W środę 26 września przedstawiciele ruchów katolickich zgromadzili się w Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Po raz pierwszy rada spotkała się z abp. Adrianem Galbasem. Jednym z głównych tematów spotkania były przygotowania do obchodów 100-lecia Archidiecezji Katowickiej. Uczestnicy podjęli także tematy związane z ewangelizacją, formacją oraz kadencyjnością i rolą liderów.

 

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy. Po krótkim słowie powitania, wygłoszonym przez przewodniczącego rady Witolda Zmysłowskiego, liderzy każdej ze wspólnot przedstawili podstawowe obszary swojej działalności.

 

W słowie skierowanym do uczestników abp Adrian Galbas podkreślił znaczenie ewangelizacji. Wskazał, że najbardziej owocny sposób przyciągania do wspólnoty nie odbywa się inaczej niż przez osobiste świadectwo. - Trzeba płonąć i zapalać - stwierdził arcybiskup. Zwrócił także uwagę na konieczność pogłębionej formacji wewnątrz ruchów.

 

Podczas obrad podjęto także temat różnych form przemocy obecnych we wspólnotach. Podkreślono konieczność wdrażania jasnych reguł postępowania wobec osób, które jej doświadczyły. Wskazano także na konieczność przeglądu statutów pod kątem wyboru liderów wspólnot.

 

Centralnym tematem obrad było przygotowanie do obchodów 100-lecia archidiecezji, które odbędą się w 2025 roku pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. Bp Adam Wodarczyk wskazał na trzy główne cele jubileuszu: uwielbienie i dziękczynienie za wielkie dzieła Boga, przebłaganie oraz prośba o doświadczenie nowej Pięćdziesiątnicy, dzięki której Kościół lokalny będzie w stanie sprostać aktualnym wyzwaniom. Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej wskazał także na cztery filary, na których budowany jest Kościół: świadectwo, liturgia, posługa i wspólnota. Podkreślił, że charyzmat szczegółowy każdego ruchu odnosi się do jednego z tych filarów. Zaznaczył, że ważne jest zadanie pytania o wkład poszczególnych wspólnot przeżywanie jubileuszu.  - Nie pytaj co Kościół może zrobić dla ciebie. Pytaj co ty możesz zrobić dla Kościoła - powiedział bp Wodarczyk.

 

W skład Rady Ruchów Katolickich Archidiecezji Katowickiej wchodzi niespełna 40 wspólnot.

Najnowsze

28 listopad 2023

Ks. dr Henryk Pyka laureatem Nagrody im. bł. ks. E. Szramka

Wręczenie nagrody odbędzie się 8 grudnia w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

26 listopad 2023

Abp Galbas: Ten dzień jest dla mnie także chwilą szczególnego związku z Kościołem

Słowo metropolity katowickiego wygłoszone na zakończenie uroczystości nałożenia paliusza.

26 listopad 2023

Uroczystość nałożenia paliusza metropolicie katowickiemu

W Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata nuncjusz apostolski w Polsce, abp Antonio Filipazzi...

26 listopad 2023

Spotkanie z nuncjuszem apostolskim

Podczas spotkania z biskupami z Katowic abp. Antonio Guido Filipazzi zapoznał się...

26 listopad 2023

Abp Galbas: Samotność jest antyprzejawem królestwa Bożego, które polega na bliskości

Grupa 33 obchodziła w tym roku swój odpust pod hasłem"Niesamotni samotni". To...

24 listopad 2023

Dyspensa na 1 grudnia

W piątek 1 grudnia 2023 roku w archidiecezji katowickiej nie obowiązuje zachowanie wstrzemięźliwości od pokarmów...