6. Światowy Dzień Ubogich odbędzie się 13 listopada pod hasłem "Chrystus dla was stał się ubogim". W Katowicach spotkanie zaplanowano pod namiotem ustawionym przy Galerii Katowickiej.

Zapowiadając wydarzenia 6. Dnia Ubogich w Katowicach ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej przypomniał o bulli „Oblicza miłosierdzia” papieża Franciszka, która jest próbą prostego zdefiniowania miłosierdzia. – To przede wszystkim fundamentalny akt Pana Boga, który wychodzi każdemu człowiekowi na spotkanie. Ale także dodał zaraz w odniesieniu do ludzi, szczególnie do chrześcijan, że miłosierdzie to jest fundamentalne prawo, które powinno zamieszkać w sercu człowieka, aby życzliwie spojrzeć na swojego bliźniego. I rodzic się pytanie, jak mamy spoglądać na drugiego człowieka – przypomniał ks. R. Chromy. Podkreślił, za Ojcem Świętym, jak ważne są szczegóły na drodze do świętości. – Dzisiaj chcemy położyć akcent na taki „szczegół”, jakim są ludzie obok nas, którzy marzną z chłodu – dodał ks. Roman Chromy odnosząc do tematu tegorocznego Światowego Dnia Ubogich.

Spotkanie w czasie 6 ŚDU będzie się skupiało wokół zagadnień związanych z ubóstwem energetycznym. – Mając na uwadze ceny gazy, wzrost inflacji, drożejącą żywność, wiemy, że dotknie to najbardziej ubogich. Dlatego podjęliśmy decyzję, by ogłosić zbiórkę finansowo-rzeczową. Pozyskane w ten sposób produkty trafią do ubogich, którym służą nasze parafie, ale i organizacje, z którymi organizujemy Dzień Ubogich. Od 7 do 20 listopada prowadzimy zbiórkę rzeczy w parafiach. Następnie zostaną one przewiezione do magazynów Caritas. Tam wolontariusze stworzą z nich paczki dla osób potrzebujących. Natomiast zbiórka finansowa będzie miała miejsce 13 listopada: przedstawiciele Parafialnych Zespołów Caritas zbiorą do puszek ofiary, które będą przekazane na wsparcie najbardziej ubogich potrzebujących w związku z kryzysem energetycznym – mówił ks. Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej. – Światowy Dzień Ubogich jest po to, by się na chwilę zatrzymać i popatrzyć na świat z perspektywy ludzi ubogich i tego, kim oni są – mówiła Wioletta Iwanicka-Richter, ze Wspólnoty Dobrego Pasterza. – On wyrywa nas, zatrzymuje i zadaje pytanie: po co żyjemy? Dokąd zmierzamy? Jaki jest sens naszego chrześcijańskiego posługiwania?

– Obrona wiary i pomoc ubogim to misja zakonu maltańskiego – przypomniał Marek Grzymowski, przedstawiciel zakonu maltańskiego. – Dzisiaj staramy się „czytać” te wszystkie kryzysy, w których żyjemy: pandemiczny, wojenny, energetyczny, ekonomiczny. Przez cały rok staramy się wspomagać dzieła skierowane do ubogich. Wspieramy m.in. siostry misjonarki miłości. Cieszę się, że przy organizacji Światowego Dnia Ubogich możemy współpracować ze Wspólnotą Dobrego Pasterza, Caritas i kapłanami, których obecność dodaje tej „esencji” pomocy – niosą nadzieję osobom biednym i bezdomnym – mówił.

Ks. Tomasz Koryciorz, jeden z duszpasterzy posługujący wśród ubogich, przypomniał, że ubóstwo to bardzo złożony problem. – Dotyka osób w różnym wieku, płci, w różnej sytuacji. Ubóstwo ciągnie za sobą różne problemy psychiczne czy zdrowotne. Taką główną potrzebą, o której słyszę jest bezpieczeństwo, zabezpieczenie codzienności. To wyraża się w ciepłym posiłku, kąpieli, opiece medycznej. Coraz głośniej mówią też o tym, że doskwiera im samotność – mówił.

Dlatego 13 listopada obchody 6. Światowego Dnia Ubogich będą przede wszystkim okazją do spotkania. W namiocie ustawionym na placu przy Galerii Katowickiej świętowanie rozpocznie się ok. godz. 8.15 – wtedy zaplanowano otwarcie namiotu. Przewidziana jest godzina świadectw, wspólne posiłki, urodziny Zupy w Kato i Wspólnoty Dobrego Pasterza. Momentem kulminacyjnym jest Eucharystia o godz. 15, której przewodniczył będzie abp Wiktor Skworc.

Najnowsze

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...