Z przykrością zawiadamiamy, że 5 kwietnia 2023 r. zmarł śp. ksiądz Mateusz TOMANEK, lat 41, rocznik święceń 2008 (15 rok kapłaństwa), dyrektor Domu Rekolekcyjnego im. bp. Stanisława Adamskiego oraz Gospodarstwa Rolnego Archidiecezji Katowickiej w Kokoszycach.

Ceremonie pogrzebowe:

 • we wtorek wielkanocny, 11 kwietnia 2023 roku
  w Parafii Niepokalanego Serca Maryi w Kokoszycach
   -  o godz. 15.30 – modlitwa różańcowa
   -  o godz. 16.00 – eksporta
 • w środę wielkanocną, 12 kwietnia 2023 roku
  w Parafii Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask w Szczejkowicach
    -  o godz. 14.30 – modlitwa różańcowa
    -  o godz. 15.00 – Msza święta pogrzebowa

 

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie,
a światłość wiekuista niechaj mu świeci.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.

Amen.

ŚP. KSIĄDZ MATEUSZ TOMANEK urodził się 18 marca 1982 roku w Żorach jako syn Jana i Ireny z domu Lanuszny. Pochodził z rodziny inteligenckiej. Jego ojciec pracował w KWK „Chwałowice" w Rybniku oraz KWK „Krupiński" w Suszcu jako pracownik dozoru. Jego mama pracowała w KWK „Chwałowice" w Rybniku, Fabryce Domów „Fadom" w Żorach, a także w szkole podstawowej w Szczejkowicach jako pracownik biurowy.
Ochrzczony został 4 kwietnia 1982 roku w parafii Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask w Szczejkowicach. Do I Komunii Świętej poszedł 11 maja 1991 roku w tej samej parafii. Sakrament bierzmowania przyjął z rąk bpa Gerarda Bernackiego w 1997 roku również w Szczejkowicach.
W latach 1989 – 1997 uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Szczejkowicach, następnie  kontynuował naukę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Miarki w Żorach (lata 1997 do 2001). Po zdaniu egzaminu maturalnego rozpoczął studia na wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Po zaliczeniu pierwszego roku studiów wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego i pobierał studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ks. Kazimierz Folkert, jego ówczesny proboszcz napisał o nim, że „jest człowiekiem zdyscyplinowanym i sumiennym. (…) Wieloletni ministrant, [który] spełnia dobrze wszystkie powierzone obowiązki. Pomaga panu kościelnemu, często go zastępuje. Czynnie udziela się (…) w pracach przy kościele. (…) Jest młodzieńcem, na którym można polegać (…) pełnym energii i inicjatywy (…)”. Podobnie scharakteryzowała go w późniejszym czasie pani Anna Jasik, dyrektor szkoły, w której odbywał praktyki pedagogiczne, pisząc, że jego „mocnym atrybutem jest sumienność, dokładność, duże zaangażowanie oraz umiejętność stosowania wiedzy w praktyce”. Sam zaś ks. Mateusz pisząc podanie do seminarium motywował prośbę w ten sposób: „swoje życie [chcę] poświęcić na służbę Bogu i ludziom oraz na głoszenie Dobrej Nowiny”.
Pracę magisterską napisaną pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Jerzego Myszora na temat ,,Praca w niedzielę w nauczaniu Biskupów Katowickich w latach 1945-1985" obronił w kwietniu 2008 roku. Przedmiot swojej pracy magisterskiej rozwinął i w 2011 roku obronił pracę licencjacką zatytułowaną ,,Praca w niedzielę i święta w nauczaniu Biskupów Polskich w latach 1989-2010", której promotorem był również ks. prof. dr. hab. Jerzy Myszor.
Święcenia diakonatu przyjął z rąk ks. bpa Józefa Kupnego 15 kwietnia 2007 roku w Parafii Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Żorach, zaś święcenia prezbiteratu 10 maja 2008 roku przez posługę ks. abpa Damiana Zimonia w katowickiej katedrze Chrystusa Króla.
Posługę duszpasterską pełnił w parafiach: Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Rybniku – Chwałowicach (staż diakonacki), Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask w Szczejkowicach (zastępstwo wakacyjne), Świętego Mikołaja w Łące (zastępstwo wakacyjne), w latach 2008 do 2011 był wikariuszem w Parafii Matki Boskiej Bolesnej w Mysłowicach – Brzęczkowicach, następnie w latach 2011 do 2014 był wikariuszem w Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim, w latach 2014 do 2017 w Parafii Świętego Józefa w Rudzie Śląskiej.
Podczas pełnienia posługi w poszczególnych parafiach przygotowywał młodzież i dorosłych do sakramentu bierzmowania. Był opiekunem Domowego Kościoła, Liturgicznej Służby Ołtarza, Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej, Kręgu Biblijnego, Apostolstwa Dobrej Śmierci, Neokatechumenatu, Grupy Ojca Pio, scholi dziecięco-młodzieżowej. Prowadził wakacyjne rekolekcje Dzieci Maryi, Ruchu Światło–Życie , w którego formacji sam wcześniej uczestniczył. Katechizował w liceum w Mysłowicach, Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim, gimnazjum i Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Rudzie Śląskiej.
Od 31 sierpnia 2017 roku pełnił funkcję zastępcy Dyrektora Archidiecezjalnego Domu Rekolekcyjnego im. Bp. Stanisława Adamskiego i Dyrektora Archidiecezjalnego Gospodarstwa Rolnego w Wodzisławiu Śląskim - Kokoszycach. Z dniem 1 stycznia 2019 roku powierzono mu obowiązki Dyrektora Domu Rekolekcyjnego i Gospodarstwa Rolnego w Kokoszycach, a także posługę duszpasterską w Parafii Świętego Józefa Robotnika w Nieboczowach. Z początkiem 2020 roku poważnie zachorował i zrządzeniem Opatrzności Bożej, po dłuższym czasie hospitalizacji, wyszedł z ciężkiej choroby.
W ostatnich dniach marca 2023 roku ponownie, w stanie ciężkim, trafił do szpitala. Po krótkim czasie, mimo starań lekarzy, zmarł 5 kwietnia 2023 roku w szpitalu.
Dnia 11 kwietnia 2023 roku w Parafii Niepokalanego Serca Maryi w Kokoszycach odbyła się eksportacja, której przewodniczył bp Marek Szkudło. Pogrzeb odbył się 12 kwietnia w Parafii Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask w Szczejkowicach pod przewodnictwem abpa Wiktora Skworca. Tam też został pochowany.

Archiwum Kurii Metropolitalnej

Najnowsze

08 czerwiec 2023

Centralna procesja Bożego Ciała

Ulicami Katowic przeszła procesja teoforyczna.

02 czerwiec 2023

Komunikat Kurii Metropolitalnej

Pierwsze zmiany personalne podjęte przez arcybiskupa Adriana Galbasa SAC.

31 maj 2023

Życzenia i gratulacje

List gratulacyjny abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, do abp. Adriana...

31 maj 2023

Zapraszam Was do wspólnej drogi!

Słowo Arcybiskupa Metropolity Katowickiego

31 maj 2023

Nowy Arcybiskup Metropolita Katowicki

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.

31 maj 2023

Podziękowania abp. Wiktora Skworca

Po odczytaniu komunikatu Nuncjatury Apostolskiej, emerytowany już biskup katowicki, skierował słowo podziękowania...