- Pijcie z wody żywej, która wypływa z nowego błogosławionego - mówił kardynał Marcello Semeraro w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym. Kardynał przyjechał do Katowic, żeby 20 listopada przewodniczyć Mszy św. beatyfikacyjnej ks. Jana Machy.

Kardynał Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, przewodniczył 19 listopada 2021 r. Mszy św. w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Absolwentem tego seminarium jest ks. Jan Macha, który w sobotę 20 listopada zostanie ogłoszony błogosławionym.

W homilii kardynał Semeraro nawiązał do oczyszczenia świątyni jerozolimskiej przez Jezusa. Mówi o tym odczytywany dzisiaj w kościołach fragment Ewangelii. Gość z Watykanu zaproponował, żeby nie patrzeli na to tylko jako na wydarzenie historyczne, ale żeby każdy odniósł je do swojego własnego serca.

- Co zobaczyłby Jezus, gdyby wszedł w tym momencie nie do świątyni jerozolimskiej, o której mowa w Ewangelii, ale do tej świątyni, którą ja jestem? - zapytał kardynał Semeraro. - Zobaczyłby we mnie jakiegoś gołąbka, albo jakieś inne zwierzę do wyrzucenia ze mnie? Miałby jakiś stragan do przewrócenia? - zawiesił głos.

Kardynał przywołał też obraz świątyni z wizji proroka Ezechiela. W tej wizji sprzed świątyni wypływała woda, która następnie rozlewała się na pustynnych, martwych obszarach. Wszędzie, gdzie dotarła, pojawiało się życie. - Jezus kiedyś w tej świątyni powiedział: Kto jest spragniony, niech przyjdzie do Mnie. Ja Jestem źródłem wody żywej. Niech pije ze mnie. I dodał, że z Jego wnętrza wypłyną źródła wody żywej - przypomniał.

Przywołał też postać księdza Machy, którego w sobotę ogłosi błogosławionym: - Kiedy żywy, zmartwychwstały Pan Jezus wszedł do świątyni życia ks. Machy, powiedział: Z wnętrza tego nowego błogosławionego też wypłyną źródła wody żywej. Kiedy Kościół obwołuje błogosławionym naszego współbrata, syna tej ziemi, mówi właśnie to: pijcie z tej wody żywej, która z niego wypływa, wypływa z nowego błogosławionego - powiedział. - I naśladujcie go w tym, że zrozumiał, iż dwa podstawowe przykazania tak naprawdę są jednym: Miłujcie Boga z całego serca i miłujcie bliźniego jak siebie samego - dodał.

Najnowsze

04 grudzień 2023

Słowo metropolity katowickiego na święto górników

"Barbórkowe" życzenia abp. Adriana Galbasa skierowane do pracujących w przemyśle wydobywczym i okołowydobywczym.

04 grudzień 2023

Abp Galbas: Aby transformacja się udała, w jej centrum trzeba postawić człowieka

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Barbórkowej w parafii św. Barbary w Katowicach-Giszowcu.

04 grudzień 2023

Chrześcijanin żyjący wiarą jest wezwany do budowania przyszłości własnej i swojego narodu

Abp senior Wiktor Skworc sprawował barbórkową Mszę św. w parafii Najświętszego Serca Pana...

04 grudzień 2023

Kościół chce być na Śląsku

Słowo abp. Adriana Galbasa do świata górniczego wygłoszone w Akademii Muzycznej w...

04 grudzień 2023

Kościół chce być przy górnikach

Abp Galbas uczestniczył w uroczystościach barbórkowych w Akademii Muzycznej w Katowicach.

02 grudzień 2023

2 grudnia wspominamy w liturgii bł. ks. Jana Machę

Stolica Apostolska wydała ostatni dokument dotyczący beatyfikacji.