– Najważniejsza misja (Kościoła) to ta, którą Pan nadał mu wprost: „Idźcie i głoście światu Ewangelię!”. I to jest nasze zadanie, zawsze pierwsze i zawsze aktualne – podsumował wnioski płynące z synodalnych obrad abp Wiktor Skworc.

Uczestnicy obrad, kapłani, członkowie archidiecezjalnego zespołu ds. konsultacji synodalnych wspólnie modlili się w katowickiej katedrze, dziękując za doświadczenie Synodu o synodalności.

Abp Wiktor Skworc zwrócił uwagę, że ten czas to czas doświadczania dynamiki Kościoła. – Dynamiki ciszy i głosu, wypowiadanych słów i uważnego słuchania, modlitwy i mocy eklezjalnego rachunku sumienia. Czas synodalny i posynodalny jest przecież okazją, by Kościół mógł przyjrzeć się sobie: spojrzeć wstecz, aby w duchu pokory spotkać się z zawodnym i grzesznym swoim obliczem, pamiętając przy tym o świętości swojego Założyciela i powszechnym powołaniu do świętości wedle słów Pana: „Świętymi bądźcie” – mówił.


Metropolita katowicki zaznaczył również, że „podstawowe działanie w Kościele powinno mieć przede wszystkim formę troski o osobistą świętość, o więź z Bogiem Ojcem przez Jezusa w Duchu Świętym”. – Bez tej troski o osobistą świętość zarówno wnioski płynące z Synodu o synodalności, jak i podstawowe ewangeliczne wartości mogą stracić swą moc, zamieniając się jedynie w pobożne idee, mogą dzielić los ziarna, które padło na ziemię skalistą czy między ciernie. Dlatego tu i teraz, zarówno w parafiach jak i w tym kościele katedralnym trzeba słuchać Jezusa Chrystusa Nauczyciela, pouczającego ex cathedra z łodzi Kościoła o pierwszym i drugim, najważniejszym przykazaniu: „Pierwsze jest: Słuchaj Izraelu, Pan, Bóg nasz, Pan jest jedyny. Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swą duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą (...). Drugie jest to: „Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego” – podkreślił. – Można przecież przez wszystkie przypadki powtarzać słowo „synodalność” i zapomnieć, że chodzi w nim o trwałą postawę, styl życia. Postawy zaś kształtują się w czasie, wymagają wytrwałości, przede wszystkim zaś przyjęcia i wytrwałego realizowania przykazania miłości.

Tak wyraża się troska o osobistą świętość, prowadzącą synodalnymi szlakami i postawami, aby przemieniały nasz Kościół lokalny w siostrzaną i braterską wspólnotę – dodał.

Abp Wiktor Skworc podziękował również wszystkim zaangażowanym w prace synodu w archidiecezji katowickiej. – Dzięki tej „wspólnej drodze” mogliśmy kolejny raz zrozumieć, że modus vivendi Kościoła jest tylko jeden. I że wyznacza go postawa miłości miłosiernej, służby, bliskości i wdzięczności – mówił.

Podsumowując obrady synodalne metropolita katowicki przypomniał: – Najważniejsza misja (Kościoła) to ta, którą Pan nadał mu wprost: „Idźcie i głoście światu Ewangelię!”. I to jest nasze zadanie, zawsze pierwsze i zawsze aktualne – zaakcentował.

Po Mszy św. w auli Wydziału Teologicznego zaplanowano przedstawienie syntezy synodalnej archidiecezji katowickiej.

Najnowsze

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...

10 kwiecień 2024

Obradowała Rada Kapłańska

Spotkanie odbyło się we wtorek 9 kwietnia w Kurii Metropolitalnej w Katowicach...

09 kwiecień 2024

Abp Galbas: trzy warunki spełniania woli Bożej

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Eucharystia rozpoczęła diecezjalne rekolekcje...