W katedrze Chrystusa Króla modliły się wspólnie dzieci, które w tym roku przyjęły Pierwszą i Wczesną Komunię Św. W pielgrzymce towarzyszyli im ich rodzice.

Mszy św. przewodniczył abp Wiktor Skworc. – Kochane dzieci, z całego serca życzę, abyście wzrastały mocą łaski Bożej w latach, w mądrości, miłości do Boga i ludzi; a waszym rodzicom, życzę, abyście były „radością ich oczu” – mówił metropolita. – Pragnę życzyć wam, dzieciom pierwszokomunijnym i waszym rodzicom pokoju, który przynosi Zmartwychwstały w czasie każdej Eucharystii, która jest ucztą miłości, zasiadaniem z Bogiem, który jest Miłością, do wspólnego stołu, aby budować wspólnotę, komunię osób, Kościół – Rodzinę Rodzin – dodał.

Abp Skworc nawiązał do obchodzonego Święta Trójcy Świętej. – Mówiąc o tajemnicę Trójcy Przenajświętszej przypatrujemy się sobie – dziełu Bożej miłości. Przypatrujemy się z podziwem i wdzięcznością. Bóg uczynił nas niewiele mniejszymi od aniołów, uwieńczył czcią i chwałą, obdarzył władzą nad dziełami rąk Swoich, wszystko złożył pod nasze stopy. Czym jesteśmy, że Bóg o nas pamięta? Czym jesteśmy, że On troszczy się o nas?

Zadziwienie i wdzięczność niech nas pobudzają do odpowiedzialności za dar życia i łaski, jaki otrzymaliśmy i otrzymujemy nieustannie od Boga; za dar miłości, którą napełnia nasze serca i czyni nas zdolnymi do kochania bliźnich; za dar miłosierdzia, które przebacza grzechy, uzdrawia dusze i ciała, pozwala z nadzieją oczekiwać nowego nieba i nowej ziemi – mówił.

Mszę Świętą poprzedziła katecheza na temat Michała Archanioła. Dzieci odnowiły swoje przyrzeczenia, które składały w czasie Komunii Świętej i pochodziły do chrzcielnicy. Uczestnicy pielgrzymki składali dar serca. Zostanie przekazany parafiom w Ukrainie, w których posługują księża pochodzący z archidiecezji katowickiej.

Organizatorem pielgrzymki jest Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej.

Najnowsze

03 październik 2022

Alumni WŚSD rozpoczęli nowy rok formacji

Klerycy, w tym 10 rozpoczynających w murach seminarium rok propedeutyczny, i ich...

02 październik 2022

Jubileusz 75-lecia DA

Metropolita katowicki przewodniczył mszy św. z okazji jubileuszu 75-lecia DA w Katowicach.

30 wrzesień 2022

Szkolenie proboszczów i administratorów parafii

W dniach 29-30 września w auli Wydziału Teologicznego UŚ, obyło się szkolenie...

29 wrzesień 2022

Poświęcajmy czas konkretnemu człowiekowi

W Ośrodku Spotkań i Formacji w Brennej odbyły się Dni Skupienia dla...

24 wrzesień 2022

Słowo Arcybiskupa Katowickiego

Przed nami październik – miesiąc wielkiej modlitwy Kościoła.

24 wrzesień 2022

Oby Bóg wspierał dzieło rąk naszych

Abp Skworc przewodniczył Mszy św. za dziennikarzy i pracowników Instytutu Gość Media...