W katedrze Chrystusa Króla modliły się wspólnie dzieci, które w tym roku przyjęły Pierwszą i Wczesną Komunię Św. W pielgrzymce towarzyszyli im ich rodzice.

Mszy św. przewodniczył abp Wiktor Skworc. – Kochane dzieci, z całego serca życzę, abyście wzrastały mocą łaski Bożej w latach, w mądrości, miłości do Boga i ludzi; a waszym rodzicom, życzę, abyście były „radością ich oczu” – mówił metropolita. – Pragnę życzyć wam, dzieciom pierwszokomunijnym i waszym rodzicom pokoju, który przynosi Zmartwychwstały w czasie każdej Eucharystii, która jest ucztą miłości, zasiadaniem z Bogiem, który jest Miłością, do wspólnego stołu, aby budować wspólnotę, komunię osób, Kościół – Rodzinę Rodzin – dodał.

Abp Skworc nawiązał do obchodzonego Święta Trójcy Świętej. – Mówiąc o tajemnicę Trójcy Przenajświętszej przypatrujemy się sobie – dziełu Bożej miłości. Przypatrujemy się z podziwem i wdzięcznością. Bóg uczynił nas niewiele mniejszymi od aniołów, uwieńczył czcią i chwałą, obdarzył władzą nad dziełami rąk Swoich, wszystko złożył pod nasze stopy. Czym jesteśmy, że Bóg o nas pamięta? Czym jesteśmy, że On troszczy się o nas?

Zadziwienie i wdzięczność niech nas pobudzają do odpowiedzialności za dar życia i łaski, jaki otrzymaliśmy i otrzymujemy nieustannie od Boga; za dar miłości, którą napełnia nasze serca i czyni nas zdolnymi do kochania bliźnich; za dar miłosierdzia, które przebacza grzechy, uzdrawia dusze i ciała, pozwala z nadzieją oczekiwać nowego nieba i nowej ziemi – mówił.

Mszę Świętą poprzedziła katecheza na temat Michała Archanioła. Dzieci odnowiły swoje przyrzeczenia, które składały w czasie Komunii Świętej i pochodziły do chrzcielnicy. Uczestnicy pielgrzymki składali dar serca. Zostanie przekazany parafiom w Ukrainie, w których posługują księża pochodzący z archidiecezji katowickiej.

Organizatorem pielgrzymki jest Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej.

Najnowsze

02 październik 2023

Abp A. Galbas: Ktoś, kto nie jest zdolny do złożenia siebie w ofierze, nie powinien być księdzem

W Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym alumni rozpoczęli kolejny rok formacji. W trakcie...

02 październik 2023

Oświadczenie

W sprawie Festiwalu Franciszkańskiego w Wodzisławiu Śląskim

30 wrzesień 2023

Abp Galbas w Santiago de Compostela: Drobiazgi sprawiają, że nasze życie jest bardzo wielkie

W sobotę 30 września metropolita katowicki przewodniczył Eucharystii na zakończenie pielgrzymki redakcji...

28 wrzesień 2023

Spotkanie ekumeniczne w Katowicach

W środę 27 września na probostwie parafii św. Apostołów Piotra i Pawła...

27 wrzesień 2023

Spotkanie Rady Ruchów Katolickich z abp. Adrianem Galbasem

W środę 26 września przedstawiciele ruchów katolickich zgromadzili się w Kurii Metropolitalnej...

27 wrzesień 2023

Bp Wodarczyk: Nawet w takim miejscu może się zdarzyć wielkie duchowe dobro

26 wrześnnia odsłonięto tablicę upamiętniającą ks. Franciszka Blachnickiego na murach Aresztu Śledczego...