Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa, zmarł śp. ks. Ernest MOSLER (rocznik święceń 1991), rezydent Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach.

Uroczystości jego pogrzebu będą miały następujący przebieg:

 • w piątek, 12 kwietnia br.
  w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach:
  -    o godz. 15.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia,
  -    o godz. 15.30 - Msza święta eksportacyjna,
 • w sobotę, 13 kwietnia br.
  w Parafii Chrystusa Króla w Lędzinach-Hołdunowie:
  -    o godz. 9.30 - Modlitwa różańcowa,
  -    o godz. 10.00 - Msza święta pogrzebowa.

 

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie,
a światłość wiekuista niechaj mu świeci.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.

Amen.

ŚP. KS. ERNEST MOSLER, urodził się 21 listopada 1965 roku w Mysłowicach jako syn Pawła, górnika i Anny zd. Machalica. Jego ojciec pracował na kopalni „Ziemowit”; matka była pracownikiem fizycznym. Został ochrzczony 5 grudnia 1965 roku w Parafii Świętego Józefa w Mysłowicach-Krasowach. Tam także, mając 7 lat, przystąpił do Pierwszej Komunii Świętej.
Swoją edukację rozpoczął w Szkole Podstawowej w Mysłowicach w 1972 roku. Trzy lata później wraz z rodzicami przeprowadził się do Parafii Chrystusa Króla w Lędzinach-Hołdunowie. Dnia 8 marca 1979 roku, przystąpił do Sakramentu Bierzmowania, którego udzielił mu biskup Czesław Domin w Parafii Świętej Anny w Lędzinach. Po ukończeniu nauki w szkole podstawowej, uczęszczał do Liceum Zawodowego w Mysłowicach. W młodości uczestniczył w spotkaniach i rekolekcjach Ruchu Światło Życie. Przez 9 lat posługiwał przy ołtarzu jako ministrant, a następnie pełnił funkcję lektora i kantora. Był zaangażowany w akcje charytatywne, pomagając chorym i potrzebującym.
W roku 1984 wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego i rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne. W trakcie formacji do kapłaństwa odbył dwa staże: katechetyczny – w rodzinnej parafii oraz jako diakon w Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Orzeszu. Uzyskał tytuł magistra pisząc pracę z teologii moralnej pt. „Sakrament Pojednania a kształtowanie moralnych postaw młodzieży”.
Święcenia diakonatu otrzymał 22 kwietnia 1990 roku z rąk biskupa Gerarda Bernackiego w Parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej. Święceń prezbiteratu udzielił mu arcybiskup Damian Zimoń 11 maja 1991 roku w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
Po święceniach, w ramach tzw. zastępstw wakacyjnych został skierowany do pracy duszpasterskiej, najpierw do Parafii Świętego Jacka w Katowicach-Ochojcu, a następnie do Parafii Chrystusa Króla w Lędzinach-Hołdunowie. Pierwszym miejscem posługi księdza Ernesta Moslera jako wikariusza była Parafia Świętego Wawrzyńca i Świętego Antoniego w Rudzie Śląskiej-Wirku (1991-1995), gdzie katechizował w Zespole Szkół Budowlanych w Rudzie Śląskiej oraz Liceum Ogólnokształcącym w Rudzie Śląskiej.
Kolejnymi miejscami posługi wikariuszowskiej księdza Ernesta były: Parafia Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Czerwionce-Leszczynach (1995-1998), gdzie katechizował w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Czerwionce oraz Szkole Podstawowej nr 4 w Czerwionce-Leszczynach; Parafia Bożego Narodzenia w Rudzie Śląskiej-Halembie (1998-2002), w której uczył religii w Szkole Podstawowej Sportowej w Rudzie Śląskiej-Halembie; Parafia Świętego Jacka w Radoszowach, (2002-2006), gdzie powierzona mu została funkcja katechety w Gimnazjum nr 12 w Rybniku oraz Szkole Podstawowej nr 3 w Rydułtowach; Parafia Ducha Świętego w Siemianowicach Śląskich-Bytkowie (2006-2009), gdzie uczył religii w Szkole Podstawowej nr 1 w Siemianowicach Śląskich i Zespole Szkół Sportowych w Siemianowicach Śląskich; Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Katowicach na Osiedlu Tysiąclecia Dolnego(2009-2012), gdzie katechizował w Szkole Podstawowej nr 66 w Katowicach oraz Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Katowicach.
Ze względu na stan zdrowia, z dniem 1 lutego 2012 roku, zamieszkał w Domu Świętego Józefa w Katowicach. Po skończonym urlopie zdrowotnym, w 2015 roku powrócił do duszpasterstwa, stając się rezydentem w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach.
Zmarł 9 kwietnia 2024 roku, w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa. Msza święta eksportacyjna została odprawiona 12 kwietnia 2024 roku w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach. Jego pogrzeb odbył się 13 kwietnia 2024 roku w Parafii Chrystusa Króla w Lędzinach-Hołdunowie, gdzie został pochowany.

Najnowsze

20 maj 2024

Zmiany personalne w archidiecezji katowickiej

Sekretarzem i kapelanem metropolity katowickiego został mianowany Ks. Sławomir Tupaj.

20 maj 2024

Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

W niedzielę 26 maja 2024 roku odbędzie się tradycyjna pielgrzymka do sanktuarium Matki...

19 maj 2024

Abp Galbas do małżonków: bez miłości są samotne żony i nie mniej samotni mężowie

Metropolita katowicki przewodniczył liturgii, podczas której ponad 900 par odnowiło przyrzeczenia małżeńskie.

17 maj 2024

Zaproszenie abp. Adriana Galbasa na Pielgrzymkę mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

Pielgrzymka pod hasłem "Jestem w Kościele", odbędzie się w niedzielę 26 maja.

14 maj 2024

Pielgrzymka pracowników Kurii Metropolitalnej w Katowicach

Pielgrzymi nawiedzili sanktuarium sanktuarium św. Rity w Głębinowie i sanktuarium św. Jacka...

14 maj 2024

Kondolencje

Abp Adrian Galbas zapewnia o bliskości rodziny ofiar w kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie oraz w...