Abp Wiktor Skworc zachęca do udziału w procesjach teoforycznych i modlitwy z udziałem abp. Wojciecha Polaka.

Metropolita katowicki przypomina, że w czwartek po uroczystości Najświętszej Trójcy Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. – W tym dniu szczególną formą świadectwa naszej wiary i pobożności wobec Najświętszego Sakramentu są procesje organizowane zarówno w parafiach, jak i w poszczególnych miejscowościach – pisze arcybiskup.

Zachęca do aktywnego włączenia się w przygotowania do uroczystości Bożego Ciała, m.in. poprzez odpowiednie udekorowanie tras przejścia procesji, czy skorzystanie z sakramentu pokuty i przyjęcie Jezusa Eucharystycznego. Wzywa do wspólnotowego, rodzinnego uczestnictwa w procesjach eucharystycznych, bo "symbolizują one i wyznaczają kierunek chrześcijańskiego życia."

Z kolei w niedzielę, 19 czerwca, w archidiecezji katowickiej odbędą się obchody setnej rocznicy powrotu Górnego Śląska do Polski. – Przyłączenie śląskich ziem do odrodzonego państwa polskiego było skutkiem trzech powstań śląskich z lat 1919–1921, które stanowiły jeden z najważniejszych, zwycięskich zrywów niepodległościowych w historii. Potwierdziły one głęboki patriotyzm mieszkańców Górnego Śląska i przywiązanie do tradycji i ojcowizny, ziemi przodków – przypomina hierarcha.

W związku z tymi historycznymi wydarzeniami abp Skworc zaprasza do wspólnotowego dziękczynienia, którego wyrazem będzie celebracja uroczystej Mszy św. w niedzielę 19 czerwca br. o godz. 10.30 w katowickiej katedrze z udziałem abpa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. Szczególne zaproszenie hierarcha kieruje do mieszkańców miejscowości i parafii archidiecezji, zaangażowanych w czasie trzech powstań i w okresie plebiscytu.

– Nie zapominamy przy tym, że zmagania mieszkańców Górnego Śląska o powrót do polskiej Macierzy spowodowały, że Stolica Apostolska powołała już w 1922 administraturę apostolską, która dała początek diecezji katowickiej. Nasza wspólna modlitwa pod przewodnictwem Prymasa Polski stanie się okazją do dziękczynienia za nasz Kościół lokalny i zawierzenia losów mieszkańców Górnego Śląska i naszej Ojczyzny miłosiernemu Bogu, który jest Panem historii i życia każdego z nas – zaznacza arcybiskup.

Zachęca do pielgrzymowania w niedzielę 19 czerwca do duchowego centrum archidiecezji katowickiej jakim jest katedra Jezus Chrystusa Króla Wszechświata.  Komunikat był odczytywany w parafiach archidiecezji katowickiej. Z każdej parafii 19 czerwca w katedrze będą obecne delegacje wybrane z rad duszpasterskich, ruchów, wspólnot i stowarzyszeń.

Agnieszka Skrzypczyk-Plaza

Najnowsze

03 październik 2022

Alumni WŚSD rozpoczęli nowy rok formacji

Klerycy, w tym 10 rozpoczynających w murach seminarium rok propedeutyczny, i ich...

02 październik 2022

Jubileusz 75-lecia DA

Metropolita katowicki przewodniczył mszy św. z okazji jubileuszu 75-lecia DA w Katowicach.

30 wrzesień 2022

Szkolenie proboszczów i administratorów parafii

W dniach 29-30 września w auli Wydziału Teologicznego UŚ, obyło się szkolenie...

29 wrzesień 2022

Poświęcajmy czas konkretnemu człowiekowi

W Ośrodku Spotkań i Formacji w Brennej odbyły się Dni Skupienia dla...

24 wrzesień 2022

Słowo Arcybiskupa Katowickiego

Przed nami październik – miesiąc wielkiej modlitwy Kościoła.

24 wrzesień 2022

Oby Bóg wspierał dzieło rąk naszych

Abp Skworc przewodniczył Mszy św. za dziennikarzy i pracowników Instytutu Gość Media...