W Uroczystość Narodzenia Pańskiego abp Wiktor Skworc przewodniczył Mszy w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Rozważając Prolog Ewangelii wg św. Jana hierarcha postawił pytanie – dlaczego Słowo stało się Ciałem? – Jednoznaczną odpowiedź znajdujemy w Credo – stwierdził przywołując słowa wyznania wiary: „dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba; i za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Podkreślił, że „Bóg w Jezusie, Dziecku z Betlejem, stał się człowiekiem śmiertelnym”.

– Słowo stało się Ciałem, aby nas zbawić i pojednać z Bogiem; (…) abyśmy poznali miłość Bożą; (…) by być dla nas wzorem świętości; (…) by uczynić nas „uczestnikami Boskiej natury” (2 P 1, 4) – wyliczał kolejno abp Skworc odwołując się do wybranych fragmentów Pisma Świętego. – Istotnie, Syn Boży stał się człowiekiem, aby uczynić nas Bogiem (…); chcąc uczynić nas uczestnikami swego Bóstwa, przyjął naszą naturę, aby stawszy się człowiekiem, uczynić ludzi bogami” – kontynuował odwołując się do nauczania Katechizmu Kościoła Katolickiego i św. Tomasza z Akwinu.

W bożonarodzeniowej homilii nie zabrakło odniesień patrystycznych. Nawiązując do „Oratio catechetica” św. Grzegorza z Nyssy abp Skworc mówił: „nasza chora natura wymagała uzdrowienia; upadła – potrzebowała podniesienia, martwa – wskrzeszenia”. – Utraciliśmy posiadanie dobra, trzeba było je nam przywrócić. Byliśmy zamknięci w ciemnościach, trzeba było przynieść nam światło. Będąc w niewoli, oczekiwaliśmy Zbawiciela; jako więźniowie potrzebowaliśmy pomocy, jako niewolnicy wyzwoliciela – cytował jednego z ojców kapadockich.

Abp Skworc zaznaczył też, że „prawda wiary o Słowie, które stało się Ciałem, odsłania swój moralny apel”. – Z tej racji, że Bóg stał się człowiekiem, winniśmy troszczyć się o  człowieczeństwo, o człowieka – stwierdził zachęcając do działania na rzecz bliźniego. Zaapelował, by czynić to „w duchu wdzięczności,  przyjaźni społecznej i braterstwa”, by „rozpoznać, docenić i miłować każdą osobę niezależnie od bliskości fizycznej, niezależnie od miejsca na świecie, w którym się urodziła lub w którym mieszka”.

Mszę koncelebrowali biskupi pomocniczy Archidiecezji Katowickiej – Marek Szkudło i Grzegorz Olszowski, abp senior Damian Zimoń, księży pracujący w Kurii Metropolitalnej, instytucjach archidiecezjalnych oraz katedralni duszpasterze. Liturgia była transmitowana na antenie Radia eM.

ks. Rafał Skitek / KAI

GALERIA ZDJĘĆ

Najnowsze

25 styczeń 2022

Tablica poświęcona śp. Teresie Trzeciak

W kościele akademickim w krypcie katedry Chrystusa Króla metropolita katowicki pobłogosławił tablicę...

24 styczeń 2022

Abp Skworc prosi diecezjan o modlitwę o pokój

- Przywołujmy ku pomocy Królową Pokoju i męczenników II wojny światowej, zwłaszcza...

24 styczeń 2022

"Włączcie się w „rzemiosło” pokoju"

Abp Wiktor Skworc skierował słowo do dziennikarzy z okazji wspomnienia św. Franciszka...

23 styczeń 2022

Abp Skworc: „nie” dla jakiejkolwiek formy wojny

W Bazylice oo. franciszkanów w Katowicach-PanewnikachAbp Wiktor Skworc przewodniczył centralnemu nabożeństwu Tygodnia...

21 styczeń 2022

Sąd uniewinnił byłych członków Komisji Majątkowej

Sąd Okręgowy w Krakowie uniewinnił w czwartek wszystkich dziewięciu członków Komisji Majątkowej...

21 styczeń 2022

Wszystkie Kościoły powinny modlić się o pokój na Ukrainie

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan wszystkie Kościoły powinny modlić się i...