Metropolita katowicki uczestniczył w ingresie do katedry w Ostrawie nowego ordynariusza diecezji ostrawsko-opawskiej bp. Martina Davida.

Dotąd pełnił on funkcję biskupa pomocniczego diecezji ostrawsko-opawskiej. Faktycznie kierował tą wspólnotą od 2020 roku, z uwagi na pogarszający się stan zdrowia jego poprzednika bp. Františka Václava Lobkowicza. Nominację na początku lipca ogłosił papież Franciszek. – Sam niedawno przeżywałem podobną uroczystość i przygotowując się do niej, przeczytałem raz jeszcze piękne, mądre i głębokie słowa o posłudze biskupa, które zawarte są w soborowej Konstytucji dogmatycznej o Kościele "Lumen Gentium" – powiedział abp Adrian Galbas, który zabrał głos jako przedstawiciel episkopatu Polski. – Spełnienie ich to zadanie znacznie przewyższające zdobycie korony ziemi. Po ludzku nieosiągalne. W jego wypełnieniu nie jesteśmy jednak sami. Tak jak do św. Pawła, Bóg mówi dziś do nas, mówi do ciebie, drogi bracie: „Wystarczy ci mojej łaski” (2 Kor 12,9) – dodał.

– Gratulując tej chwili z całego serca ci życzę, abyś zgodnie ze swoim biskupim zawołaniem, codziennie wprowadzał słowo Boże w życie. Byś je wcielał, by - dzięki twojej posłudze - stawało się ono ciałem - życzył bp. Martinowi Davidowi metropolita katowicki.

Jednocześnie abp Adrian Galbas podziękował nowemu biskupowi za dotychczasową współpracę. – Bardzo dziękuję za wszelką życzliwość, której doświadczyłem już niejednokrotnie ze strony księdza biskupa Martina. Ujmuje jego spokój, pogoda ducha i życzliwość, a  także otwartość i gotowość do współpracy, cechy prawdziwie synodalne – mówił. Zadeklarował również chęć dalszej współpracy.

Do diecezji ostrawsko-opawska należą wszystkie parafie rzymskokatolickie na Zaolziu. Powstała w 1996 roku. Od samego początku kierował nią bp František Václav Lobkowicz, zmarły w 2022 roku.

Najnowsze

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...

10 kwiecień 2024

Obradowała Rada Kapłańska

Spotkanie odbyło się we wtorek 9 kwietnia w Kurii Metropolitalnej w Katowicach...

09 kwiecień 2024

Abp Galbas: trzy warunki spełniania woli Bożej

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Eucharystia rozpoczęła diecezjalne rekolekcje...