Nowego diakona stałego ma archidiecezja katowicka. Mariusz Kaletka, mąż Kasi, ojciec trojga dzieci, przyjął 14 czerwca święcenia diakonatu w kościele w Imielinie z rąk biskupa Adama Wodarczyka.

W czasie litanii do wszystkich świętych, która poprzedza przyjęcie święceń, Mariusz Kaletka leżał krzyżem przed ołtarzem. Obok niego klęczała, modląc się za niego, jego żona Katarzyna. W ławce za nimi siedziała trójka ich dzieci: Natalia, Dominik i Wiktoria, a z nimi także pierwsza wnuczka – maleńka Kornelia.

Nowy diakon stały urodził się w 1974 roku. Jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie i Studiów Podyplomowych Rodziny i Mediacji Sądowej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Prowadzi własną działalność, a przy tym wraz z żoną Katarzyną posługuje w Ruchu Światło-Życie (Diakonia Wspólnoty Rodzinnej) oraz jako doradca życia rodzinnego. Prowadzi kursy dla narzeczonych „Przed Nami Małżeństwo”. Dotąd był także nadzwyczajnym szafarzem komunii św. w swojej parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Imielinie.

Współorganizuje też ewangelizacyjne Ekstremalne Męskie Weekendy i wyjazdy dla ojców z dziećmi w ramach inicjatywy Niezłomny24. Na jego święcenia przyjechali także faceci z tej ekipy.

– Diakoni uczestniczą w specjalny sposób w posłaniu i łasce Chrystusa – powiedział w homilii biskup Adam Wodarczyk. Mówił o służbie. – Sakrament święceń naznaczy cię Mariuszu pieczęcią, której nikt nie będzie mógł usunąć. Upodobni cię do Chrystusa, który stał się diakonem, to znaczy sługą wszystkich. Do diakonów, od dzisiaj także do ciebie, należy asystowanie biskupowi i prezbiterom przy celebracji, szczególnie Eucharystii, przy zawieraniu małżeństwa i błogosławieniu go, głoszenie Ewangelii, prowadzenie pogrzebów i poświęcanie się różnym posługom miłości – wyliczył.

Biskup Adam zdradził też, że gdy wraz z innymi biskupami z metropolii górnośląskiej był w zeszłym roku w Watykanie z wizytą ad limina, Ojciec Święty Franciszek zwracał im między innymi uwagę na rolę diakonów stałych w Kościele. – Mówił: powiedzcie waszym diakonom, że dla nich szczególnym miejscem jest posługa miłości i miłosierdzia. Diakoni zostali ustanowieni w Dziejach Apostolskich w pierwszej wspólnocie, aby apostołom pozostawione było nieskrępowane głoszenie słowa, a dzieła miłosierdzia były w szczególny sposób związane z posługą diakonów – przypomniał.

Najnowsze

03 październik 2022

Alumni WŚSD rozpoczęli nowy rok formacji

Klerycy, w tym 10 rozpoczynających w murach seminarium rok propedeutyczny, i ich...

02 październik 2022

Jubileusz 75-lecia DA

Metropolita katowicki przewodniczył mszy św. z okazji jubileuszu 75-lecia DA w Katowicach.

30 wrzesień 2022

Szkolenie proboszczów i administratorów parafii

W dniach 29-30 września w auli Wydziału Teologicznego UŚ, obyło się szkolenie...

29 wrzesień 2022

Poświęcajmy czas konkretnemu człowiekowi

W Ośrodku Spotkań i Formacji w Brennej odbyły się Dni Skupienia dla...

24 wrzesień 2022

Słowo Arcybiskupa Katowickiego

Przed nami październik – miesiąc wielkiej modlitwy Kościoła.

24 wrzesień 2022

Oby Bóg wspierał dzieło rąk naszych

Abp Skworc przewodniczył Mszy św. za dziennikarzy i pracowników Instytutu Gość Media...