Prawie tysiąc uczestników, w większości osób duchownych, bierze udział w spotkaniu poświęconym stałej formacji kapłanów, które od 6 do 10 lutego odbywa się w Watykanie. Archidiecezję katowicką reprezentuje ks. Tomasz Wojtal, kanclerz Kurii Metropolitalnej. Hasłem spotkania są słowa św. Pawła z Drugiego Listu do Tymoteusza: "Abyś rozpalił na nowo charyzmat Boży, który jest w tobie" (por. 2 Tm 1, 6).

- Organizatorzy zaproponowali sprawdzone podczas trwającego Synodu o synodalności metodę aktywnego słuchania i dzielenia się. Oprócz konferencji specjalistów i ekspertów z całego świata przewidziane zostały także chwile modlitwy, czas na osobistą refleksję i spotkania w grupach językowych – tłumaczy ks. Wojtal. Dodaje też, że znalazł się w grupie z rektorem seminarium w Pradze, misjonarzem posługującym w Mongolii, księdzem odpowiedzialnym za formację stałą we włoskiej diecezji Genua, oraz byłym rektorem seminarium w Rumunii. – Chociaż przeżywamy naszą posługę w bardzo różnych kontekstach kulturowych i geograficznych, to jednak problemy i wyzwania pozostają podobne. Wspólne poszukiwanie rozwiązań jest bardzo ubogacające.

W czwartek rano uczestnicy kongresu spotkali się z papieżem Franciszkiem. – W swoim słowie Ojciec Święty zwrócił uwagę na trzy wymiary, które powinny być nieustannie rozwijane w życiu i posłudze księży. Są to radość Ewangelii, przynależność do ludu i wielkoduszność służby. Podkreślił, że sercem formacji stałej jest przede wszystkim dar przyjaźni z Jezusem, który uwalnia od smutku indywidualizmu i ryzyka życia bez sensu, bez miłości i bez nadziei. Papież dużo mówił o człowieczeństwie księdza. Zaznaczył, że świat potrzebuje kapłanów w pełni ludzkich, zdolnych do dobrych, dojrzałych relacji - relacjonuje ks. Wojtal.

Prefekt Dykasteri ds. Duchowieństwa, która wraz z innymi urzędami Kurii Rzymskiej przygotowała spotkanie, zaznaczył, że kapłani na całym świecie potrzebują dziś szczególnego wsparcia. W rozmowie z Radiem Watykańskim zapowiedział też powstanie specjalnej strony internetowej, „dzięki której kapłani z całego świata będą pomagać sobie wzajemnie, aby wspólnie iść naprzód”. Zwrócił także uwagę na największe trudności i wyzwania dla formacji kapłańskiej: osamotnienie i zeświecczenie współczesnego świata. – W tym kontekście, aby móc iść naprzód, potrzebna jest troska o siebie nawzajem, o kapłanów zarówno w starszym wieku, jak i młodych i to staje się wzajemnym darem, ponieważ przeżywanie rzeczywistości domowej i rodzinnej między księżmi pomaga we wzajemnej trosce i daje świadectwo na zewnątrz – stwierdził.

katowice.gosc.pl

Najnowsze

20 lipiec 2024

Abp Adrian Galbas u Karmelitów Bosych w Czernej

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię podczas 26. Ogólnopolskiego Spotkania...

14 lipiec 2024

Abp Galbas: Człowiek, który nie odpoczywa, coraz słabiej widzi sens tego co robi

Pszczelarze z archidiecezji katowickiej spotkali się na Mszy św. polowej na polanie...

12 lipiec 2024

Kondolencje i modlitwa

Abp Adrian J. Galbas SAC przekazuje kondolencje rodzinie zmarłego górnika KWK Rydułtowy...

07 lipiec 2024

Piękna modlitwa odrzuconych

Homilia abp. Adriana Galbasa, wygłoszona 7 czerwca w Raszczycach podczas Eucharystii z...

06 lipiec 2024

Nigdy nie tracić nadziei

Homilia abp. Adriana Galbasa wygłoszona 6 czerwca na Jasnej Górze podczas 59...

02 lipiec 2024

Abp Galbas w Tuchowie: Bez miłości nasze apostolstwo będzie bezduszne

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. odpustowej w Bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi...