W homilii biskup Szkudło zauważał, że wszyscy jesteśmy „współobywatelami świętych, domownikami Boga, zespoleni w Nim we wspólnym budowaniu”. ‒ To „współ” i „zespoleni” odnosi się do nas jako do wspólnoty braterskiej ‒ tłumaczył przywołując postać młodego profesora teologii Józefa Ratzingera.  ‒ W 1958 roku powiedział,  że w przeciwieństwie do światowego braterstwa, braterstwo chrześcijańskie jest braterstwem mającym podstawę przede wszystkim we wspólnym ojcostwie Boga ‒ dodał.

 

Zauważał, że „Ojciec”, to nasz podstawowy punkt odniesienia. Tak samo, jak był podstawowym punktem odniesienia dla Pana Jezusa. ‒ I Ty, i Ty, i ja, i wszyscy, którzy są tutaj przy ołtarzu, mamy jednego Ojca. W obrzędach Komunii wzniesiemy ręce i zaśpiewamy Ojcze nasz! Właśnie w obrzędach Komunii, czyli jedności! ‒ tłumaczył.

 

Za Ratzingerem powtarzał, że „celebrowanie Eucharystii, które ma się stać źródłem braterskich relacji, musi być też wcześniej wewnętrznie uznane i sprawowane jako sakrament braterstwa i jako takie powinno się też przejawiać w swym zewnętrznym kształcie.” Podkreślał wagę braterskich relacji we wspólnocie parafialnej.

 

Biskup mówił też o historii katowickiej katedry.  Dwa lata po erygowaniu diecezji katowickiej, 5 czerwca 1927 roku, w uroczystość Trójcy Świętej, ówczesny biskup śląski Arkadiusz Lisiecki, rozpoczął uroczyście budowę. 12 lat później wybuchła wojna, która zawiesiła prace budowlane. Wznowiono je po wojnie, w czerwcu 1947 roku. Komunizm interweniował w wysokość kopuły i sprawił, że w dniu konsekracji biskup diecezji przebywał na wygnaniu.

 

Biskup podkreślał, jak ważna jest rola kościoła nie tylko traktowanego jako świątynia, ale i Kościoła z dużej litery, wspólnoty wierzących. ‒ Kościoła, którego drugie imię brzmi:  „braterstwo” ‒ powiedział. Przypominał słowa proroka Ezechiela o wodzie, która wypływa z wejścia do świątyni.

 

Nie wątpię w to ani trochę. Nasz chrześcijański obowiązek przemiany tego świata nigdy nie przestanie być aktualny ‒ zaznaczał biskup.  Zachęcał do braterstwa w Kościele mimo podziałów i do życia w jedności i miłości.

 

Agnieszka Skrzypczyk-Plaza / Radio eM / KAI

Najnowsze

02 grudzień 2023

2 grudnia wspominamy w liturgii bł. ks. Jana Machę

Stolica Apostolska wydała ostatni dokument dotyczący beatyfikacji.

02 grudzień 2023

Abp Adrian Galbas: Wszyscy w Kościele są swoi, niezależnie od tego z jakiej są opcji politycznej, jakie reprezentują poglądy

W piątek 1 grudnia metropolita katowicki był gościem programu "Rozmowa poranka" w...

29 listopad 2023

Kondolencje

Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci górników - w kopalni Staszic-Wujek...

28 listopad 2023

Ks. dr Henryk Pyka laureatem Nagrody im. bł. ks. E. Szramka

Wręczenie nagrody odbędzie się 8 grudnia w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

26 listopad 2023

Abp Galbas: Ten dzień jest dla mnie także chwilą szczególnego związku z Kościołem

Słowo metropolity katowickiego wygłoszone na zakończenie uroczystości nałożenia paliusza.

26 listopad 2023

Uroczystość nałożenia paliusza metropolicie katowickiemu

W Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata nuncjusz apostolski w Polsce, abp Antonio Filipazzi...