12. i 13. diakona stałego zyskała archidiecezja katowicka. Święcenia diakonatu przyjęli 18 czerwca w Leszczynach z rąk abp. Wiktora Skworca dwóch mężów i ojców - Bartosz Kaczmarczyk i Krzysztof Kurpanik.

Obaj nowi diakoni należą do parafii św. Andrzeja Boboli w Leszczynach. Obaj również - podobnie, jak i żony - są związani z Ruchem Światło-Życie w Domowym Kościele.

Bartosz Kaczmarczyk urodził się w 1977 roku. Jest mężem Sabiny i ojcem trójki dzieci - Julii, Jakuba i Alicji. Jest germanistą po Uniwersytecie Śląskim i nauczycielem w Zespole Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie. Od lat jest tam opiekunem szkolnego wolontariatu.

Krzysztof Kurpanik urodził się w 1970 roku. Ma żonę Joannę i troje dzieci. Studiował na Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej. Pracuje w firmie logistycznej.

Diakoni już w Dziejach Apostolskich
O tym, że Dzieje Apostolskie wcale się nie skończyły, mówił im w homilii przed udzieleniem święceń arcybiskup katowicki Wiktor Skworc. Powiedział, że dzisiaj zostanie w tej księdze zapisana kolejna karta.

Przypomniał, że to apostołowie zwrócili się do "wszystkich uczniów" o upatrzenie spośród siebie mężów cieszących się dobrą sławą, pełnych Ducha Świętego i mądrości. "Im zlecimy, aby w naszym imieniu spełniali zadanie diakonii miłości względem ubogich. Spodobały się te słowa uczniom, którzy wybrali mężczyzn spełniających postawione warunki, przedstawili ich apostołom, a ci, modląc się, włożyli na nich ręce" - cytował Dzieje Apostolskie.

- W ciągu dziejów XXI wieków Kościoła zmieniały się formy wyboru i formacji kandydatów do diakonatu. Jednak warunki stawiane kandydatom do tej posługi i sposób udzielenia święceń, modlitwa i nałożenie rąk pozostały te same. Świadomość historycznej ciągłości, nieprzerwanego trwania Kościoła rodzi w nas wdzięczność, że nasze korzenie sięgają czasów apostolskich, że wyrastają z jerozolimskiej wspólnoty, że mają swój początek w Chrystusie - Słudze, który przyszedł, aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu. Co więcej - wzbogaciły się o dwie formy diakonatu: jedna jako stopień prowadzący do prezbiteratu, druga, jako diakonat stały, przynależące do struktury hierarchicznej Kościoła - zauważył.

Twoje pierwsze staranie
Arcybiskup Skworc mówił o zaufaniu do Jezusa. Powiedział, że postawienie na Boga, a nie na mamonę odbiera nam zmartwienia. Zacytował słowa Jezusa: "Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”. - Królestwo Boga i Jego sprawiedliwość. Pierwszą przestrzenią tego starania niech będzie, bracie, twój domowy Kościół. Twoja rodzina. I wtedy z tej przestrzeni sakramentalnego małżeństwa i rodziny będziesz mógł naturalnie i bezkolizyjnie przechodzić do starania się o wspólnotę Kościoła parafialnego, której będziesz jako diakon służył, poszerzając przestrzeń królestwa prawdy i życia, świętości i łaski, sprawiedliwości, miłości i pokoju - powiedział.

Arcybiskup przypomniał obecnym na święceniach, że nowi diakoni będą służyć wszystkim ochrzczonym przez głoszenie słowa Bożego, asystowanie biskupowi i kapłanom przy liturgii, udzielanie Komunii św. i zanoszenie jej chorym, udzielanie chrztów, przewodniczenie niektórym obrzędom i nabożeństwom, dźwiganie w ubogich nadziei przez uczynki miłosierdzia. - I to ostatnie zadanie jest twoją pierwszą powinnością, twoim pierwszym staraniem: "zadanie diakonii miłości względem ubogich" - wskazał.

Najnowsze

24 wrzesień 2022

Słowo Arcybiskupa Katowickiego

Przed nami październik – miesiąc wielkiej modlitwy Kościoła.

24 wrzesień 2022

Oby Bóg wspierał dzieło rąk naszych

Abp Skworc przewodniczył Mszy św. za dziennikarzy i pracowników Instytutu Gość Media...

23 wrzesień 2022

Imieniny abp. seniora Damiana Zimonia

W poniedziałek 26 września swoje imieniny obchodzi abp senior Damian Zimoń.

23 wrzesień 2022

Propozycja formacyjno-edukacyjna

Uczniowie klas piątych szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Pawłowicach...

23 wrzesień 2022

Reparacje w kontekście pojednania

Przed wyjazdem na posiedzenie Konferencji Episkopatu Niemiec metropolita katowicki w "Rozmowie Poranka...

18 wrzesień 2022

Wszyscy jesteśmy Dziećmi Maryi

Katowice. Setki Dzieci Maryi i ich opiekunów zjawiły się na powakacyjnym dniu...