Rzesze widzów dały się porwać zrealizowanej z rozmachem historii Matki Bożej. Na scenie wystąpiło 360 artystów: chórzyści, muzycy, tancerze.

 

Matka Najświętsza stała się w ten sposób kolejną bohaterką widowisk ewangelizacyjnych organizowanych w Spodku. Był już m.in. "Franciszek" czy "Jonasz". - Okazja jest niezwykła: za dwa lata, w 1925 roku, archidiecezja katowicka będzie przeżywać sto lat swojego istnienia - wyjaśniał przed widowiskiem ks. Robert Kaczmarek z Katolickiej Fundacji Młodzi dla Młodych, producent spektaklu. - Chcemy w ten sposób rozpocząć przygotowania do tego wielkiego jubileuszu - dodawał.

 

Tłumy widzów z całej archidiecezji przyjechały do Katowic, by zobaczyć najnowsze dzieło w reżyserii Mariusza Kozubka. Najdłuższą podróż musiała odbyć grupa z jednej z parafii pod Stuttgartem - przejechali ponad 1000 km. Zebranych powitali abp Adrian Galbas i Marcin Krupa - prezydent Katowic.

 

W rolę Maryi wcieliły się jednocześnie dwie artystki: Wioletta Białk, wokalistka chorzowskiego Teatru Rozrywki i tancerka Ellen Bremer, Australijka, która występuje w spektaklach baletowych na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu. Natomiast w roli Jej Syna wystąpili: Piotr Brodziński, wokalista związany z chorzowskim Teatrem Rozrywki oraz Alberto Pecetto, Włoch, tancerz Opery Śląskiej w Bytomiu.

 

Autorem muzyki do spektaklu jest Piotr Solorz. Stworzył on fuzję oratorium i musicalu, z inspiracjami muzyką filmową. - Są długie formy, są formy songów, popowe i folkowe, które odnoszą się do gór, do Koniakowa, do muzyki śląskiej - mówił w czasie konferencji przed widowiskiem Piotr Solorz.

 

Jak już zapowiedzieli organizatorzy, to nie ostatnie takie wydarzenie. Kolejne widowisko zaplanowane jest już za dwa lata.

 

msp / prze / katowice.gosc.pl

Najnowsze

28 listopad 2023

Ks. dr Henryk Pyka laureatem Nagrody im. bł. ks. E. Szramka

Wręczenie nagrody odbędzie się 8 grudnia w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

26 listopad 2023

Abp Galbas: Ten dzień jest dla mnie także chwilą szczególnego związku z Kościołem

Słowo metropolity katowickiego wygłoszone na zakończenie uroczystości nałożenia paliusza.

26 listopad 2023

Uroczystość nałożenia paliusza metropolicie katowickiemu

W Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata nuncjusz apostolski w Polsce, abp Antonio Filipazzi...

26 listopad 2023

Spotkanie z nuncjuszem apostolskim

Podczas spotkania z biskupami z Katowic abp. Antonio Guido Filipazzi zapoznał się...

26 listopad 2023

Abp Galbas: Samotność jest antyprzejawem królestwa Bożego, które polega na bliskości

Grupa 33 obchodziła w tym roku swój odpust pod hasłem"Niesamotni samotni". To...

24 listopad 2023

Dyspensa na 1 grudnia

W piątek 1 grudnia 2023 roku w archidiecezji katowickiej nie obowiązuje zachowanie wstrzemięźliwości od pokarmów...