W Niedzielę Świętej Rodziny metropolita katowicki sprawował Mszę św. w sanktuarium MB Piekarskiej.

W swoim słowie abp Wiktor Skworc nawiązał do Ewangelii o odnalezieniu Jezusa w świątyni. Zwrócił uwagę, jak wiele ten fragment mówi o relacjach Świętej Rodziny. - Rodzice odnaleźli bezpieczeństwo, radość szczęśliwej rodziny i pokój serca, gdy budowali wzajemne więzi na Bogu, nawiedzając jerozolimską świątynię. Święta Rodzina uczy nas czułej, odpowiedzialnej i ofiarnej miłości, umiejętności słuchania, gotowości do pomocy i nieustannego poszukiwania Bożej woli w codziennym życiu - zauważył metropolita. Odwołując się do słów papieża Franciszka, przypomniał, jak ważną rolę w życiu społeczeństw pełnią kobiety, od których zaczyna się odnowa - tak, jak dzięki Maryi mogło zacząć się odrodzenie ludzkości, ponieważ wydała na świat Jezusa. - Drogie żony i matki! Nie ma przyszłości bez was; wy dajecie życie i ożywiacie matczynym duchem, duchem miłości najbliższych, rodzinę i rodzinę Kościoła. Badania socjologiczne prowadzone w okresie pandemii wykazały, że w sytuacji izolacji i dystansu na nowo zostały odkryte znaczenie i wartość rodziny. Małżonkowie bardziej poznali siebie i swoje dzieci; mimo konfliktów budowano nową jakość relacji. Bardziej docenili pracę nauczycieli i wychowawców. Odżyły międzypokoleniowe więzi i wielopokoleniowe rodziny. Promocja małżeństwa i rodziny trwa i nigdy nie ustanie, bo Kościół to rodzina rodzin, złączonych sakramentem małżeństwa - mówił abp Skworc.

Metropolita podziękował również rodzicom za ich wysiłek wychowywania w wierze kolejnych pokoleń. - Pierwszym i podstawowym celem rodziny chrześcijańskiej jest wspólnota, czyli komunia osób, a także wspólnota pokoleniowa, czyli jedność matki, ojca, dzieci i krewnych. Rodzina, zapoczątkowana w przymierzu małżeńskim, urzeczywistnia się w pełni w rodzicielstwie. Zatem rodzina ma obowiązek pogłębiać więź na płaszczyźnie związku ciał i dusz, charakterów, serc, umysłów i dążeń osób ją tworzących - podkreślił abp Skworc. - Rodzina spełnia zadania wychowawcze, przede wszystkim przez dawanie dobrego przykładu, przyznawanie się do błędów, unikanie fałszywych kompromisów i uczenie dzieci szeroko pojętej odpowiedzialności oraz podejmowania obowiązków. Wychowanie religijne oraz katecheza udzielana przez matkę, ojca, babcię, dziadka i starsze rodzeństwo czynią z rodziny prawdziwą wspólnotę wiary - dodał.

Arcybiskup zwrócił uwagę na fakt, że rodzina staje się nie tylko szkołą wiary przez powszechne kapłaństwo bliskich, ale także uczy przekraczania własnego egoizmu. - Apostolat rodziny dokonuje się poprzez codzienne praktykowanie ducha służby oraz przezwyciężanie niezgody, niewierności i zazdrości. Realizacja przykazania miłości i służby dokonuje się najpierw wobec najbliższych, a potem wobec innych rodzin tworzących środowisko parafialne. Rodzina jest też naturalnym środowiskiem, które może stać się szkołą poświęcenia, przezwyciężania egoizmu oraz niesienia pomocy ubogim i potrzebującym, co jest szczególnie ważne w okresie zagrożenia pandemią, kiedy potrzebna jest solidarność rodzin - mówił.

Podziękował zebranym za pomoc rodzinom w Libanie oraz wsparcie, które za pośrednictwem Caritas płynie do rodzin potrzebujących, znajdujących się w trudnej sytuacji na wschodniej granicy. Swoje słowa metropolita zakończył życzeniami: - W sercach waszych niech panuje Chrystusowy pokój, słowo Chrystusa niech w was mieszka w całym swym bogactwie.

W trakcie Eucharystii małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie. Natomiast po Mszy św. obecnym rodzinom abp Skworc udzielił indywidualnego błogosławieństwa. Metropolita odwiedził również tradycyjne Piekarskie Betlejem. To organizowana od kilku lat żywa i ruchoma szopka, która jest dostępna na Rajskim Placu obok bazyliki, od 9.00 do 18.00, do 30 stycznia.

Najnowsze

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...