z nadzieją

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w ośrodku w Gorzycach z okazji 40-lecia...

12 czerwiec 2024

Cykl wykładów dla nowych administratorów

Przez trzy dni księża uczestniczyli w spotkaniach dotyczących zarządzania parafią

12 czerwiec 2024

Orędownicy na trudne czasy

25 lat temu Jan Paweł II wyniósł na ołtarze ks. Józefa Czempiela i ks...

10 czerwiec 2024

Spotkanie z żywym Bogiem

W niedzielę 9 czerwca do katowickiej katedry pielgrzymowały dzieci, które w tym roku po...