Metropolita katowicki wygłosił homilię podczas centralnego nabożeństwa w katedrze ewangelicko-augsburskiej Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach. Modlitwie przewodniczył ewangelicko-augsburski biskup Marian Niemiec.

Arcybiskup Skworc w homilii odniósł się do trudnych kontekstów wewnętrznych i zewnętrznych, w których przyszło nam żyć i funkcjonować jako osobom, rodzinom, jako społeczeństwu, wspólnocie narodowej i państwowej. Mówił o coraz to nowych katastrofach i nieszczęściach. ‒ Od pandemii poczynając, poprzez ruchy migracyjne i konflikty zbrojne, a na inflacji i kryzysie energetycznym kończąc ‒ zauważał.

Jak wskazywał, jednym z najbardziej niebezpiecznych katastrof jest tocząca się wojna. ‒  Wojna jest zawsze klęską człowieka i ludzkości. Jest klęską każdego i wszystkich (…).  Tym bardziej to bolesne, że po stronach bliskiego nam frontu są ludzie ochrzczeni, słuchający tego samego słowa Bożego ‒ podkreślał.

Zauważył, że nasz dzisiejszy świat pod wieloma względami odzwierciedla wyzwania związane z podziałami, z którymi niegdyś mierzył się Izajasz. A ten prorok nauczał, że Bóg wymaga prawości i sprawiedliwości od nas wszystkich, zawsze, w każdej sytuacji i we wszystkich sferach życia. ‒ Sprawiedliwość, prawość i jedność wywodzą się z głębokiej miłości Boga do każdego z nas. Stanowią sedno tego, kim jest Bóg, kim jest człowiek i jakich wzajemnych relacji od nas oczekuje ‒ wyjaśniał.

Przypomniał też hasło przewodnie tegorocznego Tygodnia Ekumenicznego, które brzmi: „Czyńcie dobro, szukajcie sprawiedliwości”. ‒ Przyjęcie tego hasła za swoje, za chrześcijańskie zadanie i powinność, wyraża się w staraniu o fundamentalne dobro jakim jest pokój, bo wojna jest najwyższą formą niesprawiedliwości, odbiera życie i wszystko inne, co człowiecze ‒ tłumaczył. ‒ O ile na covid-19 znaleziono szczepionkę, o tyle na wojnę nie znaleziono jeszcze odpowiednich rozwiązań ‒ dodawał.

Arcybiskup Skworc przypomniał o chrześcijańskiej pomocy wobec braci i sióstr na Ukrainie. ‒ Wiele faktów przemawia za tym, że należycie do większości, która czyni dobro i szuka sprawiedliwości ‒ mówił. ‒ Czy nasza wspólnotowa i w zasadzie jednomyślna odpowiedź nie wskazuje na to, iż mimo wszelkich trudności jakie przeżywają Kościoły, w naszym społeczeństwie działa ewangeliczny zaczyn, a zasiew Bożego słowa zwiastowanego przez proroków przynosi obfity plon? ‒ pytał. Zachęcał obecnych, by za poleceniem św. Pawła, zło zwyciężali dobrem. Bo ‒ jak zapewniał ‒ tylko w taki sposób ograniczymy przestrzeń działania agresywnego zła i Złego. 

Abp Skworc wzywał też do wytrwałej modlitwy i solidarnego, ekumenicznego działania. ‒ Nie możemy już myśleć tylko o zachowaniu jedynie naszych osobistych czy narodowych interesów, ale musimy myśleć o sobie w perspektywie dobra wspólnego, w wymiarze wspólnotowym, czyli jako „my”, otwarci na powszechne braterstwo ‒ dodał na koniec.

asp/Katowice

Najnowsze

26 wrzesień 2023

Zmarł abp Stanisław Szymecki (1924-2023)

Arcybiskup senior Archidiecezji Białostockiej  odszedł do wieczności we wtorek, 26 września, w...

25 wrzesień 2023

Imieniny abp. seniora Damiana Zimonia

We wtorek 26 września swoje imieniny obchodzi abp senior Damian Zimoń.

23 wrzesień 2023

Abp Galbas do mężczyzn: Dajcie się nająć Gospodarzowi Winnicy!

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 7. „Męskiego Oblężenia” Jasnej...

23 wrzesień 2023

Bp Olszowski do szafarzy: Nasze zadanie to dbać o glebę swojego serca

Około 80 szafarzy z archidiecezji katowickiej pielgrzymowało do Pszowa. 

23 wrzesień 2023

Abp Galbas o śp. bp. Janie Wieczorku

– Z gorliwością wypełniał swoje kapłańskie, a potem biskupie obowiązki –  powiedział...

22 wrzesień 2023

Wspólnota neokatechumenalna rozpoczęła nowy rok formacyjny

Eucharystii sprawowanej w katedrze Chrystusa Króla, 20 września, przewodniczył abp Adrian Galbas.