W Bazylice św. Szczepana i Matki Boskiej Boguckiej metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. inaugurującej nowy rok Studium Muzyki Kościelnej im ks. Roberta Gajdy w Katowicach. Pobłogosławił też ufundowane przez siebie organy.

Metropolita  katowicki przypomniał, że studium działa obecnie w nowej strukturze jako Wydział Zamiejscowy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu z siedzibą przy parafii św. Szczepana w Bogucicach.

W homilii abp  Skworc odwołał się do nauczania papieży Benedykta XVI i Franciszka o muzyce uwypuklając „integracyjną rolę muzyki w Kościele i w społeczeństwie”. – Już jako znany teolog – mówił o ks. Józefie Ratzingerze – szukał punktów stycznych między wiarą a sztuką, wiarą a muzyką. Nawiązując do jego komentarza do Psalmu 47 traktującego o Bogu na tronie królewskim, zachęcie do śpiewania i klaskania w dłonie wskazał na ważne dla ks. Ratzingera powiązanie muzyki z mądrością.

Jednocześnie przypomniał znaczenie psalmu responsoryjnego jako integralnego elementu Liturgii Słowa. – Nie wolno go skracać, a tym bardziej eliminować, bo stanowi pomost miedzy czytaniami a Ewangelią – stwierdził.

– Obaj papieże w swoim nauczaniu zwracają uwagę na wartość muzyki towarzyszącej liturgii, która dodaje wartości, blasku słowom zawartym w Piśmie Świętym; dzięki czemu pokolenie słuchające muzyki liturgicznej czy sakralnej otrzymuje szansę odkrycia czy pogłębienia tajemnic naszej wiary – powiedział abp Skworc.  Za  Benedyktem XVI stwierdził: „w przedziwny sposób muzyka zdolna jest do zaprowadzenia jedności w wielości, do syntezy różnych faktów dźwiękowych w jedną nierozerwalną całość wyższego rzędu, w pewnym sensie przedstawia się jako proces integracyjny, w wyniku którego z wielu brzmień powstaje jedno współbrzmienie – symf – onia”.

Zaznaczył, że „muzyka pomaga w tym, by budować i integrować wspólnotę Kościoła”. – Słuchanie muzyki, również to wspólnotowe prowadzi do refleksji, może uczyć mądrości i mobilizować do budowania kulturowej wspólnoty wartości – zauważył  abp  Skworc.

Adeptom Studium Muzyki  Kościelnej życzył „wytrwałości w zdobywaniu koniecznych umiejętności do przekazywania treści”. Odwołując się do nauczania Franciszka zachęcił  by „nie stracili z oczu tego istotnego celu: pomagać wspólnocie liturgicznej i ludowi Bożemu w przeżywaniu i uczestniczeniu, wszystkimi zmysłami fizycznymi i duchowymi, w Tajemnicy Boga”. – Jako organiści i muzycy kościelni macie misje do spełnienia; odkrywajcie – w tym podzielonym świecie – integracyjną rolę muzyki i kościelnego śpiewu; zwłaszcza chorału gregoriańskiego – dodał.

Do dyspozycji studentów przeznaczony zostały nowe mechaniczne organy, ufundowane przez metropolitę katowickiego, który po Mszy św. dokonał ich pobłogosławienia. Ponadto trzech tegorocznych absolwentów z rąk metropolity katowickiego odebrało dyplomy ukończenia Studium. 

Najnowsze

29 marzec 2024

Bp Szkudło: chleba naszego istotnego daj nam dzisiaj

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej w katowickiej katedrze.

28 marzec 2024

Abp Galbas: Wszyscy jesteśmy namaszczeni

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy Krzyżma w katowickiej katedrze.

24 marzec 2024

Abp Galbas: za Chrystusem idziemy do dojrzałego i spójnego życia

W Niedzielę Palmową metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze podczas...

24 marzec 2024

ks. Wojtal: Dlaczego Krzyż?

Kanclerz Kurii Metropolitalnej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętych Apostołów Piotra i...

24 marzec 2024

Katowice: ulicami miasta przeszła Droga Krzyżowa

Tegoroczne nabożeństwo było wyjątkowe, po raz pierwszy bowiem miało charakter ekumeniczny.

22 marzec 2024

Abp Galbas: Diecezje nie grzeszą, diecezje nie popełniają przestępstw - grzeszą ludzie

W piątek 22 marca metropolita katowicki był gościem w "Rozmowie poranka" w...