Metropolita katowicki uczestniczył w ingresie do katedry w Ostrawie nowego ordynariusza diecezji ostrawsko-opawskiej bp. Martina Davida.

Dotąd pełnił on funkcję biskupa pomocniczego diecezji ostrawsko-opawskiej. Faktycznie kierował tą wspólnotą od 2020 roku, z uwagi na pogarszający się stan zdrowia jego poprzednika bp. Františka Václava Lobkowicza. Nominację na początku lipca ogłosił papież Franciszek. – Sam niedawno przeżywałem podobną uroczystość i przygotowując się do niej, przeczytałem raz jeszcze piękne, mądre i głębokie słowa o posłudze biskupa, które zawarte są w soborowej Konstytucji dogmatycznej o Kościele "Lumen Gentium" – powiedział abp Adrian Galbas, który zabrał głos jako przedstawiciel episkopatu Polski. – Spełnienie ich to zadanie znacznie przewyższające zdobycie korony ziemi. Po ludzku nieosiągalne. W jego wypełnieniu nie jesteśmy jednak sami. Tak jak do św. Pawła, Bóg mówi dziś do nas, mówi do ciebie, drogi bracie: „Wystarczy ci mojej łaski” (2 Kor 12,9) – dodał.

– Gratulując tej chwili z całego serca ci życzę, abyś zgodnie ze swoim biskupim zawołaniem, codziennie wprowadzał słowo Boże w życie. Byś je wcielał, by - dzięki twojej posłudze - stawało się ono ciałem - życzył bp. Martinowi Davidowi metropolita katowicki.

Jednocześnie abp Adrian Galbas podziękował nowemu biskupowi za dotychczasową współpracę. – Bardzo dziękuję za wszelką życzliwość, której doświadczyłem już niejednokrotnie ze strony księdza biskupa Martina. Ujmuje jego spokój, pogoda ducha i życzliwość, a  także otwartość i gotowość do współpracy, cechy prawdziwie synodalne – mówił. Zadeklarował również chęć dalszej współpracy.

Do diecezji ostrawsko-opawska należą wszystkie parafie rzymskokatolickie na Zaolziu. Powstała w 1996 roku. Od samego początku kierował nią bp František Václav Lobkowicz, zmarły w 2022 roku.

Najnowsze

26 wrzesień 2023

Zmarł abp Stanisław Szymecki (1924-2023)

Arcybiskup senior Archidiecezji Białostockiej  odszedł do wieczności we wtorek, 26 września, w...

25 wrzesień 2023

Imieniny abp. seniora Damiana Zimonia

We wtorek 26 września swoje imieniny obchodzi abp senior Damian Zimoń.

23 wrzesień 2023

Abp Galbas do mężczyzn: Dajcie się nająć Gospodarzowi Winnicy!

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 7. „Męskiego Oblężenia” Jasnej...

23 wrzesień 2023

Bp Olszowski do szafarzy: Nasze zadanie to dbać o glebę swojego serca

Około 80 szafarzy z archidiecezji katowickiej pielgrzymowało do Pszowa. 

23 wrzesień 2023

Abp Galbas o śp. bp. Janie Wieczorku

– Z gorliwością wypełniał swoje kapłańskie, a potem biskupie obowiązki –  powiedział...

22 wrzesień 2023

Wspólnota neokatechumenalna rozpoczęła nowy rok formacyjny

Eucharystii sprawowanej w katedrze Chrystusa Króla, 20 września, przewodniczył abp Adrian Galbas.