Czterech młodych mężczyzn przyjęło 25 lutego w katedrze w Katowicach święcenia diakonatu. Udzielił im ich abp Wiktor Skworc.

Nowymi diakonami, których zyskała archidiecezja katowicka, są Paweł Kaszuba z parafii Świętej Rodziny w Piekarach, Dominik Piórkowski z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Piekarach Śląskich-Brzozowicach-Kamieniu, Łukasz Porwit z parafii Chrystusa Króla w Hołdunowie i Łukasz Tomczyk z parafii św. Wojciecha w Radzionkowie.

Arcybiskup katowicki Wiktor Skworc mówił im w homilii, że proste słowa Jezusa do celnika Lewiego „Pójdź za mną” są skierowane do każdego z nich. – A wy jak ewangeliczny celnik zostawiacie wszystko, poszliście za Nim i za Nim idźcie. Jesteście na drodze naśladowania! Idźcie konsekwentnie i wytrwale za Nim przez wszystkie dni i lata – powiedział.

Arcybiskup zwrócił uwagę, na słowa Jezusa z odczytanej chwilę wcześniej Ewangelii: „Nie potrzebują lekarza zdrowi, ale ci, którzy się źle mają. Nie przyszedłem powołać do nawrócenia się sprawiedliwych, lecz grzeszników”.

– Bracia! Jako wspólnota Kościoła winniśmy zauważać tych, którzy się źle mają. I to pod jakimkolwiek względem. Szybko dostrzegamy i prawidłowo reagujemy na potrzebujących, tych, którzy mają się źle pod względem materialnym; trudniej nam przychodzi reagowanie na duchowe potrzeby bliźnich wokół nas. Nie odpowiedzą na nie pomocne specjalistyczne poradnie. Jedną z ważnych współczesnych potrzeb jest potrzeba wysłuchania. Wielu ludzi czuje się niewysłuchanych, a przez to zmarginalizowanych w społeczeństwie, a nawet w Kościele. I wy jako diakoni, a potem prezbiterzy, winniście to zmieniać; winniście wysłuchiwać i działać w myśl zasady: „Mój czas jest waszym czasem”; winniście przez wysłuchanie, towarzyszenie, duchową bliskość prowadzić grzeszników do nawrócenia – wskazał.

Mówił też o słowach proroka Izajasza, który najpierw mobilizuje do zrobienia porządku z samym sobą. – „Jeśli u siebie usuniesz jarzmo, przestaniesz grozić palcem i mówić przewrotnie”, to tak przygotujesz się do otwarcia serca na bliźnich i do charytatywnego działania, do podawania chleba i karmienia przygnębionej duszy. W tej działalności macie się niejako specjalizować, bo „jeśli podasz twój chleb zgłodniałemu i nakarmisz duszę przygnębioną”, wówczas twoje światło zabłyśnie w ciemnościach. I spełni się to, co jest dziś twoim, bracie, marzeniem: „Pan cię zawsze prowadzić będzie”. I to, bracia, są nasze życzenia pod waszym adresem – dodał.

Przemysław Kucharczak / Gość Katowicki

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...