Przed pułapką, w którą łatwo wpaść w poście, a która polega na myśleniu, że mogę coś własnymi siłami zmienić w swoim życiu, ostrzegł w Środę Popielcową w katedrze w Katowicach ojciec Piotr Hensel, karmelita. - Że ja potrafię, że jak się tak zaprę, to wytrzymam z jakimś postanowieniem, wyrzeczeniem przez cały Wielki Post. Tu jest najważniejszy Ojciec, Bóg! - powiedział.

Wieczornej Mszy św. w katowickiej katedrze przewodniczył abp Wiktor Skworc. Homilię wygłosił ojciec Piotr Hensel z nowego klasztoru karmelitów w Katowiach-Piotrowicach.

Ojciec Piotr jest Ślązakiem, pochodzi z Czerwionki. W homilii mówił m.in. o geście posypania głów popiołem. Zwrócił uwagę na Boże wskazanie, żeby za zewnętrznymi znakami i gestami podążały nasze wewnętrzne postawy: „Rozdzierajcie jednak serca wasze, a nie szaty”.

– Kiedy czytamy słowa Pana Jezusa, który tłumaczy, jak trzeba dawać jałmużnę, jak pościć i jak się modlić, to każde z tych Jego tłumaczeń kończy się na Ojcu – zwrócił uwagę. – Jałmużna: tak żeby Ojciec w ukryciu zobaczył. Modlitwa: módl się do twego Ojca w ukryciu. I w poście również chodzi o Ojca, który widzi w ukryciu. W każdej z tych podejmowanych praktyk duchowych chodzi o Boga; bo łatwo jest skupić się na sobie, mówi Pan Jezus – powiedział.

Ostrzegł przed pułapką, w którą dzisiaj łatwo jest wpaść, a która polega na myśleniu, że mogę coś własnymi siłami zmienić w swoim życiu. – Że ja potrafię, że jak się tak zaprę, to wytrzymam z jakimś postanowieniem, wyrzeczeniem przez cały Wielki Post. Pan Jezus mówi wyraźnie, że tu jest najważniejszy Ojciec, Bóg! Jeżeli mój post przypomina mi o pragnieniu Ojca, jeśli moja modlitwa jest spotkaniem z Bogiem, rozmową z Nim, który ożywia moją modlitwę, jeżeli moja solidarność z ubogim przypomni mi o Bogu, który jest solidarny ze mną, który jest tak bardzo hojny, że posłał swojego Syna, aby mnie zbawił – to tak. Wtedy taki post zasługuje na przymiotnik „Wielki” – powiedział. – Jeżeli natomiast skupię się wyłącznie na sobie i wyłącznie na tym, żebym wytrzymał ten post, to jestem troszkę obok Wielkiego Postu. Ale uwaga: to nie znaczy, że nie możemy sobie powiedzieć: w takim razie ja będę pamiętał o Bogu bez modlitwy, bez postu, bez jałmużny. Otóż nie, bo bez tego nasza pamięć o Bogu będzie bardzo powierzchowna, nieangażująca nas tak dogłębnie. Również na poziomie cielesnym: post; również w moich relacjach do Boga: modlitwa, do bliźniego: modlitwa – wskazał.

– Zbawienie dotyczy nas całych. Skoro Bóg ofiarował się nam cały, naśladujmy Go i również ofiarujmy się cali. Z tą świadomością ogromnej dysproporcji, jaka jest między nami a Bogiem. Ta dysproporcja nie ma nas zniechęcić, ale raczej zadziwić, zachwycić – zaznaczył.

Najnowsze

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej

Do momentu jej kanonicznego objęcia administratorem apostolskim pozostaje abp Adrian Galbas SAC.

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.