Nawiązując do hasła przewodniego tegorocznych rekolekcji: „Po śladach Maryi idziemy do nieba”, bp Adam Wodarczyk pytał, jak w praktyce powinno wyglądać takie działanie. – Jak nauczyć się Jej postawy? Jak upodobnić się do Niej, przecież to nie takie proste. Żeby tak się stało trzeba nam podjąć wytrwałą drogę. Trzeba zapisać się do „szkoły Maryi”, tak jak od 1 września zaczęliście chodzić do kolejnych klas. Do nauczenia się jest bardzo wiele, istnieje wiele szkół maryjnych a jedną z nich jest właśnie Ruch Dzieci Maryi – mówił bp Adam Wodarczyk.

 

Kaznodzieja zachęcał zebranych w katedrze do kształtowania w sobie odpowiedzialności za wspólnotę. – Wychowanie w szkole Dzieci Maryi dokonuje się przez konkretne obowiązki podejmowane każdego dnia. Dziecko Maryi stara się nieustannie żyć w łasce uświęcającej. Brać jak najczęściej pełny udział w Eucharystii. Dziecko Maryi czci Niepokalaną i pragnie Ją naśladować. Często rozmawia z Bogiem na modlitwie. Pogłębia swoją wiedzę religijną. Uczęszcza na cotygodniowe spotkania wspólnoty. Uczestniczy w nabożeństwach, kocha swoją parafię i aktywnie włącza się w jej codzienność. Dba o religijną atmosferę, także w swojej rodzinie, może i czasem zachęcając własnych rodziców do wspólnej modlitwy. W końcu też Dziecko Maryi jest wzorem ucznia, pilnie zgłębiającego wiedzę. W codziennym życiu spieszy z pomocą bliźnim, jest apostołem wśród otoczenia – wymieniał kaznodzieja. Zachęcał, by każdy z członków ruchu zapraszał do udziału swoje koleżanki i kolegów.

 

Bp Adam Wodarczyk zwrócił uwagę, że odczytana tego dnia Ewangelia daje każdemu, także uczennicom i uczniom szkoły Maryi, jednoznaczną lekcję odnośnie przebaczenia: mamy przebaczać innym, by stać się godnymi przebaczenia, którym obdarza nas Bóg. Kaznodzieja wymienił także najważniejsze zasady przebaczania. – Spróbujmy będąc w szkole Dzieci Maryi, każdego dnia wchodzić na drogę przebaczenia. Myślę, że to nie jest niemożliwe w życiu każdego z nas, to będzie znak, że bardzo konkretnie stajemy się uczniami Maryi i chcemy być w Jej szkole, a po Jej śladach podążać do nieba – zachęcał bp A. Wodarczyk. Swoje słowo zakończył cytatem ze św. Bernarda z Clairvaux i aktem oddania się Matce Bożej, który odmawia każde Dziecko Maryi.

 

Przedstawicielki obecnych w katedrze Dzieci Maryi podziękowały za obecność i wspólną modlitwę bp. Adamowi Wodarczykowi. Zapewniły, że z tegorocznych rekolekcji uczestnicy wrócili „zadowoleni i radośni”. – Przygotowując się do dzisiejszego spotkania, doczytałem, że Ruch obchodzi w tym roku 45-lat. Zapoczątkował go w archidiecezji ksiądz Jan Morcinek i kilka innych osób. To chyba najdojrzalsza część uczestników dzisiejszego spotkania to pamięta, ja też, ale dla większości z was to jest kosmiczna liczba. Cieszmy się, to wspaniały jubileusz – mówił bp A. Wodarczyk.

 

Po Mszy św. siostry ze zgromadzeń zaangażowanych w Ruch Dzieci Maryi otrzymały od bp. Adama Wodarczyka zapalone świecie – symbol posłania. – W naszym Ruchu każdy ma swoje miejsce, jest do czegoś wezwany. 45-lecie to także dowód na to, że ktoś był przed nami, ktoś jest teraz i zapewne ktoś będzie po nas. Cieszymy się, że do Ruchu Dzieci Maryi wracają Siostry Maryi Niepokalanej. Odpowiedzialną ze zgromadzenia będzie s. Teresa – powiedział ks. Grzegorz Matuszczyk, moderator Ruchu Dzieci Maryi w archidiecezji katowickiej. – Ta świeca to symbol Chrystusa Zmartwychwstałego, zachęca by siostry zapalały innych i niosły ten płomień w swoich sercach – dodał.

 

Spotkanie w katedrze było także okazją do ogłoszenia innych zmian, jakie w nowym roku szkolnym nastąpiły w Ruchu Dzieci Maryi.

Najnowsze

20 lipiec 2024

Abp Adrian Galbas u Karmelitów Bosych w Czernej

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię podczas 26. Ogólnopolskiego Spotkania...

14 lipiec 2024

Abp Galbas: Człowiek, który nie odpoczywa, coraz słabiej widzi sens tego co robi

Pszczelarze z archidiecezji katowickiej spotkali się na Mszy św. polowej na polanie...

12 lipiec 2024

Kondolencje i modlitwa

Abp Adrian J. Galbas SAC przekazuje kondolencje rodzinie zmarłego górnika KWK Rydułtowy...

07 lipiec 2024

Piękna modlitwa odrzuconych

Homilia abp. Adriana Galbasa, wygłoszona 7 czerwca w Raszczycach podczas Eucharystii z...

06 lipiec 2024

Nigdy nie tracić nadziei

Homilia abp. Adriana Galbasa wygłoszona 6 czerwca na Jasnej Górze podczas 59...

02 lipiec 2024

Abp Galbas w Tuchowie: Bez miłości nasze apostolstwo będzie bezduszne

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. odpustowej w Bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi...