W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. odpustowej w katowickiej katedrze.

Przypomniał, że Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata zamyka rok liturgiczny. – W tym czasie, w myśl hasła mijającego roku: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy” uświadamialiśmy sobie, że Eucharystia daje życie i jest dziękczynieniem Bogu Ojcu przez Chrystusa i w Chrystusie za dzieło naszego stworzenia i zbawienia – mówił. – Chcemy dziękować (…) za dar nowego beatyfikowanego ks. Jana Franciszka i modlić się za młodzież i z młodzieżą, wszak ta niedziela z woli papieża Franciszka jest Światowym Dniem Młodzieży – dodał.

Foto: Krzysztof Gawor

Zwrócił uwagę, że Liturgia Słowa Uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata „pełna jest określeń na Jego temat”. – To On jest Panem i Królem, który na to się narodził i na to przyszedł na świat, aby dać świadectwo prawdzie. To On jest Synem Człowieczym, który przybędzie na obłokach nieba. To Jemu powierzone zostaną panowanie, chwała i władza królewska. A Jego panowanie będzie panowaniem wiecznym. Królestwo Jego nie ulegnie zagładzie! To Chrystus jest władcą królów ziemi. To On będzie sędzią – wyliczał kolejno abp Skworc.

Odnosząc się do Apokalipsy św. Jana i beatyfikacji ks. Jana Machy mówił: „podkreślić trzeba, że Jezus Chrystus jest Królem Męczenników, tych których połączyła z Nim śmierć dla sprawy Królestwa Bożego i Ewangelii”. – Od wczoraj dostrzegamy nowego Błogosławionego w wielkim tłumie, „którego nie mógł nikt policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków, stojących przed tronem i Barankiem. Odziani są w białe szaty, a w ręku ich palmy. To ci, którzy przychodzą z wielkiego ucisku i opłukali swe szaty, i w krwi Baranka je wybielili” – stwierdził cytując autora ostatniej księgi Nowego Testamentu. – Słowa te spełniły się w tragiczną noc z 2 na 3 grudnia 1942 r., kiedy ks. Jan – na podstawie wyroku sądowego – musiał położyć głowę pod gilotyną i przelał krew z miłości do Chrystusa i bliźnich – podkreślił abp Skworc.

Wskazał na bł. Jana Machę jako patrona na współczesne czasy: orędownika pokoju i braterskiej pomocy: „bł. Jan wskazuje, że nawet, jeśli nie można wiele zrobić, bo jesteśmy ograniczani, to można się angażować w obiektywne dobro, które przecież w minionym okresie lockdown‘u rozkwitało chociażby w formie międzysąsiedzkiej pomocy”.

Abp Skworc podkreślił, że w ten sposób – „poprzez świadectwo chrześcijańskiej miłości przybliża się Królestwo Boże”. – Nie jest ono pojęciem geograficznym czy terytorium ogrodzonym granicznymi zasiekami – powiedział. Wskazując na zapisane w Modlitwie Pańskiej zawołanie – „Przyjdź Królestwo Twoje” zaznaczył, że „jego realne istnienie zależy od nas, od tego czy tworzymy ewangeliczne relacje”. – Chodzi o przestrzeń pośród nas, w której Pan króluje, czyli zwycięża; jest to miejsce błogosławione, czyli pełne szczęścia! Jest to strefa miejsce ludzi uwolnionych od grzechów, ludzi sprawiedliwych – mówił. Przywołując ewangeliczną rozmowę jednego z uczonych w Piśmie z Jezusem na temat najważniejszego przykazania podkreślił, że „możemy się uważać za sługi Królestwa jeśli będziemy żyli według prawa jakie w nim obowiązuje a jest to prawo miłości Boga i bliźniego”. – Królowanie Chrystusa jest triumfem Jego Ewangelii, Jego prawa – mówił.

W związku z obchodzonym dzisiaj Światowym Dniem Młodzieży zwrócił się do młodych słowami papieża Franciszka: „biegnijcie pociągani przez Oblicze Chrystusa Króla, tak bardzo umiłowane, które adorujemy w świętej Eucharystii i rozpoznajemy w ciele cierpiącego brata. Niech was ponagla Duch Święty do tego biegu naprzód. Kościół potrzebuje waszego zapału, waszych intuicji, waszej wiary. Potrzebujemy tego! A kiedy dojdziecie tam, gdzie my jeszcze nie dotarliśmy, miejcie cierpliwość, żeby na nas zaczekać”.

Mszę koncelebrowali biskupi pomocniczy Archidiecezji Katowickiej, abp senior Damian Zimoń, duchowni pracujący w Kurii Metropolitalnej, instytucjach archidiecezjalnych oraz katedralni duszpasterze. Liturgia była transmitowana na antenie Radia eM.

Najnowsze

17 sierpień 2022

Antoni Piechniczek otrzyma nagrodę Lux ex Silesia

Wybitny trener Antoni Piechniczek, otrzyma nagrodę arcybiskupa katowickiego Lux ex Silesia.

17 sierpień 2022

W pójściu za Chrystusem jest porządek

O misji głoszenia Ewangelii we współczesnym świecie mówił 17 sierpnia w homilii...

15 sierpień 2022

555 lat kościoła świętują Łaziska Rybnickie

555-lecie swojego przepięknego, drewnianego kościoła świętuje parafia Łaziska Rybnickie. W uroczystości wziął...

13 sierpień 2022

Zaproszenie do Piekar

Metropolita katowicki zaprasza do udziału w tegorocznej pielgrzymce kobiet i dziewcząt do...

06 sierpień 2022

Dobrze, że jesteście

77. Archidiecezjalna Piesza Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do celu. Pątników...

03 sierpień 2022

Pielgrzymka Rybnicka w drodze Jasną Górę

77 Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła dziś rano z Bazyliki św...