- Pijcie z wody żywej, która wypływa z nowego błogosławionego - mówił kardynał Marcello Semeraro w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym. Kardynał przyjechał do Katowic, żeby 20 listopada przewodniczyć Mszy św. beatyfikacyjnej ks. Jana Machy.

Kardynał Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, przewodniczył 19 listopada 2021 r. Mszy św. w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Absolwentem tego seminarium jest ks. Jan Macha, który w sobotę 20 listopada zostanie ogłoszony błogosławionym.

W homilii kardynał Semeraro nawiązał do oczyszczenia świątyni jerozolimskiej przez Jezusa. Mówi o tym odczytywany dzisiaj w kościołach fragment Ewangelii. Gość z Watykanu zaproponował, żeby nie patrzeli na to tylko jako na wydarzenie historyczne, ale żeby każdy odniósł je do swojego własnego serca.

- Co zobaczyłby Jezus, gdyby wszedł w tym momencie nie do świątyni jerozolimskiej, o której mowa w Ewangelii, ale do tej świątyni, którą ja jestem? - zapytał kardynał Semeraro. - Zobaczyłby we mnie jakiegoś gołąbka, albo jakieś inne zwierzę do wyrzucenia ze mnie? Miałby jakiś stragan do przewrócenia? - zawiesił głos.

Kardynał przywołał też obraz świątyni z wizji proroka Ezechiela. W tej wizji sprzed świątyni wypływała woda, która następnie rozlewała się na pustynnych, martwych obszarach. Wszędzie, gdzie dotarła, pojawiało się życie. - Jezus kiedyś w tej świątyni powiedział: Kto jest spragniony, niech przyjdzie do Mnie. Ja Jestem źródłem wody żywej. Niech pije ze mnie. I dodał, że z Jego wnętrza wypłyną źródła wody żywej - przypomniał.

Przywołał też postać księdza Machy, którego w sobotę ogłosi błogosławionym: - Kiedy żywy, zmartwychwstały Pan Jezus wszedł do świątyni życia ks. Machy, powiedział: Z wnętrza tego nowego błogosławionego też wypłyną źródła wody żywej. Kiedy Kościół obwołuje błogosławionym naszego współbrata, syna tej ziemi, mówi właśnie to: pijcie z tej wody żywej, która z niego wypływa, wypływa z nowego błogosławionego - powiedział. - I naśladujcie go w tym, że zrozumiał, iż dwa podstawowe przykazania tak naprawdę są jednym: Miłujcie Boga z całego serca i miłujcie bliźniego jak siebie samego - dodał.

Najnowsze

27 listopad 2021

Ustanowienie animatorów liturgicznej służby ołtarza

W krypcie katedry Chrystusa Króla w Katowicach metropolita katowicki przewodniczył Mszy św...

27 listopad 2021

Śp. ks. Marek Antosz

Z przykrością zawiadamiamy, że w piątek, 26 listopada 2021 r., w szpitalu...

27 listopad 2021

Prośmy bł. ks. Jana Machę o orędownictwo za nami

Prośmy bł. ks. Jana Machę o orędownictwo za nami – pisze do...

26 listopad 2021

2 grudnia - liturgiczne wspomnienie bł. Jana Machy

W tym roku będzie to także dzień dziękczynienia w parafiach za beatyfikację...

26 listopad 2021

WŚSD otrzyma 2 grudnia patronat bł. Jana Machy

Nadanie patronatu bł. Jana Machy Wyższemu Śląskiemu Seminarium Duchownemu 2 grudnia zapowiedział...

25 listopad 2021

Potrzeba prawdziwej "ekologii ludzkiej"

Msza św. w intencji pracowników Wyższego Urzędu Górnictwa rozpoczęła tegoroczne obchody barbórkowe.