Poświęcenie domu odbyło się 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego. Poprzedziła je Msza sprawowana w kaplicy św. Rodziny. Liturgii przewodniczył abp Adrian Galbas, homilię wygłosił abp senior Wiktor Skworc.

W słowie na zakończenie Mszy świętej abp Adrian Galbas powiedział, że chciałby, aby Dom rekolekcyjno-pielgrzymkowy Nazaret był „prawdziwą szkołą Ewangelii”. – By to wszystko, co tu się będzie działo: rekolekcje, spotkania formacyjne, dni skupienia, warsztaty, wykłady, itd. przybliżało do Ewangelii i napełniało jej duchem, by dawało siłę do codziennego życia Ewangelią – mówił.

– Mam także nadzieję, że to miejsce przyczyni się jeszcze bardziej do rozsławienia sanktuarium piekarskiego. „Nazaret”, zlokalizowany między piekarską bazyliką a kalwarią, serdecznie zaprasza w swe gościnne i eleganckie progi tak pielgrzymów, jak i turystów. Teraz będziemy mogli zatrzymać się tu na dłużej, i to w bardzo dobrych warunkach, aby medytować Mękę Chrystusa i wierną postawę Maryi, Matki sprawiedliwości i Miłości społecznej – podkreślił metropolita katowicki.

Dodał, że bezpośrednią troskę o „Nazaret” podejmie archidiecezjalna Caritas. Jednocześnie podziękował tym, którzy przyczynili się do jego powstania. Wyraził wdzięczność wszystkim diecezjanom za modlitwę oraz pomoc materialną przy jego budowie. Szczególne podziękowanie złożył na ręce abp. seniora Wiktora Skworca, któremu „bardzo zależało na powstaniu tego miejsca i który bardzo angażował się w jego budowę”.

Budowę ośrodka „Nazaret” rozpoczęto w 2015 roku decyzją metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca. Na miejsce powstania budynku wybrano przylegający do starego domu obszerny ogród, a także niezagospodarowaną dotąd część piekarskiej kalwarii. Podczas pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców w maju 2015 roku teren pod budowę „Nazaretu”, poświęcił abp Wiktor Skworc. Rok później kardynałowie i biskupi polscy na czele z metropolitą krakowskim kard. Stanisławem Dziwiszem podpisali akt erekcyjny budowy nowego domu rekolekcyjno-pielgrzymkowego.

W nowym ośrodku jest 108 miejsc noclegowych, sala konferencyjna, jadalnia, część restauracyjna jadalni, sala telewizyjna z funkcją kawiarni, sala rekreacyjna oraz przestronne zaplecze gospodarcze.

Sercem domu jest kaplica św. Rodziny. W ołtarzu głównym umieszczony został fragment skały z domu Maryi i Józefa z Nazaretu. Został on poświęcony przez papieża Franciszka w kwietniu 2015 roku w Rzymie. Poza tym znalazł się tam również obraz Matki Bożej Piekarskiej. W roku 2015 ogłoszonym Rokiem Życia Konsekrowanego peregrynował on po klasztorach żeńskich i męskich Archidiecezji Katowickiej. Docelowo był on przeznaczony dla otwartego dziś domu "Nazaret".

ks. Rafał Skitek / Radio eM / KAI / katowice.gosc.pl

Najnowsze

04 marzec 2024

W Katowicach spotkali się biskupi Metropolii Katowickiej

Rozmawiano m.in. o formacji seminaryjnej, duszpasterstwie młodzieży i wdrożeniu zmian związanych z...

03 marzec 2024

Bp Olszowski: Bóg szanuje naszą wolność

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętej Rodziny i Świętego...

02 marzec 2024

Abp Skworc: Bóg czeka na nasze świadectwo

Arcybiskup senior archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele św. Józefa w...

01 marzec 2024

Bp Szkudło: Bóg jest zatroskany o człowieka i nie chce jego śmierci

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył liturgii w kościele Opatrzności Bożej w Katowicach-Zawodziu.

29 luty 2024

Trwają przygotowania do jubileuszu 100-lecia archidiecezji katowickiej

W Katowicach odbyło się spotkanie przygotowujące program wydarzeń.

29 luty 2024

Bp Wodarczyk: Wspaniale jest być w drużynie Jezusa

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Kościoła Niepokalanej Jutrzenki...