W środę 27 września na probostwie parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach odbyło się spotkanie przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich działających na terenie Archidiecezji Katowickiej. W spotkaniu wziął udział abp Adrian Galbas, bp KościołaEwangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec oraz duchowni i pastorzy licznych Kościołów. Obecni byli także przewodniczący gminy żydowskiej i muzułmańskiej w Katowicach oraz członkowie Archidiecezjalnej Komisji ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego.

 

Podczas spotkania ks. Adam Palion przedstawił plan wspólnie podejmowanych inicjatyw obejmujących wydarzenia o charakterze modlitewnym, kulturalnym i edukacyjnym. Ich ilość jest imponująca. Przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Ekumenicznej i Dialogu Międzyreligijnego wymienił m.in. comiesięczną modlitwę za miasto Katowice i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, która odbywa się w salkach przy parafii św. Piotra i Pawła. Wśród innych inicjatyw o charakterze modlitewnym wskazał na zaplanowaną na 15 października modlitwę o pokój w Bazylice w Panewnikach oraz międzyreligijne spotkanie modlitewne za prześladowanych. Omówiono także liczne inicjatywy kulturalne i edukacyjne, wśród nich konkursy plastyczne dla dzieci i młodzieży oraz „Akademię Ekumeniczną” – cykl wykładów organizowanych we współpracy z Biblioteką Śląską. Temat tegorocznych spotkań to Iskra Boga w sztuce.

 

Przedstawiając wszystkich uczestników spotkania ks. Palion podkreślił, że wydarzenia o charakterze ekumenicznym i międzyreligijnym w Archidiecezji Katowickiej nie ograniczają się jedynie do przeżywanego w całym Kościele Powszechnym Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan lecz obejmują liczne wydarzenia odbywające się przez cały rok.

 

Kalendarium wydarzeń ekumenicznych w Archidiecezji Katowickiej w roku akademickim 2023-2024.

Najnowsze

28 listopad 2023

Ks. dr Henryk Pyka laureatem Nagrody im. bł. ks. E. Szramka

Wręczenie nagrody odbędzie się 8 grudnia w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

26 listopad 2023

Abp Galbas: Ten dzień jest dla mnie także chwilą szczególnego związku z Kościołem

Słowo metropolity katowickiego wygłoszone na zakończenie uroczystości nałożenia paliusza.

26 listopad 2023

Uroczystość nałożenia paliusza metropolicie katowickiemu

W Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata nuncjusz apostolski w Polsce, abp Antonio Filipazzi...

26 listopad 2023

Spotkanie z nuncjuszem apostolskim

Podczas spotkania z biskupami z Katowic abp. Antonio Guido Filipazzi zapoznał się...

26 listopad 2023

Abp Galbas: Samotność jest antyprzejawem królestwa Bożego, które polega na bliskości

Grupa 33 obchodziła w tym roku swój odpust pod hasłem"Niesamotni samotni". To...

24 listopad 2023

Dyspensa na 1 grudnia

W piątek 1 grudnia 2023 roku w archidiecezji katowickiej nie obowiązuje zachowanie wstrzemięźliwości od pokarmów...