Nowego diakona stałego ma archidiecezja katowicka. Mariusz Kaletka, mąż Kasi, ojciec trojga dzieci, przyjął 14 czerwca święcenia diakonatu w kościele w Imielinie z rąk biskupa Adama Wodarczyka.

W czasie litanii do wszystkich świętych, która poprzedza przyjęcie święceń, Mariusz Kaletka leżał krzyżem przed ołtarzem. Obok niego klęczała, modląc się za niego, jego żona Katarzyna. W ławce za nimi siedziała trójka ich dzieci: Natalia, Dominik i Wiktoria, a z nimi także pierwsza wnuczka – maleńka Kornelia.

Nowy diakon stały urodził się w 1974 roku. Jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie i Studiów Podyplomowych Rodziny i Mediacji Sądowej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Prowadzi własną działalność, a przy tym wraz z żoną Katarzyną posługuje w Ruchu Światło-Życie (Diakonia Wspólnoty Rodzinnej) oraz jako doradca życia rodzinnego. Prowadzi kursy dla narzeczonych „Przed Nami Małżeństwo”. Dotąd był także nadzwyczajnym szafarzem komunii św. w swojej parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Imielinie.

Współorganizuje też ewangelizacyjne Ekstremalne Męskie Weekendy i wyjazdy dla ojców z dziećmi w ramach inicjatywy Niezłomny24. Na jego święcenia przyjechali także faceci z tej ekipy.

– Diakoni uczestniczą w specjalny sposób w posłaniu i łasce Chrystusa – powiedział w homilii biskup Adam Wodarczyk. Mówił o służbie. – Sakrament święceń naznaczy cię Mariuszu pieczęcią, której nikt nie będzie mógł usunąć. Upodobni cię do Chrystusa, który stał się diakonem, to znaczy sługą wszystkich. Do diakonów, od dzisiaj także do ciebie, należy asystowanie biskupowi i prezbiterom przy celebracji, szczególnie Eucharystii, przy zawieraniu małżeństwa i błogosławieniu go, głoszenie Ewangelii, prowadzenie pogrzebów i poświęcanie się różnym posługom miłości – wyliczył.

Biskup Adam zdradził też, że gdy wraz z innymi biskupami z metropolii górnośląskiej był w zeszłym roku w Watykanie z wizytą ad limina, Ojciec Święty Franciszek zwracał im między innymi uwagę na rolę diakonów stałych w Kościele. – Mówił: powiedzcie waszym diakonom, że dla nich szczególnym miejscem jest posługa miłości i miłosierdzia. Diakoni zostali ustanowieni w Dziejach Apostolskich w pierwszej wspólnocie, aby apostołom pozostawione było nieskrępowane głoszenie słowa, a dzieła miłosierdzia były w szczególny sposób związane z posługą diakonów – przypomniał.

Najnowsze

03 październik 2023

Śp. ks. Krzysztof Winkler

Z przykrością zawiadamiamy, że 3 października 2023 r., zmarł śp. ksiądz Krzysztof...

02 październik 2023

Abp A. Galbas: Ktoś, kto nie jest zdolny do złożenia siebie w ofierze, nie powinien być księdzem

W Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym alumni rozpoczęli kolejny rok formacji. W trakcie...

02 październik 2023

Oświadczenie

W sprawie Festiwalu Franciszkańskiego w Wodzisławiu Śląskim

30 wrzesień 2023

Abp Galbas w Santiago de Compostela: Drobiazgi sprawiają, że nasze życie jest bardzo wielkie

W sobotę 30 września metropolita katowicki przewodniczył Eucharystii na zakończenie pielgrzymki redakcji...

28 wrzesień 2023

Spotkanie ekumeniczne w Katowicach

W środę 27 września na probostwie parafii św. Apostołów Piotra i Pawła...

27 wrzesień 2023

Spotkanie Rady Ruchów Katolickich z abp. Adrianem Galbasem

W środę 26 września przedstawiciele ruchów katolickich zgromadzili się w Kurii Metropolitalnej...