Po dwóch latach pandemicznej przerwy ulicami stolicy Górnego Śląska przeszła procesja z Najświętszym Sakramentem. Wydarzeniu przewodniczył abp Wiktor Skworc.

W procesji uczestniczyli wierni czterech katowickich parafii - Przemienienia Pańskiego, Niepokalanego Poczęcia NMP, świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Chrystusa Króla. Modlitwom przy poszczególnych ołtarzach przewodniczyli biskupi, natomiast rozważania skoncentrowane wokół tajemnicy Eucharystii zostało powierzone proboszczom wspomnianych wspólnot parafialnych.  

Procesję eucharystyczną poprzedziła Msza św. sprawowana w kościele mariackim, po której wierni udali się do katedry Chrystusa Króla ulicami: Mariacką, Francuską, Jagiellońską do Placu Miarki i Wita Stwosza.

Dopełnieniem procesji była Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca. Liturgię w katedrze koncelebrowali abp senior Damian Zimoń, abp Koadiutor Adrian Galbas, biskupi pomocniczy, kapłani posługujący w Kurii Metropolitalnej i instytucjach przylegających oraz duszpasterze katowickich parafii.

W homilii, nawiązując do historii katowickiej katedry, abp Skworc podkreślił, że również „ten katedralny kościół jest i był miejscem zaspokajania głodu Boga i miłosierdzia”. – Głoszona tu Ewangelia pokoju zaspokajała głód nadziei w najbardziej ciemnych czasach. Była też miejscem azylu dla zagrożonych. To tu, wierni zaspokajali głód wolności, do której wyswobodził nas Chrystus – podkreślił abp Skworc.

Przypomniał, że przed 40 laty kiedy „społeczeństwo z powodu braku żywności stanęło na progu humanitarnej katastrofy, katedra jak dobra matka, karmiła, rozdzielała dary, dzieliła się tym wszystkim, co przez Caritas ofiarowały Kościoły z Europy Zachodniej”. –  To tu w stanie wojennym działali prawnicy, aby zaspokoić głód sprawiedliwości i respektowania praw pracowniczych. To tu pod skrzydłami pasterzy tej diecezji działał biskupi komitet pomocy więźniom i internowanym oraz ich rodzinom i pomagał, zaspokajał głód bezpieczeństwa – wyliczał arcybiskup.

W procesji oraz Mszy św. wzięła udział reprezentacyjna orkiestra Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach.

Najnowsze

24 wrzesień 2022

Słowo Arcybiskupa Katowickiego

Przed nami październik – miesiąc wielkiej modlitwy Kościoła.

24 wrzesień 2022

Oby Bóg wspierał dzieło rąk naszych

Abp Skworc przewodniczył Mszy św. za dziennikarzy i pracowników Instytutu Gość Media...

23 wrzesień 2022

Imieniny abp. seniora Damiana Zimonia

W poniedziałek 26 września swoje imieniny obchodzi abp senior Damian Zimoń.

23 wrzesień 2022

Propozycja formacyjno-edukacyjna

Uczniowie klas piątych szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Pawłowicach...

23 wrzesień 2022

Reparacje w kontekście pojednania

Przed wyjazdem na posiedzenie Konferencji Episkopatu Niemiec metropolita katowicki w "Rozmowie Poranka...

18 wrzesień 2022

Wszyscy jesteśmy Dziećmi Maryi

Katowice. Setki Dzieci Maryi i ich opiekunów zjawiły się na powakacyjnym dniu...