Mszy świętej w kościele NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu Zdroju w 43. rocznicę podpisania Porozumień Jastrzębskich przewodniczył abp Wiktor Skworc, metropolita senior archidiecezji katowickiej. W homilii podkreślał znaczenie niedzieli jako dnia wolnego od pracy.

Abp Skworc stwierdził na początku homilii, że pamięć o jastrzębskich porozumieniach jest ważna, bo wzmacnia społeczeństwo, wspólnotę narodu. "Konsekwentne pamiętanie owocuje, bo umacnia miłość ojczyzny, wolny od nacjonalizmu patriotyzm. Pamięć o porozumieniach jastrzębskich uczy też miłości do naszej małej ojczyny, do ojcowizny, do Górnego Śląska. Uczyły jej też obchody okrągłych rocznic powstań śląskich, a w 2022 roku 100. rocznica przyłączenia części Górnego Śląska do II Rzeczypospolitej" - mówił, przypominając dalej historię i znaczenie porozumień.

– Pamięć jest ważna, bo buduje wspólnotę. To właśnie pamięć nie tylko o fakcie, ale i treści jastrzębskich porozumień była impulsem i motywacją starania się o ograniczenie handlu w niedziele, bo w protokole porozumień na jednym z pierwszych miejsc zapisano: „Wprowadzenie wolnych sobót i niedziel”, co po latach zmagań doprowadziło do uchwalenia ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, a to spowodowało, że pracownicy handlu, przede wszystkim kobiety, mogły korzystać z wolnej od pracy niedzieli – mówił hierarcha, podkreślając: "możemy mieć nadzieję, że uchwalone prawo będzie skutecznie chroniło przed niekonieczną, niedzielną pracą, zaś wyjątki nie będą nadużywane, bo przez ustawienie półki z książkami w supermarkecie nie staje się on automatycznie ani placówką kulturalną, ani klubem czytelnika".

Omawiając znaczenie świętowania niedzieli, apelował: "Dzisiaj, kiedy żyjemy w wirze kampanii wyborczej, trzeba się dobrze wsłuchiwać, jakie kandydat do sejmu czy senatu wyznaje i propaguje wartości, czy życie społeczne mierzy miarą solidarności, czy szanuje europejski kod kulturowy, a w nim niedzielę jako dzień Boga i człowieka; demokratyczną wartość dla wszystkich."

Nawiązując do 40. rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II do Katowic, przypomniał: "w blisko dwa miliony zasłuchanych serc wpadło wtedy ziarno, które się zakorzeniło i przynosi obfity plon. Mówi ono o tym, że: aby zrozumieć sens i głębię jakiejkolwiek ludzkiej pracy – trzeba odnieść ją do Boga; aby wypełniać Boży zamysł – trzeba przestrzegać świątecznego odpoczynku; aby naprawdę miłowany był człowiek i w pełni zabezpieczone jego prawa – trzeba zawsze sprawiedliwość społeczną dopełnić miłością; aby człowieka uchronić przed niszczycielskimi prądami i bolesnymi doświadczeniami – trzeba pielęgnować rodzinę; aby zachować własną tożsamość, być dla siebie nawzajem wsparciem i pomocą – trzeba trwać w miłości wspólnego dobra, kulturze i historii ojczystej; aby pozostać otwartym na wszystkich ludzi każdej kultury, języka i religii – należy głęboko i rzetelnie kształtować miłość społeczną w sobie samym, w rodzinie i w ojczyźnie".

Najnowsze

26 wrzesień 2023

Zmarł abp Stanisław Szymecki (1924-2023)

Arcybiskup senior Archidiecezji Białostockiej  odszedł do wieczności we wtorek, 26 września, w...

25 wrzesień 2023

Imieniny abp. seniora Damiana Zimonia

We wtorek 26 września swoje imieniny obchodzi abp senior Damian Zimoń.

23 wrzesień 2023

Abp Galbas do mężczyzn: Dajcie się nająć Gospodarzowi Winnicy!

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 7. „Męskiego Oblężenia” Jasnej...

23 wrzesień 2023

Bp Olszowski do szafarzy: Nasze zadanie to dbać o glebę swojego serca

Około 80 szafarzy z archidiecezji katowickiej pielgrzymowało do Pszowa. 

23 wrzesień 2023

Abp Galbas o śp. bp. Janie Wieczorku

– Z gorliwością wypełniał swoje kapłańskie, a potem biskupie obowiązki –  powiedział...

22 wrzesień 2023

Wspólnota neokatechumenalna rozpoczęła nowy rok formacyjny

Eucharystii sprawowanej w katedrze Chrystusa Króla, 20 września, przewodniczył abp Adrian Galbas.