Z przykrością zawiadamiamy, że 5 kwietnia 2023 r. zmarł śp. ksiądz Mateusz TOMANEK, lat 41, rocznik święceń 2008 (15 rok kapłaństwa), dyrektor Domu Rekolekcyjnego im. bp. Stanisława Adamskiego oraz Gospodarstwa Rolnego Archidiecezji Katowickiej w Kokoszycach.

Ceremonie pogrzebowe:

 • we wtorek wielkanocny, 11 kwietnia 2023 roku
  w Parafii Niepokalanego Serca Maryi w Kokoszycach
   -  o godz. 15.30 – modlitwa różańcowa
   -  o godz. 16.00 – eksporta
 • w środę wielkanocną, 12 kwietnia 2023 roku
  w Parafii Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask w Szczejkowicach
    -  o godz. 14.30 – modlitwa różańcowa
    -  o godz. 15.00 – Msza święta pogrzebowa

 

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie,
a światłość wiekuista niechaj mu świeci.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.

Amen.

ŚP. KSIĄDZ MATEUSZ TOMANEK urodził się 18 marca 1982 roku w Żorach jako syn Jana i Ireny z domu Lanuszny. Pochodził z rodziny inteligenckiej. Jego ojciec pracował w KWK „Chwałowice" w Rybniku oraz KWK „Krupiński" w Suszcu jako pracownik dozoru. Jego mama pracowała w KWK „Chwałowice" w Rybniku, Fabryce Domów „Fadom" w Żorach, a także w szkole podstawowej w Szczejkowicach jako pracownik biurowy.
Ochrzczony został 4 kwietnia 1982 roku w parafii Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask w Szczejkowicach. Do I Komunii Świętej poszedł 11 maja 1991 roku w tej samej parafii. Sakrament bierzmowania przyjął z rąk bpa Gerarda Bernackiego w 1997 roku również w Szczejkowicach.
W latach 1989 – 1997 uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Szczejkowicach, następnie  kontynuował naukę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Miarki w Żorach (lata 1997 do 2001). Po zdaniu egzaminu maturalnego rozpoczął studia na wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Po zaliczeniu pierwszego roku studiów wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego i pobierał studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ks. Kazimierz Folkert, jego ówczesny proboszcz napisał o nim, że „jest człowiekiem zdyscyplinowanym i sumiennym. (…) Wieloletni ministrant, [który] spełnia dobrze wszystkie powierzone obowiązki. Pomaga panu kościelnemu, często go zastępuje. Czynnie udziela się (…) w pracach przy kościele. (…) Jest młodzieńcem, na którym można polegać (…) pełnym energii i inicjatywy (…)”. Podobnie scharakteryzowała go w późniejszym czasie pani Anna Jasik, dyrektor szkoły, w której odbywał praktyki pedagogiczne, pisząc, że jego „mocnym atrybutem jest sumienność, dokładność, duże zaangażowanie oraz umiejętność stosowania wiedzy w praktyce”. Sam zaś ks. Mateusz pisząc podanie do seminarium motywował prośbę w ten sposób: „swoje życie [chcę] poświęcić na służbę Bogu i ludziom oraz na głoszenie Dobrej Nowiny”.
Pracę magisterską napisaną pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Jerzego Myszora na temat ,,Praca w niedzielę w nauczaniu Biskupów Katowickich w latach 1945-1985" obronił w kwietniu 2008 roku. Przedmiot swojej pracy magisterskiej rozwinął i w 2011 roku obronił pracę licencjacką zatytułowaną ,,Praca w niedzielę i święta w nauczaniu Biskupów Polskich w latach 1989-2010", której promotorem był również ks. prof. dr. hab. Jerzy Myszor.
Święcenia diakonatu przyjął z rąk ks. bpa Józefa Kupnego 15 kwietnia 2007 roku w Parafii Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Żorach, zaś święcenia prezbiteratu 10 maja 2008 roku przez posługę ks. abpa Damiana Zimonia w katowickiej katedrze Chrystusa Króla.
Posługę duszpasterską pełnił w parafiach: Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Rybniku – Chwałowicach (staż diakonacki), Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask w Szczejkowicach (zastępstwo wakacyjne), Świętego Mikołaja w Łące (zastępstwo wakacyjne), w latach 2008 do 2011 był wikariuszem w Parafii Matki Boskiej Bolesnej w Mysłowicach – Brzęczkowicach, następnie w latach 2011 do 2014 był wikariuszem w Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim, w latach 2014 do 2017 w Parafii Świętego Józefa w Rudzie Śląskiej.
Podczas pełnienia posługi w poszczególnych parafiach przygotowywał młodzież i dorosłych do sakramentu bierzmowania. Był opiekunem Domowego Kościoła, Liturgicznej Służby Ołtarza, Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej, Kręgu Biblijnego, Apostolstwa Dobrej Śmierci, Neokatechumenatu, Grupy Ojca Pio, scholi dziecięco-młodzieżowej. Prowadził wakacyjne rekolekcje Dzieci Maryi, Ruchu Światło–Życie , w którego formacji sam wcześniej uczestniczył. Katechizował w liceum w Mysłowicach, Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim, gimnazjum i Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Rudzie Śląskiej.
Od 31 sierpnia 2017 roku pełnił funkcję zastępcy Dyrektora Archidiecezjalnego Domu Rekolekcyjnego im. Bp. Stanisława Adamskiego i Dyrektora Archidiecezjalnego Gospodarstwa Rolnego w Wodzisławiu Śląskim - Kokoszycach. Z dniem 1 stycznia 2019 roku powierzono mu obowiązki Dyrektora Domu Rekolekcyjnego i Gospodarstwa Rolnego w Kokoszycach, a także posługę duszpasterską w Parafii Świętego Józefa Robotnika w Nieboczowach. Z początkiem 2020 roku poważnie zachorował i zrządzeniem Opatrzności Bożej, po dłuższym czasie hospitalizacji, wyszedł z ciężkiej choroby.
W ostatnich dniach marca 2023 roku ponownie, w stanie ciężkim, trafił do szpitala. Po krótkim czasie, mimo starań lekarzy, zmarł 5 kwietnia 2023 roku w szpitalu.
Dnia 11 kwietnia 2023 roku w Parafii Niepokalanego Serca Maryi w Kokoszycach odbyła się eksportacja, której przewodniczył bp Marek Szkudło. Pogrzeb odbył się 12 kwietnia w Parafii Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask w Szczejkowicach pod przewodnictwem abpa Wiktora Skworca. Tam też został pochowany.

Archiwum Kurii Metropolitalnej

Najnowsze

20 maj 2024

Zmiany personalne w archidiecezji katowickiej

Sekretarzem i kapelanem metropolity katowickiego został mianowany Ks. Sławomir Tupaj.

20 maj 2024

Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

W niedzielę 26 maja 2024 roku odbędzie się tradycyjna pielgrzymka do sanktuarium Matki...

19 maj 2024

Abp Galbas do małżonków: bez miłości są samotne żony i nie mniej samotni mężowie

Metropolita katowicki przewodniczył liturgii, podczas której ponad 900 par odnowiło przyrzeczenia małżeńskie.

17 maj 2024

Zaproszenie abp. Adriana Galbasa na Pielgrzymkę mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

Pielgrzymka pod hasłem "Jestem w Kościele", odbędzie się w niedzielę 26 maja.

14 maj 2024

Pielgrzymka pracowników Kurii Metropolitalnej w Katowicach

Pielgrzymi nawiedzili sanktuarium sanktuarium św. Rity w Głębinowie i sanktuarium św. Jacka...

14 maj 2024

Kondolencje

Abp Adrian Galbas zapewnia o bliskości rodziny ofiar w kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie oraz w...