W seminaryjnej kaplicy spotkali się przedstawiciele organizacji i nieformalnych grup, które w archidiecezji katowickiej pomagają ubogim. To jeden z elementów przygotowań do obchodów 7. Światowego Dnia Ubogich. 

Konferencję na temat tegorocznego orędzia papieża Franciszka ks. Mirosław Tosza ze Wspólnoty Betlejem. Przypomniał, że zwrot ku ubogim ma pomóc wszystkim zrozumieć Ewangelię w jej najgłębszej prawdzie. – Musimy zrozumieć, że biedni nie są problemem, ale zasobem, który możemy zaczerpnąć, by żyć istotą Ewangelii – mówił.

 

Opiekun Wspólnoty Betlejem przypomniał, że często popełnianym grzechem wobec ubogich jest zaniedbanie słuchania. – Zapominamy, że oni również mają orędzie do przekazania. To widać w Betlejem: do Maryi i Józefa przychodzą pasterze z orędziem od aniołów. A Matka Boża z pokorą słucha tego, co mówią o Jej Dziecku. Nie mówi: jako matka wiem lepiej, moje orędzie jest od archaniołów – przypomniał. – Tu nie chodzi o idealizowanie ubogich. Wiemy, że oni też potrafią być roszczeniowi, potrafią być łotrami, brutalni, różne znamy sytuacje. Ale nie możemy ubogich sprowadzać do świata ich potrzeb nazywanych „socjalem”: ubrania, jedzenia, pomocy psychologicznej, prawnej – dodał.

 

Do tego wsłuchiwania się w potrzeby ubogich nawiązał także abp Adrian Galbas. – Papież pisząc w Liście na Światowy dzień Ubogich o Tobiaszu, mówi, że on „odkrywa swoje ubóstwo, co czyni go zdolnym zauważenia ubogich”. To jest kluczowa sprawa. Ta kolejność. Najpierw odkryć własne. Inaczej nie zauważę ubogich. Ubodzy będą wówczas jedynie problemem do załatwienia, sprawą, nad którą trzeba się pochylić, kwestią do rozwiązania. Bedzie można opracowywać strategie pomagania ubogim, nie widząc ubogich, a jeszcze konkretniej: nie widząc człowieka ubogiego, który – jak pisze papież – ma twarz, ma swoją historię, ma swoje problemy, ma swoje serce i duszę. Tego się nie zobaczy, nie wejdzie się z ubogim w relacje, gdy wpierw nie odkryje, że on to ja. Ona to ja. Ja też jestem ubogim, czyli jestem niepełnym, niesamowystarczalnym, ma swoje deficyty, swoje potrzeby, swoje limity, swoje niedoskonałości. Owszem, być może mam dach nad głowa, ubrania i jedzenie, ale przecież to mnie jeszcze nie wypełnia, nie zaspokaja całkowicie. ja to nie tylko mój żołądek i moja skóra – mówił metropolita katowicki.

 

Nawiązując do postawy wobec ubogich, abp Adrian Galbas przytoczył anegdotę ze Stolicy Apostolskiej. – Podczas synodu kard. Krajewski zaprosił ubogich placu św. Piotra na wspólny obiad z papieżem Franciszkiem. Powiedział im: trwa synod, czego oczekujecie od Kościoła. Odpowiedzieli: miłości – powiedział.

 

Spotkanie w budynku Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego było także okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy reprezentantami różnych grup zaangażowanych w pomoc ubogim. – Cieszy nas, że tyle osób przybyło. Potrzebujemy posłuchać siebie nawzajem – mówił ks. Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej – jednego z organizatorów Światowego Dnia Ubogich w Katowicach. – Myślę, że podzielenie się różnymi pomysłami jest bardzo ważne, mimo że się w większości się znamy. Tak jak powiedział ksiądz arcybiskup w swoim słowie: kiedy się robi coś w pojedynkę, jest to nietrwałe. Dopiero zrobione wspólnie, to te rzeczy są trwałe i przynoszą korzyść – mówił.

 

7. Światowy Dzień Ubogich w Katowicach zaplanowany jest na 19 listopada. Na stronie www.dzienubogich.pl/ można znaleść informacje o wydarzeniach związanych z Dniem Ubogim na terenie Diecezji Katowickiej


W Katowicach Światowy Dzień Ubogich organizowany jest w namiotach przed wejściem głównym na Dworzec PKP. Publikujemy plan spotkania:

 

NAMIOT I

8.00 Otwarcie namiotu dla Ubogich

8:30 Otwarcie Światowego Dnia Ubogich wraz przedstawicielami Kościoła i Miasta Katowice

9:00 Wspólne śniadanie

9.30 Spotkanie przy stole

10.30 Arkadio - koncert

11.30 Czas świadectw

12.00 Wspólny Obiad

12.30 Spotkanie przy stole

13.30 Kawa i tort z Zupą w Kato

13.45 Program artystyczny Teatru Ubogich

 

NAMIOT II

9–14.00 Porady specjalistów: terapeutów, psychologów, prawników, modlitwa wstawiennicza, posługa kapłanów.

14.30 Formowanie przemarszu

14.45 Marsz Ubogich ulicami Katowic

Kościół WNMP w Katowicach, ul. Graniczna

15:15 Różaniec oraz Słowo o św. Szarbelu

16.00 Eucharystia pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Adriana Galbasa w parafii WNMP w Katowicach (ul. Graniczna)

19.00 Wspólna modlitwa w Katedrze Chrystusa Króla

- konferencja o. Adama Szustaka „Ubóstwo, jako odwrócone serce”

- Uwielbienie pod przewodnictwem Gospel Sound

 

msp / katowice.gosc.pl

Najnowsze

20 maj 2024

Zmiany personalne w archidiecezji katowickiej

Sekretarzem i kapelanem metropolity katowickiego został mianowany Ks. Sławomir Tupaj.

20 maj 2024

Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

W niedzielę 26 maja 2024 roku odbędzie się tradycyjna pielgrzymka do sanktuarium Matki...

19 maj 2024

Abp Galbas do małżonków: bez miłości są samotne żony i nie mniej samotni mężowie

Metropolita katowicki przewodniczył liturgii, podczas której ponad 900 par odnowiło przyrzeczenia małżeńskie.

17 maj 2024

Zaproszenie abp. Adriana Galbasa na Pielgrzymkę mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

Pielgrzymka pod hasłem "Jestem w Kościele", odbędzie się w niedzielę 26 maja.

14 maj 2024

Pielgrzymka pracowników Kurii Metropolitalnej w Katowicach

Pielgrzymi nawiedzili sanktuarium sanktuarium św. Rity w Głębinowie i sanktuarium św. Jacka...

14 maj 2024

Kondolencje

Abp Adrian Galbas zapewnia o bliskości rodziny ofiar w kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie oraz w...