Ok. 550 par przybyło z całej archidiecezji, by wspólnie świętować jubileusze małżeńskie. Największe grono stanowiły pary obchodzące złote gody.

Spotykamy się, by podziękować za łaski – przypomniał w katedrze ks. Kazimierz Musioł, zastępca dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin. – Chcemy wyrazić Bogu wdzięczność za to, że ta wyjątkowa relacja, jaką kiedyś zawiązali małżonkowie, stała się ich szczególnym przywilejem i wyznaczyła kierunek życiowej drogi. Małżonkowie, którzy obchodzą swoje święto są wymownym świadectwem mocy sakramentu, który ich połączył. Pokazują, że miłość, wierność i uczciwość małżeńska to nie ulotne uczucia, ale trwała decyzja zdolna przetrzymać wszelkie życiowe kryzysy – mówił.

Ponad pół tysiąca par odnowiło w niedzielne popołudnie w katedrze swoje przyrzeczenia małżeńskie. „Ponownie ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Chcę wytrwać w małżeństwie z Tobą w zdrowiu i w chorobie, w dobrej i złej doli” – mówili, trzymając się za ręce. Kilka par ukradkiem ocierało łzę. – Jakże razem z wami nie śpiewać dziękczynnego Te Deum – pytał, patrząc na zebranych abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Przypomniał krótko historię Metropolitalnego Święta Rodziny, które w archidiecezji katowickiej otwierają właśnie jubileusze małżeńskie w katedrze. W tym roku hasło przewodnie MŚR brzmi „Rodzina – forum dialogu”. – To właśnie w rodzinie spotykają się pokolenia, dochodzi do wymiany doświadczeń, wzrasta się we wspólnym budowaniu świadomości i odpowiedzialności za siebie i bliźniego. Spotkanie tworzą: rozmowa, słuchanie i nawiązywanie relacji. W przestrzeni dialogu zaś zawiązuje się wzajemny szacunek i pragnienie wsparcia drugiego człowieka – podkreślił abp Skworc.

„Rodzina i rodzinność jest naszym wyróżnikiem”, zauważył metropolita. Stąd pomysł na uczczenie rodzin w wyjątkowy sposób – umieszczenie ich wyobrażenia w tympanonie katedry. – Po dokończeniu prac tympanon będzie przedstawiał hołd ludu górnośląskiego dla Chrystusa Króla. Kiedy projektowano tę grupę rzeźbiarską, była ona, możemy tak powiedzieć, zapisanym w kamieniu programem duszpasterskim nowej diecezji – mówił abp Skworc. – Kiedy zatem umieszczamy w tympanonie kolejne postaci (a stanie się to już w najbliższych tygodniach) przedstawiające reprezentantów różnych zawodów i środowisk pracy, rodziny i osoby duchowne, szczególnie zaś rodziców z dziećmi, to kompozycja ta staje się wymownym pomnikiem małżeństw i rodzin wiernych Chrystusowi i Kościołowi od stuleci. Nie zabraknie tam miejsca również dla górniczej wdowy, wpatrzonej z ufnością w Jezusa i w Nim odnajdującej nadzieję. Reprezentuje ona setki kobiet, które na przestrzeni dziesięcioleci utraciły swych małżonków w czeluściach śląskich kopalń – dodał metropolita. Przypomniał jednocześnie, że pierwsze postaci z grupy rzeźbiarskiej już zajęły swoje miejsca: to Jezus Chrystus Król Wszechświata, św. Jacek i św. Jadwiga Śląska.

– Na koniec modlę się za was słowami św. Pawła z II czytania z Listu do Efezjan. Bracia i Siostry! Jubilaci! Niech Bóg Pana naszego Jezusa Chrystusa, Ojciec chwały, da wam ducha mądrości i objawienia w głębszym poznawaniu Jego samego. Niech da wam światłe oczy serca, byście wiedzieli, czym jest nadzieja, do której On wzywa, czym bogactwo chwały Jego dziedzictwa wśród świętych i czym przeogromna Jego moc względem nas – wierzących na podstawie Jego działania i siły – mówił metropolita. – Idźcie, nauczajcie: uczcie o małżeństwie i rodzinie swoim słowem i przykładem. Dzielcie się wielkodusznie waszym świadectwem, że piękne jest życie w świadomości, że nie zostanę opuszczony i nigdy nie jestem sam – dodał.

Uczestniczący we Mszy św. jubilaci zaproszeni byli do indywidualnego błogosławieństwa, którego małżonkom udzielali m.in. abp Wiktor Skworc, bp Marek Szkudło i proboszcz katedry ks. Łukasz Gaweł. Po nim przedstawiciele Wydziału Duszpasterstwa Rodzin - organizatorzy jubileuszów małżeńskich - zaprosili na "małe wesele". Na placu przed kurią można było zatańczyć poloneza, zrobić zdjęcie w fotobudce i zjeść coś dobrego.

Najnowsze

08 czerwiec 2023

Centralna procesja Bożego Ciała

Ulicami Katowic przeszła procesja teoforyczna.

02 czerwiec 2023

Komunikat Kurii Metropolitalnej

Pierwsze zmiany personalne podjęte przez arcybiskupa Adriana Galbasa SAC.

31 maj 2023

Życzenia i gratulacje

List gratulacyjny abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, do abp. Adriana...

31 maj 2023

Zapraszam Was do wspólnej drogi!

Słowo Arcybiskupa Metropolity Katowickiego

31 maj 2023

Nowy Arcybiskup Metropolita Katowicki

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.

31 maj 2023

Podziękowania abp. Wiktora Skworca

Po odczytaniu komunikatu Nuncjatury Apostolskiej, emerytowany już biskup katowicki, skierował słowo podziękowania...