W Bazylice św. Szczepana i Matki Boskiej Boguckiej metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. inaugurującej nowy rok Studium Muzyki Kościelnej im ks. Roberta Gajdy w Katowicach. Pobłogosławił też ufundowane przez siebie organy.

Metropolita  katowicki przypomniał, że studium działa obecnie w nowej strukturze jako Wydział Zamiejscowy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu z siedzibą przy parafii św. Szczepana w Bogucicach.

W homilii abp  Skworc odwołał się do nauczania papieży Benedykta XVI i Franciszka o muzyce uwypuklając „integracyjną rolę muzyki w Kościele i w społeczeństwie”. – Już jako znany teolog – mówił o ks. Józefie Ratzingerze – szukał punktów stycznych między wiarą a sztuką, wiarą a muzyką. Nawiązując do jego komentarza do Psalmu 47 traktującego o Bogu na tronie królewskim, zachęcie do śpiewania i klaskania w dłonie wskazał na ważne dla ks. Ratzingera powiązanie muzyki z mądrością.

Jednocześnie przypomniał znaczenie psalmu responsoryjnego jako integralnego elementu Liturgii Słowa. – Nie wolno go skracać, a tym bardziej eliminować, bo stanowi pomost miedzy czytaniami a Ewangelią – stwierdził.

– Obaj papieże w swoim nauczaniu zwracają uwagę na wartość muzyki towarzyszącej liturgii, która dodaje wartości, blasku słowom zawartym w Piśmie Świętym; dzięki czemu pokolenie słuchające muzyki liturgicznej czy sakralnej otrzymuje szansę odkrycia czy pogłębienia tajemnic naszej wiary – powiedział abp Skworc.  Za  Benedyktem XVI stwierdził: „w przedziwny sposób muzyka zdolna jest do zaprowadzenia jedności w wielości, do syntezy różnych faktów dźwiękowych w jedną nierozerwalną całość wyższego rzędu, w pewnym sensie przedstawia się jako proces integracyjny, w wyniku którego z wielu brzmień powstaje jedno współbrzmienie – symf – onia”.

Zaznaczył, że „muzyka pomaga w tym, by budować i integrować wspólnotę Kościoła”. – Słuchanie muzyki, również to wspólnotowe prowadzi do refleksji, może uczyć mądrości i mobilizować do budowania kulturowej wspólnoty wartości – zauważył  abp  Skworc.

Adeptom Studium Muzyki  Kościelnej życzył „wytrwałości w zdobywaniu koniecznych umiejętności do przekazywania treści”. Odwołując się do nauczania Franciszka zachęcił  by „nie stracili z oczu tego istotnego celu: pomagać wspólnocie liturgicznej i ludowi Bożemu w przeżywaniu i uczestniczeniu, wszystkimi zmysłami fizycznymi i duchowymi, w Tajemnicy Boga”. – Jako organiści i muzycy kościelni macie misje do spełnienia; odkrywajcie – w tym podzielonym świecie – integracyjną rolę muzyki i kościelnego śpiewu; zwłaszcza chorału gregoriańskiego – dodał.

Do dyspozycji studentów przeznaczony zostały nowe mechaniczne organy, ufundowane przez metropolitę katowickiego, który po Mszy św. dokonał ich pobłogosławienia. Ponadto trzech tegorocznych absolwentów z rąk metropolity katowickiego odebrało dyplomy ukończenia Studium. 

Najnowsze

28 listopad 2023

Ks. dr Henryk Pyka laureatem Nagrody im. bł. ks. E. Szramka

Wręczenie nagrody odbędzie się 8 grudnia w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

26 listopad 2023

Abp Galbas: Ten dzień jest dla mnie także chwilą szczególnego związku z Kościołem

Słowo metropolity katowickiego wygłoszone na zakończenie uroczystości nałożenia paliusza.

26 listopad 2023

Uroczystość nałożenia paliusza metropolicie katowickiemu

W Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata nuncjusz apostolski w Polsce, abp Antonio Filipazzi...

26 listopad 2023

Spotkanie z nuncjuszem apostolskim

Podczas spotkania z biskupami z Katowic abp. Antonio Guido Filipazzi zapoznał się...

26 listopad 2023

Abp Galbas: Samotność jest antyprzejawem królestwa Bożego, które polega na bliskości

Grupa 33 obchodziła w tym roku swój odpust pod hasłem"Niesamotni samotni". To...

24 listopad 2023

Dyspensa na 1 grudnia

W piątek 1 grudnia 2023 roku w archidiecezji katowickiej nie obowiązuje zachowanie wstrzemięźliwości od pokarmów...