6. Światowy Dzień Ubogich odbędzie się 13 listopada pod hasłem "Chrystus dla was stał się ubogim". W Katowicach spotkanie zaplanowano pod namiotem ustawionym przy Galerii Katowickiej.

Zapowiadając wydarzenia 6. Dnia Ubogich w Katowicach ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej przypomniał o bulli „Oblicza miłosierdzia” papieża Franciszka, która jest próbą prostego zdefiniowania miłosierdzia. – To przede wszystkim fundamentalny akt Pana Boga, który wychodzi każdemu człowiekowi na spotkanie. Ale także dodał zaraz w odniesieniu do ludzi, szczególnie do chrześcijan, że miłosierdzie to jest fundamentalne prawo, które powinno zamieszkać w sercu człowieka, aby życzliwie spojrzeć na swojego bliźniego. I rodzic się pytanie, jak mamy spoglądać na drugiego człowieka – przypomniał ks. R. Chromy. Podkreślił, za Ojcem Świętym, jak ważne są szczegóły na drodze do świętości. – Dzisiaj chcemy położyć akcent na taki „szczegół”, jakim są ludzie obok nas, którzy marzną z chłodu – dodał ks. Roman Chromy odnosząc do tematu tegorocznego Światowego Dnia Ubogich.

Spotkanie w czasie 6 ŚDU będzie się skupiało wokół zagadnień związanych z ubóstwem energetycznym. – Mając na uwadze ceny gazy, wzrost inflacji, drożejącą żywność, wiemy, że dotknie to najbardziej ubogich. Dlatego podjęliśmy decyzję, by ogłosić zbiórkę finansowo-rzeczową. Pozyskane w ten sposób produkty trafią do ubogich, którym służą nasze parafie, ale i organizacje, z którymi organizujemy Dzień Ubogich. Od 7 do 20 listopada prowadzimy zbiórkę rzeczy w parafiach. Następnie zostaną one przewiezione do magazynów Caritas. Tam wolontariusze stworzą z nich paczki dla osób potrzebujących. Natomiast zbiórka finansowa będzie miała miejsce 13 listopada: przedstawiciele Parafialnych Zespołów Caritas zbiorą do puszek ofiary, które będą przekazane na wsparcie najbardziej ubogich potrzebujących w związku z kryzysem energetycznym – mówił ks. Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej. – Światowy Dzień Ubogich jest po to, by się na chwilę zatrzymać i popatrzyć na świat z perspektywy ludzi ubogich i tego, kim oni są – mówiła Wioletta Iwanicka-Richter, ze Wspólnoty Dobrego Pasterza. – On wyrywa nas, zatrzymuje i zadaje pytanie: po co żyjemy? Dokąd zmierzamy? Jaki jest sens naszego chrześcijańskiego posługiwania?

– Obrona wiary i pomoc ubogim to misja zakonu maltańskiego – przypomniał Marek Grzymowski, przedstawiciel zakonu maltańskiego. – Dzisiaj staramy się „czytać” te wszystkie kryzysy, w których żyjemy: pandemiczny, wojenny, energetyczny, ekonomiczny. Przez cały rok staramy się wspomagać dzieła skierowane do ubogich. Wspieramy m.in. siostry misjonarki miłości. Cieszę się, że przy organizacji Światowego Dnia Ubogich możemy współpracować ze Wspólnotą Dobrego Pasterza, Caritas i kapłanami, których obecność dodaje tej „esencji” pomocy – niosą nadzieję osobom biednym i bezdomnym – mówił.

Ks. Tomasz Koryciorz, jeden z duszpasterzy posługujący wśród ubogich, przypomniał, że ubóstwo to bardzo złożony problem. – Dotyka osób w różnym wieku, płci, w różnej sytuacji. Ubóstwo ciągnie za sobą różne problemy psychiczne czy zdrowotne. Taką główną potrzebą, o której słyszę jest bezpieczeństwo, zabezpieczenie codzienności. To wyraża się w ciepłym posiłku, kąpieli, opiece medycznej. Coraz głośniej mówią też o tym, że doskwiera im samotność – mówił.

Dlatego 13 listopada obchody 6. Światowego Dnia Ubogich będą przede wszystkim okazją do spotkania. W namiocie ustawionym na placu przy Galerii Katowickiej świętowanie rozpocznie się ok. godz. 8.15 – wtedy zaplanowano otwarcie namiotu. Przewidziana jest godzina świadectw, wspólne posiłki, urodziny Zupy w Kato i Wspólnoty Dobrego Pasterza. Momentem kulminacyjnym jest Eucharystia o godz. 15, której przewodniczył będzie abp Wiktor Skworc.

Najnowsze

04 grudzień 2022

Okazujecie się dziś patriotami najwyższej próby

Barbórkowa Msza św. z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyła się w Pawłowicach...

04 grudzień 2022

Człowiek w centrum transformacji

Abp Adrian Galbas SAC przewodniczył Mszy św. barbórkowej w Gliwicach-Sośnicy.

04 grudzień 2022

Górniczy stan to przykład pracowitości i pobożności

Bp Adam Wodarczyk przewodniczył Mszy św. transmitowanej w Programie I Polskiego Radia...

04 grudzień 2022

Barbórkowa pobudka

Przed laty orkiestry górnicze budziły w Barbórkę mieszkańców wielu śląskich miejscowości.

03 grudzień 2022

Odsłonięcie tablicy poświęconej ks. Janowi Masze

- Myślę, że każda wojna, każdy czas trudny dla społeczeństwa generuje swoich...

03 grudzień 2022

Śp. ks. Kazimierz Kopeć

Z przykrością zawiadamiamy, że 2 grudnia zmarł w Żorach - Kleszczowie, w...