Wdowom i sierotom, których mężowie i ojcowie w ubiegłym roku zginęli w katastrofach górniczych towarzyszył abp Wiktor Skworc.

Zakończyła się pielgrzymka wdów i sierot górniczych do Rzymu, których ojcowie w ubiegłym roku zginęli w katastrofach na kopalniach. – Pielgrzymka ma wymiar terapeutyczno-wytchnieniowy, aby rodziny znalazły ukojenie i pocieszenie po stracie mężów i ojców rodzin – podkreśla ks. Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Razem z pątniczkami i ich dziećmi jest abp Wiktor Skworc, który codziennie przewodniczy Eucharystii. W czwartek pielgrzymi uczestniczyli we Mszy w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra w Watykanie gdzie spoczywa św. Jan Paweł II.

Najważniejszym punktem pielgrzymki była prywatna audiencja z papieżem Franciszkiem w piątek o 9.30 w Sali Klementyńskiej. Na tę okazję wdowy wraz ze Stowarzyszeniem Wdów i Rodzin Górniczych przygotowały dla Ojca Świętego figurę św. Barbary rzeźbioną w węglu. – Myśmy na to spotkanie z papieżem oczekiwali w wielkim skupieniu. Wraz z dziećmi i wdowami byliśmy zanurzeni  modlitwie – mówił po audiencji metropolita katowicki.

Relacjonował, że Franciszek wyraził zrozumienie sytuacji zgromadzonych kobiet i dzieci. Okazywał im współczucie swoimi słowami i bliskością. Każda z wdów ze swoimi dziećmi mogła podejść do papieża, a ten indywidualnie im błogosławił i zapewnił o swojej bliskości. Abp Wiktor Skworc na początku spotkania przedstawił grupę i opisał tę tragiczną sytuację sprzed blisko roku. – Ojciec święty wzruszył się tym, że niektórzy z górników są jeszcze pod ziemią – mówił.

Łącznie do Rzymu pojechało 30 wdów i 38 dzieci. Najmłodszą uczestniczką pielgrzymki dla osieroconych rodzin górniczych jest ośmiomiesięczna Alicja.

Pomysłodawcą pielgrzymki jest abp Wiktor Skworc. Współorganizatorami wydarzenia są: Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Polska Grupa Górnicza, które zarządzają kopalniami, na których zginęli górnicy. W organizacje pielgrzymki włączyła się Caritas Archidiecezji Katowickiej. Pomysł wyjazdu zrodził się podczas zeszłorocznej Barbórki – Mszy św. barbórkowej sprawowanej przez arcybiskupa katowickiego w Pawłowicach.

Najnowsze

20 maj 2024

Zmiany personalne w archidiecezji katowickiej

Sekretarzem i kapelanem metropolity katowickiego został mianowany Ks. Sławomir Tupaj.

20 maj 2024

Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

W niedzielę 26 maja 2024 roku odbędzie się tradycyjna pielgrzymka do sanktuarium Matki...

19 maj 2024

Abp Galbas do małżonków: bez miłości są samotne żony i nie mniej samotni mężowie

Metropolita katowicki przewodniczył liturgii, podczas której ponad 900 par odnowiło przyrzeczenia małżeńskie.

17 maj 2024

Zaproszenie abp. Adriana Galbasa na Pielgrzymkę mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

Pielgrzymka pod hasłem "Jestem w Kościele", odbędzie się w niedzielę 26 maja.

14 maj 2024

Pielgrzymka pracowników Kurii Metropolitalnej w Katowicach

Pielgrzymi nawiedzili sanktuarium sanktuarium św. Rity w Głębinowie i sanktuarium św. Jacka...

14 maj 2024

Kondolencje

Abp Adrian Galbas zapewnia o bliskości rodziny ofiar w kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie oraz w...