Arcybiskup koadiutor przewodniczył Mszy św. w intencji przewodników turystycznych i ludzi gór województwa śląskiego w sanktuarium na Groniu św. Jana Pawła II koło Andrychowa.

W homilii zwrócił uwagę na znaczenie słowa „przewodnik”, które według Słownika Języka Polskiego oznacza osobę, idącą przodem i wskazująca drogę innym. – Przewodnik jest wiarygodny, kiedy zna drogę i idzie obok. Przewodnik, który by nie znał drogi byłby zwykłym oszustem. Taki zaś, który by tylko pokazał wędrowcom dokąd mają iść, ale sam nie ruszyłby się z miejsca, byłby zwykłym leniem – tłumaczył.  

Odnosząc się do Ewangelii, w której Jezus nazwał siebie samego „drogą”, zaznaczył, że w życiu chrześcijanina to właśnie Chrystusa powinien stać się najważniejszym przewodnikiem. – On wie dokąd i idzie razem z tymi, którym przewodzi. Idąc za Nim nie będziemy kręcić się w kółko, nie zabłądzimy, a w chwili niebezpieczeństwa nie porzuci nas i nie ucieknie – dodał.

Arcybiskup podkreślił, że kwalifikacjami, które czynią z Jezusa dobrego przewodnika są Jego rany. - On pierwszy przeszedł drogę, którą nam proponuje. Najpierw przeszedł przez ziemię, dobrze czyniąc, a potem przeszedł  drogę ze śmierci do nowego życia, które jest wieczne i pewne Zaufajmy Jego Przewodnictwu – przekonywał.



Abp Galbas podziękował także Bogu za św. Jana Pawła II, który za młodu odwiedzał miejsce, gdzie spotykają się przewodnicy i od którego miejsce to dostało nazwę. – „W górach znajdujemy nie tylko wspaniałe widoki, które można podziwiać, ale niejako szkołę życia. Uczymy się tutaj znosić trudy w dążeniu do celu, pomagać sobie wzajemnie w trudnych chwilach, razem cieszyć się ciszą, uznawać własną małość obliczu majestatu i dostojeństwa gór” – zacytował słowa Papieża Polaka wypowiedziane z kolei w Dolinie Aosty w 1999 roku.

Na zakończenie zwrócił się bezpośrednio do pielgrzymów. - Dziękuję tu dziś też za was i waszą pracę, a przy okazji dziękuję wszystkim, którzy dbają o Beskidy, opiekują się szlakami, prowadzą schroniska, troszczą się o porządek. Dziękuję też leśnikom. Mam nadzieję, że nieraz spotkamy się na górskich szlakach, bo lubię tu wyskoczyć na chwilę lub na parę chwil i wrócić do Katowic nowszy – powiedział.

Coroczna Msza św. na Groniu św. Jana Pawła II rozpoczyna sezon turystyczny. Jak zaznacza ks. Piotr Wenzel, kapelan przewodników archidiecezji katowickiej, na Groń oprócz przewodników zrzeszonych w różnych organizacjach przybywają także turyści i okoliczni mieszkańcy. - Pielgrzymowała tam do niedawna 80-letnia babcia Helena, która przypisuje św. Janowi Pawłowi II pomoc w powrocie do zdrowia po złamaniu kręgosłupa – dodaje. Na zakończenie Mszy św. ks. Wencel został odznaczony tytułem honorowego przewodnika PTTK.

Budowa kaplicy na Groniu została rozpoczęta przez rodzinę Jakubowskich z Andrychowa jako wotum wdzięczności za uratowanie życia Papieża i wybudowana przez górali. Inicjatorem pielgrzymek przewodników był ks. dr. Jerzy Pawlik.

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej

Do momentu jej kanonicznego objęcia administratorem apostolskim pozostaje abp Adrian Galbas SAC.

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.