Weźmy odpowiedzialność za Kościół ‒ mówił bp Grzegorz Olszowski do oazowiczów zgromadzonych w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Hierarcha wygłosił homilię podczas Powakacyjnego Dnia Wspólnoty Ruchu Światło-Życie. Mszy św. przewodniczył metropolita katowicki abp Adrian Galbas. W liturgii wzięli udział oazowicze uczestniczący w wakacyjnych rekolekcjach.

W homilii biskup przypomniał, że Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie to czas podziękowania Bogu za miniony czas wakacji, za dary i owoce czasu rekolekcji. Sam biskup Olszowski posługiwał w tym roku na Oazie Rodzin w miejscu o nazwie Zamek Bierzgłowski niedaleko Torunia. Wspominał ten czas, jak i Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, gdzie również był obecny. ‒ Ten czas będzie owocował, jeśli dalej będziemy budowali relację z Jezusem w Kościele; w Kościele, który jest żywy! ‒ przekonywał.

Przypomniał, że „Kościół żywy” to temat pracy rocznej Ruchu Światło-Życie. Porównywał Kościół do organizmu człowieka, który żyje i zachodzą w nim różne procesy. ‒ Czasem tęsknimy, żeby w Kościele było wszystko idealne, poukładane, żeby był spokój, wszystko jasne. Tak nigdy nie było, nie jest i nie będzie! (…) Gorszy nas grzeszność Kościoła, są sprawy, które w Kościele nie powinny się zdarzyć. Ale to nie jest argument, żeby odrzucić Kościół ‒ zaznaczał.

Wskazywał, że Kościół zbudowany jest na fundamencie Apostołów z Piotrem – Opoką na czele. Jest więc w jedności z Papieżem – następcą św. Piotra. ‒ Kościół to jedność urzędu i charyzmatu. Między nimi nieraz istnieje napięcie, które ostatecznie rozładowuje posłuszeństwo ‒ powiedział.

Zachęcał oazowiczów, by kochali Kościół tak jak kochają swoich bliskich, mimo, że nie są idealni i niekiedy sprawiają nam cierpienie. Odwoływał się do słów papieża Franciszka z Lizbony: „Jesteśmy powołani do tego, żeby ponownie zarzucić sieci i ogarnąć świat nadzieją Ewangelii: Nie jest to czas, by się zatrzymać i zrezygnować, zacumować łódź na brzegu lub spojrzeć wstecz”.

Papież apelował o prowadzenie dialogu ze wszystkimi i o uczynienie Ewangelii zrozumiałą. Przekonywał też, że w łodzi Kościoła musi być przestrzeń dla wszystkich: „Jeśli nie ma dialogu, współodpowiedzialności i uczestnictwa, Kościół się starzeje” – ostrzegał. ‒ Weźmy odpowiedzialność za Kościół, nie reformując go od zewnątrz, bo to niewiele da, ale otwierając się na dar Bożego Ducha, który ożywia, odmładza ‒ dodał biskup Olszowski.

Zauważył, że rekolekcje to czas doświadczania Bożej mocy, a teraz nastaje szara rzeczywistość, czyli niesienie krzyża, zapieranie się siebie i naśladowanie Jezusa.

‒ Nie ulegajmy łatwej pokusie szukania Boga bez Kościoła czy poza nim. Taki Bóg jest atrakcyjny, bo nic nie wymaga od człowieka (…). Kościół bez krzyża, bez umierania dla siebie nie jest autentycznym Kościołem Chrystusa ‒ podkreślił.

Najnowsze

19 czerwiec 2024

Wakacyjne wyjazdy rekolekcyjne

W archidiecezji katowickiej nie brakuje inspirujących inicjatyw adresowanych do dzieci i młodzieży. 

16 czerwiec 2024

List Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony życia

"Wyrażamy wielki szacunek i uznanie dla matek, które z miłością służą życiu...

14 czerwiec 2024

Abp Galbas: na żadnym targowisku świata nie ma stoiska z nadzieją

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w ośrodku w Gorzycach z okazji 40-lecia...

12 czerwiec 2024

Cykl wykładów dla nowych administratorów

Przez trzy dni księża uczestniczyli w spotkaniach dotyczących zarządzania parafią

12 czerwiec 2024

Orędownicy na trudne czasy

25 lat temu Jan Paweł II wyniósł na ołtarze ks. Józefa Czempiela i ks...

10 czerwiec 2024

Spotkanie z żywym Bogiem

W niedzielę 9 czerwca do katowickiej katedry pielgrzymowały dzieci, które w tym roku po...