– Ważne jest towarzyszenie rodziców dzieciom także po przyjęciu I Komunii Św. – powiedział w Radiu eM abp Wiktor Skworc. W niedzielę (12.06) odbędzie się pielgrzymka dzieci pierwszo- i wczesnokomunijnych do Katedry Chrystusa Króla w Katowicach.

– To co jest specyfiką przygotowania do I Komunii, to bardzo intensywne towarzyszenie rodziców. Wydaje mi się, że ogromnie ważne jest towarzyszenie rodziców też po przyjęciu I Komunii Św., by relacja z Jezusem okrzepła, by nie została zasypana prezentami, by rodzice towarzyszyli dzieciom potem w comiesięcznym sakramencie pokuty i przyjmowaniu Komunii. Potrzebny jest przykład i świadectwo rodziców – mówił arcybiskup.

Nawiązując do zbliżającej się Uroczystości Bożego Ciała (16.06), metropolita katowicki zaznaczył, że przypominam nam ona, że Bóg jest obecny wśród nas w Eucharystii. Z kolei uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa (24.06) i czerwcowy kult Serca Jezusowego uświadamiają, że Bóg ma serce. – Ma serce przebite włócznią żołnierza, serce otwarte dla każdego. Nasza odpowiedź to pierwsze i najważniejsze przykazanie: będziesz miłował; tak jak jesteś umiłowany, tak też próbuj miłować Boga i bliźniego – podkreślił abp Wiktor Skworc.

Odnosząc się do ostatnich nominacji proboszczowskich, które wręczył grupie 19 księży w środę (8.06), Metropolita Katowicki zaznaczył, że decyzje w sprawie obsady parafii są podejmowane po rozeznaniu. – Nominacja na proboszcza nigdy nie jest decyzją jednoosobową biskupa. To zawsze jest rozeznawanie talentów, charyzmatów. Ostateczna decyzja i przekazanie nominacji to wyraz zaufania. Oczywiście to nie jest decyzja techniczna, ale jest omodlona, wołamy: przybądź Duchu Święty! – mówił abp Wiktor Skworc.

Najnowsze

03 październik 2022

Alumni WŚSD rozpoczęli nowy rok formacji

Klerycy, w tym 10 rozpoczynających w murach seminarium rok propedeutyczny, i ich...

02 październik 2022

Jubileusz 75-lecia DA

Metropolita katowicki przewodniczył mszy św. z okazji jubileuszu 75-lecia DA w Katowicach.

30 wrzesień 2022

Szkolenie proboszczów i administratorów parafii

W dniach 29-30 września w auli Wydziału Teologicznego UŚ, obyło się szkolenie...

29 wrzesień 2022

Poświęcajmy czas konkretnemu człowiekowi

W Ośrodku Spotkań i Formacji w Brennej odbyły się Dni Skupienia dla...

24 wrzesień 2022

Słowo Arcybiskupa Katowickiego

Przed nami październik – miesiąc wielkiej modlitwy Kościoła.

24 wrzesień 2022

Oby Bóg wspierał dzieło rąk naszych

Abp Skworc przewodniczył Mszy św. za dziennikarzy i pracowników Instytutu Gość Media...