Kwota to pierwsza transza środków, jakie zebrane zostały w parafiach archidiecezji katowickiej na rzecz poszkodowanej w wyniku wybuchu gazu wspólnoty ewangelicko-augsburskiej.

To, co nas spotkało ze strony Kościoła rzymskokatolickiego i arcybiskupa po tej tragedii przechodzi najśmielsze oczekiwania. Odebrałem nie tylko telefon z zapewnieniem o modlitwie, ale konkretną propozycją: jeżeli potrzebujemy noclegów, mieszkań, rzeczy materialnych, to śmiało mamy się zwracać. Od razu przyszła też propozycja dotycząca miejsca nabożeństw ze strony proboszczów sąsiednich parafii rzymskokatolickich – podkreślił bp Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Dodał, że nie pamięta, aby w archidiecezji przeprowadzana była zbiórka na cel wspólnoty ewangelickiej na taką skalę. – To przykład ekumenizmu w praktyce – zaznaczył.

Na co zostaną wykorzystane otrzymane środki, jeszcze trudno określić: w wybuchu ucierpiał nie tylko budynek probostwa, ale i kościół. – Największe uszkodzenia są widoczne na witrażach w części wieżowej. Wszystkie są albo naruszone, albo całkowicie zniszczone, podobnie jak szyby, które je zabezpieczały. Obecnie witrażyści przygotowują plan ich odbudowy. To bardzo duża inwestycja. Kolejną kwestią są drzwi, które zniszczyła siła wybuchu i wymagają renowacji. Po ekspertyzach wychodzi również, że część okładziny z cegły klinkierowej na wieży wymaga wymiany – wylicza ks. Adam Malina, proboszcz szopienickiej parafii.

– W poniedziałek (27 lutego – przyp.red.) przelaliśmy środki na konto parafii w Szopienicach. To pierwsza transza środków, czekamy jeszcze na pozostałe parafie. Myślę, że diecezjanie byli bardzo ofiarni, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę, do ilu tragedii doszło i ile kwest na ich cel przeprowadzaliśmy w ostatnim czasie – zauważa ks. Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej. – Jedną z największych zbiórek, jaką dotąd przeprowadziła katowicka Caritas, była na odbudowę katedry w Sosnowcu. Wtedy pozyskaliśmy od wiernych kwotę ponad 400 tys. Porównując to do obecnej sytuacji i biorąc pod uwagę, że czekamy jeszcze na kolejne środki, uważam, że diecezjalnie pokazali swoje otwarte serca – dodał.

– Jesteśmy bogaci ofiarnością naszych wiernych. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w tę zbiórkę, tym bardziej że w ostatnim czasie mamy wiele zbiórek. Cieszy, że ten apel został wysłuchany i wielu mimo, czasem ograniczonych budżetów, potrafiło się podzielić z tym, którzy są w potrzebie. To piękna cecha naszych archidiecezjan, za którą chciałbym bardzo serdecznie podziękować. Za każdą złotówkę i każdą ofiarę, którą cenimy – zauważył abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. – Dla każdego to normalny odruch serca, że kiedy słyszą o takiej tragedii, od razu zastanawiają się, jak można pomóc – dodał.

Zbiórka na rzecz poszkodowanych w wybuchu w Szopienicach została zorganizowana w parafiach archidiecezji za zachętą abp Wiktora Skworca w pierwsze niedziele lutego.

Obecnie w szopienickiej parafii wywieziono już gruz po zburzonym budynku plebanii. Trwają prace nad łącznikiem między budynkiem plebanii a kompleksem salek. Odbudowano nad nim dach. Teraz trwają prace wewnątrz pomieszczeń, które tam się znajdują: gospodarczego, kuchni i salek. – Działamy, żeby do salek i kościoła mogła wrócić elektryczność oraz instalacje wodno-kanalizacyjne – tłumaczył ks. A. Malina. Parafianie z Szopienic na nabożeństwa gromadzą się w kaplicy sióstr boromeuszek. – Są bardzo gościnne i otwarte na nasze spotkania z Panem Bogiem – zaznaczył proboszcz parafii ewangelickiej.

Najnowsze

29 marzec 2023

Droga Krzyżowa ulicami Katowic

Nabożeństwo odbędzie się w piątek 31 marca 2023 r.

27 marzec 2023

Komunikat w sprawie zabójstwa ks. Blachnickiego

Autorami dokumentu są abp Wiktor Skworc, odpowiedzialny za proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego...

26 marzec 2023

Dzielcie się ze wszystkimi wiarą w Chrystusowy Kościół

158 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. zyskała w niedzielne popołudnie archidiecezja katowicka.

25 marzec 2023

Czytajcie słowa i znaki

Sześciu alumnów Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego przyjęło w sobotnie przedpołudnie posługę lektoratu.

24 marzec 2023

Papież do rodzin zmarłych górników: również w ciemności Pan jest blisko

Dzisiaj Papież przyjął grupę rodzin, których mężowie, ojcowie, synowie oraz bracia zginęli...

24 marzec 2023

Spotkanie z Papieżem Franciszkiem

Wdowom i sierotom, których mężowie i ojcowie w ubiegłym roku zginęli w...