W ramach tegorocznego Dnia Modlitw i Uświęcenie Duchowieństwa księża archidiecezji katowickiej pielgrzymowali do katedry Chrystusa Króla w Katowicach. Mszy św. przewodniczył metropolita katowicki.

Abp Skworc mówił w homilii, że kapłani modlą się za siebie nawzajem i  o nowe powołania do służby ewangelii. – Prosimy Pana żniwa a mobilizują nas o tego nie tyle motywacja negatywna: malejące liczby prezbiterów, katechetów, alumnów i świeckich studentów teologii. Wszak potrzeba robotników żniwa wszędzie, w każdym środowisku; w rodzinie i szkole; w sąsiedztwie i miejscu pracy – powiedział. Dodawał, że trzeba prosić z wiarą i przekonaniem; ale też z poczuciem realizmu, "wszak z własnego doświadczenia wiemy, że pójście za Nim, to nie popołudniowy spacer tylko pełna ryzyka wędrówka".

Arcybiskup wspomniał też o zbliżającym się jubileuszu 100-lecia stulecia lokalnego Kościoła. – Z wdzięcznością wspominamy decyzję Stolicy Apostolskiej z 7 listopada 1922, powołującą do istnienia administraturę apostolską, która trzy lata później została podniesiona do rangi diecezji – mówił dziękując za jej pierwszego administratora, ks. Augusta Hlonda.

Metropolita katowicki przypomniał, że 5 czerwca 1927 r. ówczesny biskup śląski Arkadiusz Lisiecki symbolicznym wykopaniem pierwszej łopaty ziemi pod fundamenty, rozpoczął uroczyście budowę katedry. Kamień węgielny pod budowę katowickiej katedry położył w dniu 4 września 1932 r. kolejny już biskup śląskiego Kościoła: Stanisława Adamski. – Inauguracja budowy katedry stała się ważnym wydarzeniem kościelnym i społecznym. Dobrze zachowany kamień węgielny, można zobaczyć na ścieżce w Panteonie, gdzie został wyeksponowany razem z kielichem, który bł. Emil Szramek, jako przewodniczący Komitetu Budowy Katedry w tym dniu katedrze podarował – wskazywał hierarcha.

Arcybiskup zauważył, że kamień węgielny w dosłownym tłumaczeniu oznacza głowę kąta (narożnika domu, węgła). – Kamień węgielny nie oznacza, że początkiem budowli jest bryła węgla i to stąd pochodzi nazwa. Przymiotnik węgielny jest pochodnym wyrazem od rzeczownika – węgieł (róg, narożnik), wywodzącego się z języka starosłowiańskiego. Rozumiemy ten wyraz jako początek czegoś nowego, podwaliny, fundament, podstawa nowego początku – wyjaśniał. Dodał, że określenie „kamień węgielny” występuje w Piśmie Świętym aż 12 razy.

Kamień ukazywany jest jako fundament. – Kamień, o którym mowa w Psalmie 118, najpierw zostaje odrzucony, a następnie dołożony do budowli jako wybrany. Jest to symbol samego Jezusa, którego odrzucił Izrael – tłumaczył abp Skworc. Przypomniał, że Nowy Testament i w Dziejach Apostolskich ukazuje Chrystusa jako kamień węgielny, fundament Królestwa Bożego, podporę wierzących. Jest on również przedstawiony jako kamień zgorszenia i obrazy dla niewiernych.

Metropolita katowicki ukazał wierzących jako symbol kamieni. – Wierni często nazywani są żywymi Kamieniami, wygładzonymi (ociosanymi) i przepełnionymi miłością Kościoła, które połączone są ze sobą ręką Boga, a podporą ich jest wiara w Chrystusa – niewzruszony kamień – zaznaczał.

Zwracając się do kapłanów, tych stających najbliżej ołtarzowego kamienia, symbolu Chrystusa, mówił, że należą oni do budowniczych Kościoła, Jego mistycznego ciała, używając do budowania sakramentów, przez które działa sam Zbawiciel. – Tak spełnia się dzieło ewangelizacji i zbawienia, bo „Bóg daje wzrost” – przypomniał.

W homilii wspominał wszystkich duchownych, którzy służyli przed laty na tych terenach, ofiary II wojny światowej, a było ich trzy tysiące. Przypomniał postaci błogosławionych ks. Józefa Czempiela, Emila Szramka i Jana Franciszka Machę.

Wyraził szczególną wdzięczność za beatyfikację ks. Machy, która miała miejsce w katedrze w listopadzie 2021 roku. – Mówi nam bł. Jan Franciszek jak należy pomagać ofiarom wojny, co czynimy bogatsi o jego świadectwo, przykład i odwagę; uczy jak znajdywać sprzymierzeńców i wolontariuszy; jak skutecznie i dyskretnie pomagać. (...) Jestem przekonany, że niejednemu powołanemu dodał i doda odwagi, aby szedł wytrwale za głosem powołania – przekonywał arcybiskup.

Podkreślał, że nasze ciało jest świątynią Ducha Świętego. – Pamiętamy o naszych spotkaniach z Duchem Świętym w sakramentach: chrztu, bierzmowania i święceń: diakonatu, prezbiteratu i episkopatu. Kiedy celebrujemy Eucharystię, to mamy codzienną relację z Duchem Świętym, bo Go przywołujemy, aby przemienił postacie eucharystyczne i nas – mówił do księży. – Niech w czasie codziennej Eucharystii spada na was Ogień łaski; niech zapala w was ogień pasterskiej miłości oraz pragnienie świętości – życzył duchownym zgromadzonym w katowickiej katedrze.

Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa za wstawiennictwem bł. ks. Jana Machy. Duchowni wysłuchali także wykładu pt.  "Administracja Apostolska 1922 - u podstaw Diecezji Katowickiej" wygłoszonego ks. prof. Jerzy Myszor. Zebrana podczas Mszy św. kolekta będzie przeznaczona na kapłańską pomoc bratnią.

W pielgrzymce wzięło udział kilkuset duchownych archidiecezji katowickiej.

Najnowsze

26 wrzesień 2023

Zmarł abp Stanisław Szymecki (1924-2023)

Arcybiskup senior Archidiecezji Białostockiej  odszedł do wieczności we wtorek, 26 września, w...

25 wrzesień 2023

Imieniny abp. seniora Damiana Zimonia

We wtorek 26 września swoje imieniny obchodzi abp senior Damian Zimoń.

23 wrzesień 2023

Abp Galbas do mężczyzn: Dajcie się nająć Gospodarzowi Winnicy!

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 7. „Męskiego Oblężenia” Jasnej...

23 wrzesień 2023

Bp Olszowski do szafarzy: Nasze zadanie to dbać o glebę swojego serca

Około 80 szafarzy z archidiecezji katowickiej pielgrzymowało do Pszowa. 

23 wrzesień 2023

Abp Galbas o śp. bp. Janie Wieczorku

– Z gorliwością wypełniał swoje kapłańskie, a potem biskupie obowiązki –  powiedział...

22 wrzesień 2023

Wspólnota neokatechumenalna rozpoczęła nowy rok formacyjny

Eucharystii sprawowanej w katedrze Chrystusa Króla, 20 września, przewodniczył abp Adrian Galbas.