Postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Franciszka Blachnickiego, bp Adam Wodarczyk, poświęcił dziś (26.09) tablicę poświęconą śląskiemu kapłanowi.
Zdjęcie i krótki życiorys znalazły swoje miejsce na murze aresztu śledczego przy ul. Mikołowskiej w Katowicach. Tablica jest widoczna dla przechodniów w części budynku od strony ul. M. Kopernika. Obok umieszczone są biogramy m.in. bł. ks. Jana Machy i Józefa Pukowca. Co ważne – ks. Blachnicki w tym areszcie przebywał jako zatrzymany dwa razy: w czasie II wojny światowej i w czasach komuny.


– Niezwykły człowiek, ksiądz, który zmienił polski Kościół – tak ks. Franciszka Blachnickiego określił dyrektor generalny Służby Więziennej – gen. Jacek Kitliński.
– Katowicki areszt odegrał istotną rolę w formacji duchowej ks. Blachnikiego. Tu, po 14 miesiącach w obozie Auschwitz, czekał na ścięcie – przypomniał i dodał, że właśnie w murach aresztu, osadzony – przyszły kapłan przeżył nawrócenie i oddał się na wyłączną służbę Bogu. – Wykorzystał w tej misji solidne śląskie wychowanie i doświadczenie wyniesione z harcerstwa – zaznaczył.

 

– W tym więzieniu osadzani byli również niewinni – powiedział bp Adam Wodarczyk, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej i postulator w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Nawiązał do dwóch postaci, które wcześniej zostały uhonorowane podobnymi tablicami – bł. ks. Jana Machy i harcmistrza Józefa Pukowca. Oni także osadzeni byli w areszcie przy ul. Mikołowskiej, jednak w przeciwieństwie do ks. Blachnickiego, ich wyroki zostały wykonane. – Trzeba powiedzieć, że to było niezwykłe, bo na 120 wyroków śmierci, które zostały wydane, tylko wyrok na ks. Blachnickim nie został wykonany – zaznaczył bp A. Wodarczyk. Przypomniał, że po opuszczeniu aresztu, sługa Boży żył jeszcze ponad cztery dekady. – To było piękne życie, bohaterskie, które wpłynęło na życie milionów ludzi, w Polsce i poza jej granicami. A jego myśl duchowa ciągle jest istotna, nie tylko dla Kościoła, ale i życia społecznego. Także w programie, który formułował już na obczyźnie – dodał. Bp Adam Wodarczyk przypomniał zasadę suwerenności wewnętrznej, której hołdował ks. Blachnicki. – Na co dzień pracujecie z osadzonymi, na co dzień to niełatwa praca. Powinniście państwo zapamiętać tę postać jako znak nadziei dla osadzonych, że nawet w takim miejscu, trudnym i dramatycznym, może się zdarzyć wielkie duchowe dobro – mówił.


„Stał na straży wartości religijnych oraz narodowych, uczył otwartości na drugiego człowieka. Piętnował propagandowe kłamstwa i dążenia władzy do ateizacji, życia bez Boga i chrześcijańskich wartości. Jego duszpasterska i społeczna praca wpisały się w proces odnowy życia nie tylko w Polsce, ale też poza granicami kraju” – przypomiała w przesłanym liście marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Odczytał go zebranym poseł Jerzy Polaczek.

 

– Jego życiorys to gotowy scenariusz na kasowy film hollywoodzki – uzupełnił minister Michał Wójcik. – Swoje całe życie poświęcił walce o prawdę – podkreślił i przypomniał najważniejsze wydarzenia z życia ks. Franciszka Blachnickiego.

 

msp / katowice.gosc.pl

Najnowsze

20 maj 2024

Zmiany personalne w archidiecezji katowickiej

Sekretarzem i kapelanem metropolity katowickiego został mianowany Ks. Sławomir Tupaj.

20 maj 2024

Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

W niedzielę 26 maja 2024 roku odbędzie się tradycyjna pielgrzymka do sanktuarium Matki...

19 maj 2024

Abp Galbas do małżonków: bez miłości są samotne żony i nie mniej samotni mężowie

Metropolita katowicki przewodniczył liturgii, podczas której ponad 900 par odnowiło przyrzeczenia małżeńskie.

17 maj 2024

Zaproszenie abp. Adriana Galbasa na Pielgrzymkę mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

Pielgrzymka pod hasłem "Jestem w Kościele", odbędzie się w niedzielę 26 maja.

14 maj 2024

Pielgrzymka pracowników Kurii Metropolitalnej w Katowicach

Pielgrzymi nawiedzili sanktuarium sanktuarium św. Rity w Głębinowie i sanktuarium św. Jacka...

14 maj 2024

Kondolencje

Abp Adrian Galbas zapewnia o bliskości rodziny ofiar w kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie oraz w...