Spotkaniem i wspólną Mszą w katedrze młodzież z archidiecezji katowickiej obchodziła Niedzielę Palmową.

Ksiądz Łukasz Wieczorek, duszpasterz młodzieży archidiecezji katowickiej, zaprosił młodych do śledzenia strony Młodzi dla Młodych, gdzie pojawiają się na bieżąco informacje związanie z formacją i wydarzeniami skierowanymi do młodzieży. Zapowiedział najbliższe akcje: modlitwę za maturzystów, "studniówkę" przed Światowymi Dniami Młodzieży i koncert "Bądź jak Jezus". - Dobrze was widzieć - zapewnił uczestników spotkania.

Słowo skierował do nich abp Wiktor Skworc.  Dziękował młodym, że postanowili spotkać się w Katowicach mimo niesprzyjającej pogody. Zauważył, że pierwsza w historii Niedziela Palmowa też była licznym spotkaniem, od którego, jak zanotował ewangelista, "poruszyło się całe miasto".

- Pomóżcie Kościołowi, by pozostał młody świeżością Dobrej Nowiny o zmartwychwstaniu! I głoście ją tak, by "poruszyło się całe miasto" - prosił.

Metropolita podkreślił, że współcześnie zadaniem młodych też jest poruszanie serc. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który przekonywał, że to sami młodzi najlepiej ewangelizują rówieśników. - Macie misję do spełnienia na nowym kontynencie mediów społecznościowych, gdzie trzeba głosić Dobrą Nowinę i być świadkiem. To jest wasze, twoje zadanie. Zadanie i powołanie każdego z nas: wnosić Chrystusa w świat, wołać: Chrystus żyje i jest z nami, jest z tobą - mówił.

Arcybiskup Skworc przypomniał także, że 2 kwietnia przypada 18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. - Uczył nas rozumienia młodzieży, bo to on jako arcybiskup krakowski bronił Ruchu Światło-Życie; duszpasterstwa dzieci i młodzieży. To w jego sercu zrodziły się ŚDM. To on stawał w obronie młodych prześladowanych za wiarę. To on bronił młodych przed każdą krzywdą i agresją. To on był i nadal jest niewygodnym prorokiem, dlatego był i jest prześladowany. Niech będzie waszym patronem: nie takim pomnikowym, tylko rzeczywistym. Przywołujcie go ku pomocy - zachęcał.

Metropolita wyraził także podziw dla postawy papieża wobec innych, przypomniał, że dla każdego znalazł czas na chwilę rozmowy, co było "cudem rozmnożenia czasu, na wzór ewangelicznego cudu pomnożenia chleba". Zwrócił uwagę młodych, że w katedrze jest specjalna kaplica poświęcona św. Janowi Pawłowi II.

Po Mszy św. młodzi mogli w kościele akademickim zobaczyć krótki spektakl o Eucharystii, przygotowany przez grupę teatralną z parafii św. Jerzego w Rydułtowach.

Najnowsze

26 wrzesień 2023

Zmarł abp Stanisław Szymecki (1924-2023)

Arcybiskup senior Archidiecezji Białostockiej  odszedł do wieczności we wtorek, 26 września, w...

25 wrzesień 2023

Imieniny abp. seniora Damiana Zimonia

We wtorek 26 września swoje imieniny obchodzi abp senior Damian Zimoń.

23 wrzesień 2023

Abp Galbas do mężczyzn: Dajcie się nająć Gospodarzowi Winnicy!

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 7. „Męskiego Oblężenia” Jasnej...

23 wrzesień 2023

Bp Olszowski do szafarzy: Nasze zadanie to dbać o glebę swojego serca

Około 80 szafarzy z archidiecezji katowickiej pielgrzymowało do Pszowa. 

23 wrzesień 2023

Abp Galbas o śp. bp. Janie Wieczorku

– Z gorliwością wypełniał swoje kapłańskie, a potem biskupie obowiązki –  powiedział...

22 wrzesień 2023

Wspólnota neokatechumenalna rozpoczęła nowy rok formacyjny

Eucharystii sprawowanej w katedrze Chrystusa Króla, 20 września, przewodniczył abp Adrian Galbas.