- Pijcie z wody żywej, która wypływa z nowego błogosławionego - mówił kardynał Marcello Semeraro w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym. Kardynał przyjechał do Katowic, żeby 20 listopada przewodniczyć Mszy św. beatyfikacyjnej ks. Jana Machy.

Kardynał Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, przewodniczył 19 listopada 2021 r. Mszy św. w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Absolwentem tego seminarium jest ks. Jan Macha, który w sobotę 20 listopada zostanie ogłoszony błogosławionym.

W homilii kardynał Semeraro nawiązał do oczyszczenia świątyni jerozolimskiej przez Jezusa. Mówi o tym odczytywany dzisiaj w kościołach fragment Ewangelii. Gość z Watykanu zaproponował, żeby nie patrzeli na to tylko jako na wydarzenie historyczne, ale żeby każdy odniósł je do swojego własnego serca.

- Co zobaczyłby Jezus, gdyby wszedł w tym momencie nie do świątyni jerozolimskiej, o której mowa w Ewangelii, ale do tej świątyni, którą ja jestem? - zapytał kardynał Semeraro. - Zobaczyłby we mnie jakiegoś gołąbka, albo jakieś inne zwierzę do wyrzucenia ze mnie? Miałby jakiś stragan do przewrócenia? - zawiesił głos.

Kardynał przywołał też obraz świątyni z wizji proroka Ezechiela. W tej wizji sprzed świątyni wypływała woda, która następnie rozlewała się na pustynnych, martwych obszarach. Wszędzie, gdzie dotarła, pojawiało się życie. - Jezus kiedyś w tej świątyni powiedział: Kto jest spragniony, niech przyjdzie do Mnie. Ja Jestem źródłem wody żywej. Niech pije ze mnie. I dodał, że z Jego wnętrza wypłyną źródła wody żywej - przypomniał.

Przywołał też postać księdza Machy, którego w sobotę ogłosi błogosławionym: - Kiedy żywy, zmartwychwstały Pan Jezus wszedł do świątyni życia ks. Machy, powiedział: Z wnętrza tego nowego błogosławionego też wypłyną źródła wody żywej. Kiedy Kościół obwołuje błogosławionym naszego współbrata, syna tej ziemi, mówi właśnie to: pijcie z tej wody żywej, która z niego wypływa, wypływa z nowego błogosławionego - powiedział. - I naśladujcie go w tym, że zrozumiał, iż dwa podstawowe przykazania tak naprawdę są jednym: Miłujcie Boga z całego serca i miłujcie bliźniego jak siebie samego - dodał.

Najnowsze

16 maj 2022

Urodziny Metropolity katowickiego

W czwartek 19 maja swoje kolejne urodziny obchodzi abp Wiktor Skworc. Polecamy...

14 maj 2022

Święcenia prezbiteratu

8 kapłanów w sobotę 14 maja zyskała archidiecezja katowicka. Święcenia przyjęli z...

13 maj 2022

Posługa neoprezbiterów powinna być omodlona

– Posługa neoprezbiterów powinna być omodlona – powiedział w Radiu eM abp...

12 maj 2022

Spotkanie kurialne

W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbyło się spotkanie pracowników kurialnych i instytucji diecezjalnych.

11 maj 2022

List do pielęgniarek i położnych

Abp Skworc wystosował specjalny list z okazji przypadającego 12 maja Międzynarodowego Dnia...

11 maj 2022

Święto ogniowe w Żorach

Metropolita katowicki w 320. rocznicę pożaru z 1702 roku przewodniczył Mszy św...