Abp Wiktor Skworc zachęca do udziału w procesjach teoforycznych i modlitwy z udziałem abp. Wojciecha Polaka.

Metropolita katowicki przypomina, że w czwartek po uroczystości Najświętszej Trójcy Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. – W tym dniu szczególną formą świadectwa naszej wiary i pobożności wobec Najświętszego Sakramentu są procesje organizowane zarówno w parafiach, jak i w poszczególnych miejscowościach – pisze arcybiskup.

Zachęca do aktywnego włączenia się w przygotowania do uroczystości Bożego Ciała, m.in. poprzez odpowiednie udekorowanie tras przejścia procesji, czy skorzystanie z sakramentu pokuty i przyjęcie Jezusa Eucharystycznego. Wzywa do wspólnotowego, rodzinnego uczestnictwa w procesjach eucharystycznych, bo "symbolizują one i wyznaczają kierunek chrześcijańskiego życia."

Z kolei w niedzielę, 19 czerwca, w archidiecezji katowickiej odbędą się obchody setnej rocznicy powrotu Górnego Śląska do Polski. – Przyłączenie śląskich ziem do odrodzonego państwa polskiego było skutkiem trzech powstań śląskich z lat 1919–1921, które stanowiły jeden z najważniejszych, zwycięskich zrywów niepodległościowych w historii. Potwierdziły one głęboki patriotyzm mieszkańców Górnego Śląska i przywiązanie do tradycji i ojcowizny, ziemi przodków – przypomina hierarcha.

W związku z tymi historycznymi wydarzeniami abp Skworc zaprasza do wspólnotowego dziękczynienia, którego wyrazem będzie celebracja uroczystej Mszy św. w niedzielę 19 czerwca br. o godz. 10.30 w katowickiej katedrze z udziałem abpa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. Szczególne zaproszenie hierarcha kieruje do mieszkańców miejscowości i parafii archidiecezji, zaangażowanych w czasie trzech powstań i w okresie plebiscytu.

– Nie zapominamy przy tym, że zmagania mieszkańców Górnego Śląska o powrót do polskiej Macierzy spowodowały, że Stolica Apostolska powołała już w 1922 administraturę apostolską, która dała początek diecezji katowickiej. Nasza wspólna modlitwa pod przewodnictwem Prymasa Polski stanie się okazją do dziękczynienia za nasz Kościół lokalny i zawierzenia losów mieszkańców Górnego Śląska i naszej Ojczyzny miłosiernemu Bogu, który jest Panem historii i życia każdego z nas – zaznacza arcybiskup.

Zachęca do pielgrzymowania w niedzielę 19 czerwca do duchowego centrum archidiecezji katowickiej jakim jest katedra Jezus Chrystusa Króla Wszechświata.  Komunikat był odczytywany w parafiach archidiecezji katowickiej. Z każdej parafii 19 czerwca w katedrze będą obecne delegacje wybrane z rad duszpasterskich, ruchów, wspólnot i stowarzyszeń.

Agnieszka Skrzypczyk-Plaza

Najnowsze

28 listopad 2023

Ks. dr Henryk Pyka laureatem Nagrody im. bł. ks. E. Szramka

Wręczenie nagrody odbędzie się 8 grudnia w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

26 listopad 2023

Abp Galbas: Ten dzień jest dla mnie także chwilą szczególnego związku z Kościołem

Słowo metropolity katowickiego wygłoszone na zakończenie uroczystości nałożenia paliusza.

26 listopad 2023

Uroczystość nałożenia paliusza metropolicie katowickiemu

W Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata nuncjusz apostolski w Polsce, abp Antonio Filipazzi...

26 listopad 2023

Spotkanie z nuncjuszem apostolskim

Podczas spotkania z biskupami z Katowic abp. Antonio Guido Filipazzi zapoznał się...

26 listopad 2023

Abp Galbas: Samotność jest antyprzejawem królestwa Bożego, które polega na bliskości

Grupa 33 obchodziła w tym roku swój odpust pod hasłem"Niesamotni samotni". To...

24 listopad 2023

Dyspensa na 1 grudnia

W piątek 1 grudnia 2023 roku w archidiecezji katowickiej nie obowiązuje zachowanie wstrzemięźliwości od pokarmów...