Księża spotkali się w środę, 6 grudnia, w Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Obradom przewodniczył metropolita katowicki, który jest przewodniczącym rady. We wprowadzeniu poprosił, by członkowie wskazali najważniejsze tematy, które wymagają pilnej refleksji i działania. - To właśnie te zagadnienia będą poruszane na kolejnych zebraniach. Chodzi o to, aby wspólnie spróbować wypracować pewne potrzebne rozwiązania dotyczące funkcjonowania naszego lokalnego Kościoła - powiedział po stpotkaniu ks. Tomasz Wojtal, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

 

Spotkanie obejmowało także krótkie prelekcje oraz dyskusję. Tematykę praktycznego wymiaru organów doradczych przy biskupie diecezjalnym w Kościele synodalnym przybliżył ks. Grzegorz Strzelczyk. Z kolei wikariusz sądowy, ks. Andrzej Kumor, wskazał na podstawowe obowiązki Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów zawarte w Kodeksie Prawa Kanonicznego i Statucie Rady Kapłańskiej Archidiecezji Katowickiej. W trakcie dyskusji członkowie rady wskazali na ważne tematy wymagające przemyślenia m.in. na kwestie finansowe oraz podejście do osób żyjących w związkach niesakramentalnych.

 

- Mocno wybrzmiało to, że biskup chce mieć taką radę przy sobie i chce słuchać księży. To niezwykle istotne w temacie synodalności, który aktualnie przeżywamy w Kościele. Widać tutaj wielką otwartość – mówił po spotkaniu ks. Waldemar Maciejewski, proboszcz parafii MB Nieustającej Pomocy i św. Rozalii w Maciejkowicach. Wskazał także, że istotny jest brak presji czy pośpiechu. - Nie musimy wszystkiego realizować od razu. Zostały zaproponowane tematy, a my mamy czas na modlitwę i refleksję podejmowaną razem z innymi księżmi w dekanatach. Cenne jest to, że nie ma oczekiwania związanego z działaniem „tu i teraz” - dodał. Ks. Tomasz Rafalski, wikariusz parafii św. Marii Magdaleny w Rudzie Śląskiej Bielszowicach, wskazał na nowe wyzwania, przed którymi stoi lokalny Kościół. - Pragniemy wspólnie troszczyć się o duchowy rozwój w naszych parafiach, a stając wobec nowych wyzwań duszpasterskich i mniejszej liczby kapłanów, zacieśniać współpracę na poziomie dekanatów i archidiecezji. Nie zapominając o tych, którzy są żywą cząstką Kościoła, musimy skutecznie docierać także do tych, którzy są na peryferiach.

 

Rada kapłańska to organ reprezentujący prezbiterium archidiecezji. Po Soborze Watykańskim II zastąpiła kapituły katedralne. Kodeks Prawa Kanonicznego podkreśla, że rada „ma jedynie głos doradczy; biskup diecezjalny powinien wysłuchać jej zdania w ważniejszych sprawach”. Ponadto jej zadaniem „jest wspieranie biskupa w zarządzaniu diecezją, zgodnie z przepisami prawa, aby możliwie jak najbardziej pomnażało się dobro pasterskie powierzonej mu części Ludu Bożego”.

 

W skład Rady Kapłańskiej Archidiecezji Katowickiej wchodzi 35 kapłanów archidiecezji. Zgodnie ze statutem osiemnastu z nich, w tym 10 proboszczów, zostaje wybranych przez wszystkich prezbiterów archidiecezji. Inni wchodzą w jej skład z racji powierzonego im urzędu oraz z nominacji arcybiskupa. W radzie uczestniczą  także dwaj przedstawiciele zakonów, zgromadzeń i stowarzyszeń życia apostolskiego oraz przedstawiciel księży emerytów.

 

Spotkania odbywają się kilka razy w roku. Następne posiedzenie zaplanowano na wtorek, 13 lutego 2024 roku.

 

Rada Kapłańska (2023-2028)

Najnowsze

25 luty 2024

Abp Skworc: Jesteśmy wezwani aby z naszych rozmów eliminować bezużyteczne słowa

Arcybiskup senior przewodniczył Mszy św. w kościele Świętych Jana i Pawła Męczenników w...

24 luty 2024

Nowi diakoni w archidiecezji katowickiej

W sobotę 24 lutego święcenia diakonatu przyjęło trzech alumnów Wyższego Śląskiego Seminarium...

24 luty 2024

Ks. Wojtal: Walczymy o świętość

Kanclerz Kurii Metropolitalnej przewodniczył Mszy św. w kolejnym kościele stacyjnym. Tym razem...

23 luty 2024

Abp Galbas: Kim jest dla mnie Jezus?

Metropolita katowicki przewodniczył Eucharystii w kościele NMP Wspomożenia Wiernych w Katowicach.

22 luty 2024

Bp Wodarczyk: Miłosierdzie nie ocenia i nie potępia człowieka

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczy Mszy św. w kościele Matki Bożej Wspomożenia...

21 luty 2024

Bp Wodarczyk: Jezus nie jest naiwny

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele św. Anny w Katowicach-Janowie.