We wtorek, 31 października, metropolita katowicki był gościem „Rozmowy poranka” w Radiu eM

 

Większość rozmowy została poświęcona pierwszej sesji Synodu biskupów w Watykanie. W dokumencie końcowym podkreślono m. in. znaczenie świeckich dla misji Kościoła. - Bardzo często w czasie spotkania synodalnego wracano do idei Kościoła jako ludu Bożego i podkreślano coś, co dla wielu jest jeszcze obce, mimo że od Soboru minęło już tyle lat – mówił abp Adrian Galbas. - Nie jest tak, że lud Boży to świeccy, a hierarchia i duchowni to ktoś ponad. Wszyscy jesteśmy częścią ludu Bożego – podkreślił metropolia katowicki. - Duch Święty nie udziela charyzmatów tylko podczas święceń kapłańskich czy sakry biskupiej. Ramiona Ducha Świętego są dużo szersze – dodał gość „Rozmowy poranka”.

 

W dokumencie podkreślona jest również otwartość na słuchanie wszystkich, którzy doświadczyli w Kościele różnego rodzaju nadużyć. - To przyjęcie informacji, że wiele osób czuje się w Kościele niewysłuchanych i z tym nie ma co dyskutować. Nie dyskutuje się z czyimiś uczuciami. Ktoś mówi, że tak właśnie się czuje i to trzeba przyjąć. Kościół w procesie synodalnym potwierdził, że chcemy wszystkich wysłuchać z ich trudami, problemami, wątpliwościami. Ofiary różnego rodzaju nadużyć muszą być wysłuchane bezdyskusyjnie, to ich pierwsze, absolutne prawo – mówił abp Adrian Galbas.


W ostatnim czasie metropolia katowicki został mianowany administratorem apostolskim diecezji sosnowieckiej po rezygnacji bp. Grzegorza Kaszaka. - To misja tymczasowa. Diecezja sosnowiecka przeżywa trudne chwile. Od początku mnie dotyka, że jest traktowana niesprawiedliwie, jest kojarzona ze skandalami. Tam się dzieje bardzo wiele dobrych rzeczy i jest tam wielu wspaniałych ludzi – mówił abp Galbas. Pytaliśmy, co można powiedzieć wiernym, którzy są zaniepokojeni wydarzeniami w diecezji z ostatnich kilku lat. - Te głosy ubolewania czy szoku ze strony wiernych są zrozumiałe. Tym osobom można powiedzieć, że Kościół robi wszystko, by te trudne sytuacje wyjaśnić, znaleźć sprawiedliwe rozwiązanie. To jest dla nas wszystkich wezwanie do wielkiej pokuty i rachunku sumienia – mówił metropolita katowicki.

 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy: https://www.youtube.com/watch?v=mrLZYYMEDIQ

 

Robert Passia / Radio eM

Najnowsze

20 lipiec 2024

Abp Adrian Galbas u Karmelitów Bosych w Czernej

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię podczas 26. Ogólnopolskiego Spotkania...

14 lipiec 2024

Abp Galbas: Człowiek, który nie odpoczywa, coraz słabiej widzi sens tego co robi

Pszczelarze z archidiecezji katowickiej spotkali się na Mszy św. polowej na polanie...

12 lipiec 2024

Kondolencje i modlitwa

Abp Adrian J. Galbas SAC przekazuje kondolencje rodzinie zmarłego górnika KWK Rydułtowy...

07 lipiec 2024

Piękna modlitwa odrzuconych

Homilia abp. Adriana Galbasa, wygłoszona 7 czerwca w Raszczycach podczas Eucharystii z...

06 lipiec 2024

Nigdy nie tracić nadziei

Homilia abp. Adriana Galbasa wygłoszona 6 czerwca na Jasnej Górze podczas 59...

02 lipiec 2024

Abp Galbas w Tuchowie: Bez miłości nasze apostolstwo będzie bezduszne

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. odpustowej w Bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi...