Metropolita katowicki przewodniczył mszy św. z okazji 100. rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego.

Hierarcha w homilii przypomniał, że Policję Województwa Śląskiego utworzono na mocy rozporządzenia wojewody śląskiego z dnia 17 czerwca 1922 roku. Był nim wówczas Józef Rymer. – W górnośląskiej ojcowiźnie ukochał Ojczyznę – Polskę na całe życie. Dlatego mocno angażował się w trakcie powstań śląskich i podczas plebiscytu. Był w tym okresie jednym z najbliższych i najbardziej zaufanych współpracowników Wojciecha Korfantego – wyjaśniał arcybiskup. Józef Rymer funkcję wojewody pełnił zaledwie kilka miesięcy, do swojej przedwczesnej śmierci. Zmarł 5 grudnia 1922 roku.

Jak zauważył hierarcha, wyrazem tytanicznej pracy administracyjnej Józefa Rymera były decyzje służce budowaniu województwa śląskiego, w tym i ta o powołaniu Policji Województwa Śląskiego. Policja ta istniała aż do wybuchu II wojny światowej, jako organ bezpieczeństwa i porządku publicznego.

 – Śląski epizod wojny obronnej 1939 roku dla funkcjonariuszy policji województwa śląskiego był czasem największej próby, czasem egzaminu z patriotyzmu, odwagi i wojskowej dyscypliny. Śląscy policjanci bronili mężnie, czasem zastępując żołnierzy, swojej ledwie okrzepłej Macierzy. Do legendy śląskiego września przeszły walki o hutę „Zygmunt”, „Łazarz” oraz kopalnie „Andaluzja”, „Michał” czy elektrownię „Chorzów”, w których to śląscy policjanci wykazali się wyjątkowym męstwem – mówił abp Skworc.

Po 17 września 1939 roku mundurowi podzielili los tysięcy Polaków wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego. Tysiące polskich policjantów, a wśród nich funkcjonariusze Policji Województwa Śląskiego, zostało bestialsko zamordowanych przez sowieckie NKWD w Twerze, Miednoje i Katyniu.

Zwracając się do policjantów i policjantek, metropolita przywołał słowa  „Roty ślubowania policjanta”: "…świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: „służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia… Ślubuję strzec honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej."

Zauważył, że wielu funkcjonariuszy w przeszłości dało i dzisiaj również daje wymowne świadectwo wierności złożonej przysiędze, pieczętując ją nieraz ofiarą z własnego życia.  – Nie tylko okres wojen i dziejowych burz ukazywał heroizm waszej służby. Niejednokrotnie równie trudna okazuje się codzienna wierność i troska o przestrzeganie prawa w czasach wolności, często nadużywanej i wykorzystywanej do działań bezprawnych czy poza prawnych – zaznaczał.

Przekonywał mundurowych, że ich służba ma głębokie znamiona troski o sprawiedliwość, zwłaszcza tę w wymiarze społecznym. – Jest nieustannym zabieganiem o bezpieczeństwo, praworządność i większe dobro, którego pragnie każdy człowiek. Niejednokrotnie musicie zmagać się z konkretnym złem, które zapuszcza swe korzenie w człowieku, niszcząc w nim Boży obraz. Jesteście obrońcami bezbronnych ofiar przemocy, pokrzywdzonych, tych, którzy nie mają dość siły i odwagi, aby upominać się o sprawiedliwość  – podkreślał.

Zauważał, że ta misja jest trudna, po ludzku ciężka i obciążająca. – Dlatego potrzeba Wam siły, której źródłem nie jest człowiek, ale sam Bóg. Potrzeba Wam odwagi i wrażliwości, którą może wzbudzić tylko Ten, który sam będąc Bogiem i Człowiekiem doświadczył ludzkiego losu, przemocy i niesprawiedliwości. Potrzeba Wam nadziei, ożywianej Bożą mocą i pomocą, aby nie zwątpić, nie stracić sensu tej ważnej służby i aby samemu być odpornym na zło i pozostać człowiekiem honoru – wskazywał.

Dziękował policjantom "za trud włożony w służbę człowiekowi, za pomoc świadczoną obywatelom na co dzień na służbie i poza nią; (...) za czuwanie nad bezpieczeństwem młodych, za współdziałanie ze szkołą i instytucjami charytatywnymi Kościoła, choćby w sprawie pomocy ukraińskim uchodźcom."

Życzył funkcjonariuszom policji, aby Boża Opatrzność strzegła ich od złego. –Byście żyli w prawdzie i w prawdzie postępowali, byście stanowili jedno w pracy i w domu, by ostatecznie była w was jako fundament miłość Boga i człowieka, Ojczyzny i jej obywateli – dodawał.

Obchody 100-lecia utworzenia Policji Województwa Śląskiego i przyłączenia części Górnego Śląska do Polski rozpoczęły się przed południem  na Placu Kwiatowym w Katowicach. Otwarto tam wystawę '»Pamiętaj, że nosisz mundur«. Policja Województwa Śląskiego w stulecie utworzenia', a także zaprezentowano okolicznościowy znaczek pocztowy. Potem obchody przeniosły się do katedry Chrystusa Króla w Katowicach. Mszy św. przewodniczył abp Wiktor Skworc. Po liturgii świętowanie przeniosło się na teren komendy wojewódzkiej.

ASP / KAI

 

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...