W czwartek 7 grudnia odbyło się spotkanie osób związanych z Zespołem ds. prewencji Archidiecezji Katowickiej. Uczestniczyli w nim absolwenci kierunku profilaktyki nadużyć Uniwersytetu Ignatianum. Jego celem było wzajemne poznanie się, dzielenie się refleksjami o wdrażaniu tematów związanych z prewencją w diecezji oraz określenie niektórych działań na przyszłość.

 

Podczas spotkania podsumowano pracę wykonaną w minionych latach. Ks. Grzegorz Strzelczyk, wskazał na znaczenie tego, co już udało się wypracować w archidiecezji – np. powstanie dokumentu prewencyjnego. Podkreślił także, że na terenie archidiecezji, w różnych instytucjach i na różnych poziomach, pracuje wielu kompetentnych ludzi, którzy odbyli szkolenia. Dyrektor Archidiecezjalnej Poradni Psychologicznej „Przystań”, ks. Kazimierz Musioł, zapewnił o możliwościach stworzenia konkretnych propozycji szkoleń prowadzonych przez pracujących w niej specjalistów w ramach ochrony małoletnich. Skierowane one będą do różnych grup społecznych.

 

Wymieniono także inne inicjatywy podejmowane przez ludzi związanych z zespołem m.in.:

- powstający na terenie archidiecezji program „Bezpieczna parafia” (swoim zasięgiem obejmie on nie tylko duszpasterzy, ale także członków i liderów grup parafialnych, a także rodziców dzieci komunijnych i kandydatów do bierzmowania)

- przygotowywane przez Fundację św. Józefa konspekty katechetyczne dotyczące prewencji, które będą obejmować każdy etap nauczania (pilotaż tego projektu zaplanowano na terenie archidiecezji katowickiej).

 

W pracach Zespołu ds. prewencji Archidiecezji Katowickiej uczestniczą osoby duchowne, a także specjaliści pracujący w Archidiecezjalnej Poradni Psychologicznej „Przystań” oraz pracownicy ośrodków Caritas. Zespół został powołany w 2019 roku. Jego spotkania będą odbywać się regularnie.

Najnowsze

25 luty 2024

Abp Skworc: Jesteśmy wezwani aby z naszych rozmów eliminować bezużyteczne słowa

Arcybiskup senior przewodniczył Mszy św. w kościele Świętych Jana i Pawła Męczenników w...

24 luty 2024

Nowi diakoni w archidiecezji katowickiej

W sobotę 24 lutego święcenia diakonatu przyjęło trzech alumnów Wyższego Śląskiego Seminarium...

24 luty 2024

Ks. Wojtal: Walczymy o świętość

Kanclerz Kurii Metropolitalnej przewodniczył Mszy św. w kolejnym kościele stacyjnym. Tym razem...

23 luty 2024

Abp Galbas: Kim jest dla mnie Jezus?

Metropolita katowicki przewodniczył Eucharystii w kościele NMP Wspomożenia Wiernych w Katowicach.

22 luty 2024

Bp Wodarczyk: Miłosierdzie nie ocenia i nie potępia człowieka

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczy Mszy św. w kościele Matki Bożej Wspomożenia...

21 luty 2024

Bp Wodarczyk: Jezus nie jest naiwny

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele św. Anny w Katowicach-Janowie.