Kościół posługuje się kilkoma kalendarzami - zwraca uwagę ks. dr Roman Chromy, Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Katowickiej. Ta umowna data końca roku kalendarzowego, to dobry czas, by dziękować!

-Słowo wdzięczności kieruję dziś do duszpasterzy, osób konsekrowanych, wiernych świeckich, którzy na co dzień żyją synodalnością, czyli mentalnością współpracy, współodpowiedzialności, porozumienia, dialogu dla dobra wspólnego, którym w Kościele jest duchowy rozwój i zbawienie każdego z nas - mówił w Radiu eM ks. Roman Chromy.

Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego zwracał też uwagę na zmiany, jakie w naszych kościołach spowodowała i wciąż powoduje pandemia. -Ktoś powie, że wykruszyli się ci, których wiara była letnia. Ktoś inny, że to z powodu strachu. I tu jest racja, i tu. Spadek frekwencji jest na poziomie 20, gdzieniegdzie 40 procent. Na podsumowania przyjdzie jeszcze czas. Wiemy jednak, że pandemia w niektórych miejscach wzmocniła więzi, zbliżyła ludzi do Kościoła.

W Rozmowie poranka mowa także o synodalnej drodze Kościoła, do wejścia na którą zaprasza papież Franciszek. Ks. Chromy wyjaśnia, że synodalność nie jest reformą Kościoła, ale słuchaniem i nauką komunikacji. - Zaczęliśmy pewien proces, aby razem odpowiadać za losy Kościoła.

Wyzwania na nowy rok, to według gościa Radia eM konieczność podjęcia trudu, by przepowiadana Ewangelia była zrozumiała dla ludzi XXI wieku.

Najnowsze

25 styczeń 2022

Tablica poświęcona śp. Teresie Trzeciak

W kościele akademickim w krypcie katedry Chrystusa Króla metropolita katowicki pobłogosławił tablicę...

24 styczeń 2022

Abp Skworc prosi diecezjan o modlitwę o pokój

- Przywołujmy ku pomocy Królową Pokoju i męczenników II wojny światowej, zwłaszcza...

24 styczeń 2022

"Włączcie się w „rzemiosło” pokoju"

Abp Wiktor Skworc skierował słowo do dziennikarzy z okazji wspomnienia św. Franciszka...

23 styczeń 2022

Abp Skworc: „nie” dla jakiejkolwiek formy wojny

W Bazylice oo. franciszkanów w Katowicach-PanewnikachAbp Wiktor Skworc przewodniczył centralnemu nabożeństwu Tygodnia...

21 styczeń 2022

Sąd uniewinnił byłych członków Komisji Majątkowej

Sąd Okręgowy w Krakowie uniewinnił w czwartek wszystkich dziewięciu członków Komisji Majątkowej...

21 styczeń 2022

Wszystkie Kościoły powinny modlić się o pokój na Ukrainie

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan wszystkie Kościoły powinny modlić się i...